'Ortak değerlere hep birlikte sahip çıkmayı başarabiliriz'

Irk üzerinden yapılan tartışmalar, bu yüzden ortamın gerilmesi oldukça üzücü.

Aslında tam da dostluk, kardeşliğin hakim olması gereken bir zamandayız.

Buna rağmen, düşmanlarımızı sevindirecek derecede birbirimizle uğraşıyoruz.

Bu tartışmalara, bu gerginliğe bir son vermenin zamanı gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Gazi Baf Dayanışma Derneği’nin Güzelyurt’ta düzenlenen kuruluş resepsiyonunda “Elbette köklerimizi unutmayacağız. Kimimiz Leymosun’dan, kimimiz Baf’tan, kimimiz Karadeniz’den geldik; Pakistan’dan, Rusya’dan gelenlerimiz var” dedi. Akıncı, bu yeni yapıda yeni bir kimlikte buluşulduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Akıncı’nın bu güzel sözlerine hak vermemek elde değil.

Tam da zamanında söylenmiş sözler.

Gerçekten de “insan” temelli yeni yapı oluşmuştur ve buna saygı duyulmalıdır.

Akıncı, “Ortak değerlere hep birlikte sahip çıkmayı başarmak durumundayız. KKTC vatandaşları olarak Kıbrıs Türk insanı, evrensel, çağdaş değerleri özümsemiş bir toplumdur. Bu kimliğin ortak değerlerini hep birlikte yaşatacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanına katılıyoruz, Kıbrıs Türk insanı evrensel, çağdaş değerleri özümsedi ve ortak değerleri hep birlikte yaşayabilecek hoşgörüye sahiptir.

Kıbrıs Türk halkı farklılıklardan rahatsız olmaz, budan sonra da olmamalıdır.

Akıncı’nın da dediği gibi, en başta demokrasi kültürü, insan hakları, hoşgörü, hukuka bağlılık, sevecenlik, karşı fikre saygılı olma ve şiddete başvurmama, KKTC yurttaşlığının temel değerleridir.

Bu özelliklerini geçmişte defalarca kanıtlamış olan Kıbrıs Türk halkının kışkırtmalara, tahriklere gelmemesi gerekir.

Akıncı, “Atatürk’ün ilkelerini içselleştirdiğimiz gibi, bu gibi evrensel değerleri de içselleştirmemiz gerekir. Bu değerlerimizi sonuna kadar götüreceğiz. Yeni bir kimlikte buluştuk, geleceği hep birlikte bizden sonraki nesiller için yaşatmalıyız” dedi.

Evet, cumhurbaşkanının da dediği gibi evrensel değerleri içselleştirmek Kıbrıs Türk halkı için zor değildir.

Dünyanın neresinden gelirse gelsin, Kıbrıs’ı vatan bilmiş herkesi kucaklamaya hazır bir yapımız var.

Birçok ülkeden gelmiş insanlarla oluşturduğumuz yeni yapının bizleri ırkçı yapmasına gerek yoktur.

Irkçı yaklaşım, Kıbrıslı Türklerin karakteri değildir.

Yeter ki ülkeye gelenler yöneticiler tarafından denetlenebilsin, yeter ki ülkeyi yönetenler hem nüfusumuzu, hem de yabancıların sayısını biliyor olsun, yeter ki ülkemize çalışmaya gelenler sömürülmesin, insanca muamele görsün, yeter ki üniversitelerde eğitim görmeye gelenler zor durumda bırakılmasın.

Tabii ki yabancılar da bu ülkeye neden geldiğini unutmamalı ve bu ülkenin şartlarına uyum sağlamalı, yasalarına uymalıdır. Tüm bu şartlar yerine gelirse gerisi kolay.

Hoşgörünün, farklılıkları kabullenmenin, dostluğun, kardeşliğin, sağduyunun olduğu yerde neden sorun olsun ki? Hade, toplumsal barışı yeniden inşa etmek için herkes el uzatsın.

YORUM EKLE