Ortak açıklama ve düşündürdükleri

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 2014 yılından beri, tam 16 aydır, yoğun ve kapsamlı müzakereler yürütüyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın göreve gelmesiyle birlikte çözüm için yeni bir umut belirmişti.

Hem kuzeyden hem de güneyden olumlu yaklaşımlar, önemli beklentiler vardı.

Zaman zaman moral bozucu durumlar ortaya çıksa da bu beklentiler halen de sürüyor.

16 ay içerisinde geçmişteki müzakerelere oranla liderler çok az çatıştı, aralarında çok az suçlama oldu.

Liderlerin ve müzakere heyetinin bu kadar uyumlu görüntü verdiği pek rastlanmış bir durum değildir.

Tabii yürünen yol dikensiz gül bahçesi değildi, zaman zaman sıkıntılar da yaşanıyordu.

Örneğin Cumhurbaşkanı Akıncı’nın İstanbul’daki “BM İnsani Yardım Zirvesi” yemeğine katılmasına bozulan Rum lider Anastasiadis, hem yemeğe katılmamış, hem İstanbul’u terk etmiş hem de bir görüşme iptal olmuştu.

Anastasiadis’in bu öfkeli hali, yarattığı kısa süreli kriz de müzakerelerin sonraki serisini etkilemedi.

Basına konuşmama kuralına Akıncı uyarken, Anastasiadis’in Güney Kıbrıs’ta konuşmaya devam etmesi, masaya gelen konularla ilgili açıklamalar yapması biraz can sıktıysa da Kıbrıs Türk tarafı sağduyusunu korumayı bildi. Kuzey Kıbrıs’ta hükümet yetkilileri Cumhurbaşkanı Akıncı ile bir süre atıştı, “sürecin dışında bırakıldıklarını”, kendilerinden bir şeyler sakladığını iddia ettiler...

Cumhurbaşkanı da sert cevap verdi onlara ama bu gerginlik toplumdan destek görmeyince tansiyon düştü. Devam eden ufak tefek eleştiriler de kabul edilebilir ölçüdedir.

Güney Kıbrıs’ta da Anastasiadis pek rahat değil.

DİKO ve EDEK yeterli bilgi alamadıkları gerekçesiyle Anastasiadis’i topa tuttular, sert tepki gösterdiler.

Yani her iki liderin de işi zor... Çözüm isteyenlere de istemeyenlere de yaranmak kolay değil onlar için...

Yine de her şeye rağmen bir iddiaya göre, 50 yıllık müzakere sürecinin toplamından daha fazla ilerleme sağlamış Akıncı ile Anastasiadis...

Yoğunlaştırılmış müzakerelerin son turu dün yapıldı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel temsilcisi Espen Barth Eide kısa bir ortak açıklama yaptı.

Kıbrıslı Türklere göre ortak açıklama, Rumlara göre ise basın açıklaması… Adı ne isterse olsun bir açıklama yapıldı. Birçok kişi bu açıklamaya çok büyük anlam yükledi ama buradan bilinmeyen bir şey çıkmadı.

Eide, yine bilinen o sözü tekrarladı; iki liderin de 2016’da çözüm için istekli olduğunu söyledi. Yani 2016’da çözüm hedef ve amacı bir kez daha teyit edildi. Başlıklarda ilerlemeler de olduğu, kapanmamış konular da olduğu belirtildi. Liderler 25 Eylül’de New York’taki BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile görüşecek.

Bu konuda da gerçek anlamda bir “üçlü görüşme” mi, yoksa “iki liderin Genel Sekreter'le görüşmesi mi” olacağı tartışılıyor.

Adı ne isterse olsun, kesin olan bir şey var ki iki lider 25 Eylül’de Genel Sekreter Ban ile bir araya gelecek.

Liderlerin ilerlemeleri ve karşılaşılan engelleri Ban ile paylaşacaklarını kaydeden Eide, Akıncı ile Anastasiadis’in gelecek aylar için Genel Sekreter’den sürece şahsi katkısını artırması talebinde bulunacaklarını ifade etti. Anladığımız, Genel Sekreter’den hakemlik istenmeyecek, bu bir bilgilendirme toplantısı olacak.

Nitekim Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un, sürece daha etkin müdahil olmasını talep edeceklerini, ancak bunun, Ban’a hakemlik rolü verileceği anlamını taşımadığını ifade etti.

Rum Sözcü de hiç vakit kaybetmeden “5’li konferans olmayacağını” açıkladı.

Zaten Anastasiadis, “askıda” olan konularda özlü ilerleme olmaması durumunda, uluslararası konferans yapılmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

İşte bu da ümit kırıcı bir açıklama çünkü her iki taraf için yeterince ilerleme kaydedilirse, 5’li konferans olacağı açıklanmıştı. Demek ki en azından Rumlar açısından yeterli ilerleme yoktur ki 5’li konferans istemiyorlar. Gerçi Rum tarafı, hem “ortak açıklamaya” hem de “5’li konferansa” hiç sıcak bakmadı.

Akıncı da önemli bir dönemeci geride bıraktıklarını, yeni bir dönemecin New York’ta olduğunu, dönüşün de müzakerelere devam edeceklerini söylüyor.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununun çözümünde 2017’ye sarkan ve müzakerelerle devam eden ucu açık bir sürecin kesinlikle hedefleri olmadığını vurguladı.

“Böyle bir süreç çıkmazla sonuçlanmaya mahkumdur” diyen Akıncı, Kıbrıs Türklerin haklarını gözeten, Rumların da haklarını göz ardı etmeden, karşılıklı kabul edilebilir bir formülün bulunabileceğine inandığını ifade etti.

Bakış açısına göre, daha çok çözülmesi gereken sorunlar olduğunu ve zannedildiği kadar da her şeyin iyi gitmediğini söylenebiliriz. Ancak varılan ilerlemeleri göz ardı etmememiz gerekir. Liderimize güveneceğiz ve liderlerin New York’tan dönmesini bekleyeceğiz.

Ortadaki soru işaretleri ne kadar azalırsa tabii ki Kıbrıs Türk toplumu da önünü o kadar rahat görecektir. New York dönüşü liderler işe yeniden dört elle sarılıp cevap bekleyen hayati sorularla ilgili her iki toplumu artık daha net bilgilendirmelidir. Sorun 2017’ye sarkmadan artık önümüzü görebilmeliyiz...

YORUM EKLE