Ormanlar hep hedefti zaten...

Tüp gaz ve elektrik zamları ormanlarımızı da mağdur ediyor…

Bu açıklamayı Ormancılar Derneği yaptı.

Dernek, yaklaşan kış döneminde, hükümetin kararları doğrultusunda yapılan tüp gaz ve elektrik zamları ile vatandaşımızın ısınmak için odun kullanmaya mecbur bırakıldığını ancak zaten fakir olan ormanların kaçak kesimlerden dolayı daha da fakirleşeceğini kaydetti.

Dernek, vatandaşların faturasız odun satışı yapanlardan odun almamaları çağrısında bulunarak, devletin de odun satışlarını denetlemesi gerektiğini vurguladı.

Ormancılar Derneği, Maliye Bakanı’ndan görüşme talep etmiş ve görüşmek için bekliyormuş.

Dernek şöyle diyor:

“Ormanlarımızdaki kaçak kesimleri azaltma yönündeki düşüncelerimizi aktaracağız. Hükümetimizin kış aylarında gece saatlerinde elektrik birim fiyatlarının aşağıya çekilmesi, vatandaşımızın ısınmak için odun kullanmaktan uzak tutacak veya alternatif ısınma yöntemlerini kullanmaya teşvik edeceği düşüncesindeyiz...”

Dernek şunları da vurguladı:

“Bir ağaç kolay yetişmiyor. Lütfen daha duyarlı olalım... Ormancılar olarak kaçak kesim yapan kişilerle yalnız mücadele edemeyiz. Mücadelemizde desteklerinizi bekliyoruz. Hükümetimizin de yapılan zamları geri alarak vatandaşımızın odun kullanımını azaltabilir. Bir ağaç 5 dakikada kesilir, ama o ağaç kaç senede büyür diye düşünen var mı?”

Güzel bir açıklama, katılmamak elde değil.

Gerçekten de bir ağacın yetişmesi çok uzun yıllar sürüyor.

Üstelik de o ağaç yetişene kadar onlarca düşmanla karşı karşıya kalıyor.

Ağacı yok etmek ise çok kolay…

Durup da size ağaçların, ormanların ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu anlatacak değiliz.

Bunu zaten çok iyi biliyorsunuz.

Evet, tüp gaz ve elektriğin fiyatının artması insanları odun yakmaya yöneltiyor.

Aslında odun dahil her şeyi yakıyorlar, ellerine ne geçerse odun sobalarına bırakıyorlar ve kış aylarında göğe yükselen kara dumanlar ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Tespit doğru, tavsiyeler de yerinde.

Umarız hükümet, derneğin önerilerini uygulayabilir ama ülkemizde ağaca ve ormana saldırı yalnızca tüp gaz ve elektriğin pahalı olduğu dönemlerde değil, hep vardı zaten.

Denetim özürlü bu ülkede ormanlar da korunamıyor.

Kimisi ısınmak için veya şöminesi güzel güzel yansın diye kesiyor, kimisi arazi açmak için ya kesiyor ağaçları ya da yangın çıkarıyor, kimisi pisliğini, çöpünü gidip ormanlara bırakıyor.

Ülkemizde çok sayıda yeşil düşmanı insan var.

Yeşil ve doğa düşmanlarının yarattığı tahribat çok büyük.

Çevremizi, doğamızı her geçen gün kirletenlere, katledenlere karşı yeterli önlemi alamadığımız için de böyle sürekli kendi kendimize yakınıyor, şikayet ediyoruz.

Evet kış aylarında ormanlar belki daha fazla saldırılara maruz kalıyor ama aslında her zaman çok sayıda orman düşmanı var.

Bu nedenle yetkililerin tedbirleri artırması, cezaların yükseltmesi, yakalananları ise deşifre etmesi gerekmektedir.

Bugünkü şartlar devam eder, tedbirler artırılmazsa biz daha çok konuşuruz, çevrenin kirliliğini de, yeşilin katledilmesini de, ormanların yok edilmesini de

YORUM EKLE