“ORTHOGRAPHİAM”

Kültür ve sanat festivalleri sırada…  “20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali” 

  İki yılı aşkın bir süredir hayatımızı çevreleyerek esir alan küresel salgının etkisi, neredeyse “bitti, sona erdi” diyebileceğimiz kadar azaldı. Bu azalmayla beraber, kültür ve sanat etkinlikleri de hemen hemen her ülkede canlandı. Sahneler açıldı, müzik, tiyatro, sinema ve caz festivalleri birçok ülkede sıraya girmiş durumda. Bu festivallerden üç tanesi de Türkiye’de sanatseverleri bekliyor. 2-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan “20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali” bu festivallerden ilki oldu.
   Teması, “Müzik Birleştirir”  olan festivalde,  4 Haziran’da Melek Mosso, 7 Haziran’da Hollandalı topluluk Utrecht String Quartet, 8 Haziran’da Ceylan Ertem ve 11 Haziran’da da “Two Turkish Tenors” konserler verdiler. Kuşkusuz ki, her biri ayrı bir değer olan bu sanatçılar, dinleyicilerle birlikte festivale renk kattılar. Ama, anlaşılan o ki, festivale damgasını vuran konser, genç kemancılarımızdan Hasan Gökçe Yorgun ile Çinli piyanist JiaoLi’nin 2 Haziran’da verdikleri “Batı’dan Doğu’ya Müzik Yolculuğu” adıyla tanınmış bestecilerin seçkin örneklerini verdikleri konser olmuş.
   Hasan Gökçe Yorgun, aslen Mersinli bir genç değerimiz, bir kemancımız. Aslında hep doktor olmak istemiş. Hatta çocukluğunda okulunda yapılan bir piyeste sahneye doktor önlüğü ile bile çıkmış! Keman çalmayı değil, piyano çalmayı düşünüyormuş.  Hocasının ısrarı üzerine 8 yaşında konservatuvar sınavına girmiş. Ama sınav jürisindeki üyeler parmaklarının piyanoya değil de, daha çok kemana elverişli olduğunu söyleyince doktorluk hayali de bitmiş, piyano çalma da… 9 yaşında iken İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının açmış olduğu “Genç Kuşak Solistleri” seçmelerini kazanarak ilk konserini vermiş. 1. Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışmasında birinci olmuş,  Sofya’da “Milletlerarası Genç Virtüözler Yarışmasında” ve “Music Concerto Competition” da birincilik ödülleri almış. Amerika’da Kennedy Center’da, Avrupa’da bir çok müzik festivalinde ve Ankara, Mersin, Bodrum ve İzmir’de solo veya oda müziği konserleri vermiş. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinde Prof. Dr. Dora Schwarzberg ile yapan genç sanatçımızın, başta İgor Oistrach olmak üzere, Albert Markov, Shlomo Mintz, Vladimir Landsman gibi dünyaca ünlü keman sanatçılarının yüksek düzeydeki çalışmalarına katıldığını da belirtmek gerekir.
   Üç yıl önce Hasan Gökçe ile evlenen Çinli piyanist JiaoLi ise, Çin’in Shanxi şehrinde doğmuş ve lisans eğitimini Xi’an Konservatuvarında aldıktan sonra, yüksek lisans eğitimini almak üzere ABD nin Oakland Üniversitesi Konservatuvarına gitmiş ve Yin Zhengile çalışmalarını tamamlamış.  Akabinde Hasan Gökçe gibi Viyana’ya geçen Li, Prof. Tamar Atschaba ile çalışarak eğitimini tamamladıktan sonra solo çalışmalarını sürdürmüş ve Prof. Dora Schwarberg ile de oda müziği çalışmalarında bulunmuştur.
  

Yorgun ve Li ikilisi ile “Batı’dan Doğu’ya Müzik Yolculuğu”


   İkili, konserin ilk bölümünde Bartok, Porumbescu, Skoryk, Gilere ile Transilvanya coğrafyasından eserler çalmışlar. İkinci bölümü ise, Amirov, Yarullin, Sha, Wajiddin, Zhao ve Sun ve Chen ile Asya’ya geçmişler ve Azerbaycan’dan doğuya doğru bir müzikli yolculuk yapmışlar.  Seçip çaldıkları eserler, Orta ve Doğu Avrupa  müziklerinden, bizlere uzak olan Çin, Tacik ve Uygur bestecilerine kadar gidiyor. Bu yolla kültürleri de birleştirerek, kaliteli ve keyifli bir konser vermişler ve bu özenli konserle, dünya kültürüne hizmet etmişler. Konserin teması boşu boşuna “Müzik Birleştirir” olarak  belirlenmemiş….Bu arada, bu kısa yazının hazırlanması sırasında  çok yararlandığımız ve alıntılar yaptığımız Ersin Antep’in  Cumhuriyet Gazetesinin 5 Haziran tarihli baskısının Kültür/Bulmaca sayfasında yayımladığı  “Yükselen Kemancı” adlı  yazısından yeni öğrendiğimiz bir başka bilgi de, Yorgun-Li  çiftinin, Covid 19 salgınının   hemen başında  Çin’de mahsur kaldıkları  ve ancak kargo uçağı ile Türkiye’ye getirilebilen 40 Türk vatandaşı arasında oldukları! Dolayısıyla, verdikleri bu başarılı konser, salgını takiben ilk konser de oluyor…
   Festivale katılan diğer sanatçılara gelince, 4 Haziran’da Melek Mosso; 7 Haziran’da Hollandalı topluluk Utrecht String Quartet, 8 Haziran’da Ceylan Ertem  ve 11 Haziran’da icra edilen “Two Turkish Tenors” konserler vermişler. Sanat Etkinlikleri Derneği’nin himayelerinde düzenlenen ve Mersin’i de dünya sanat şehirlerinden biri olmaya hazırlayan bu festivalde emeği geçenlere ve Mersinli sanat severlere, karşı kıyıdan, Kıbrıs’tan, kucak dolusu selâmlar, saygılar.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104