Otomobilin Kızılderilisi: PONTİAC

Seksenlerde TRT 1 kanalında kendi başına hareket eden, konuşabilen, hoplayan zıplayan siyah spor bir arabanın başrolü olduğu, ön panjurunda kırmızı bir ışığın gidip geldiği ve bir haftayı iple çekip beklediğimiz bir dizi vardı. Evet doğru bildiniz. Biz hızlıca KİTT derdik ama dizinin adı Kara Şimşekti. Benim neslime arabayı sevdiren otomobillere ilginin artmasına sebep olan bir efsane diziydi. Çocukluğum aklıma geldi. Hiç kuşkusuz dünya televizyon tarihine altın harflerle yazılan bir diziydi. İşte bu kara şimşek yani KİTT’e hayat veren marka olan PONTİAC’ı bugün biraz daha yakından tanıyacağız. Pontiac sözcüğü konumuz olan otomotiv modelinden önce 18.yy.’da yaşamış Ottowa Kızılderili Şefinin, aynı zamanda Güney Doğu Michigan’daki bir yerleşim adıdır. Plymouth ABD’deki ilk yerleşimin adıdır. Bu yerleşmelerden biri Plym ve Tamar nehirlerinin ağzında yer almaktadır. Dolayısıyla, Plym ve ağız anlamına gelen mouth sözcüklerinin birleştirilmesiyle elde edilmiş bir bileşik sözcüktür.

1954 yılında laboratuar araştırmalarına konu edinmiş otomobilin adı olan Firebird/Ateş Kuşu 13 yıl sonra yeniden ortaya çıkmış ve 1967 yılında Pontiac Firebird dünyaya gelmiştir.

Türkiye’de Kara Şimşek dizisiyle tanınan ABD’li otomobil markası Pontiac’ın ilginç bir öyküsü var. General Motors’un Kızılderili reisi Pontiac Obwandiyag’ın ismini verdiği otomobil markasının üretimi 2009’da krizle birlikte sona erdi. Bu gün bu efsanevi Amerikan markası Pontiacı yakından tanıyacağız.

Pontiac GTO

Pontiac, 1940 ve 50'lerde ismi duyulduğunda heyecan uyandıran bir marka olarak tanındı. Altı ve düz-sekiz motorlarıyla yeterli ve kendine özgü bir performans sağlıyordu.

Ancak 1950'lerin sonuna doğru bu durum değişmeye başladı. Daha standart otomobiller üretmeye başlayan Pontiac, 1956 yılında Semon Knudsen'in genel müdürlüğe getirilmesiyle tekrar atağa kalktı. Knudsen, Pontiac'ın monoton imajını ışıldayan ileri performansa çevirmeye kararlıydı.

1966 Pontiac GTO

Bir şampiyon yaratılmış olduğu konusunda tatmin olununca iş ismi vermeye kalmıştı. 1964'de bu yeni tasarlanan Tempest için geçmişteki bir Ferrari modelinden esinlenerek GTO (Grand Turismo Omogato) adında karar kılındı. Devasa V8'in yanında, bu büyük gücü idare edebilecek ağır işçi süspansiyon ve frenler de adapte edildi. Standart 3 ileri vites ve 2 ileri otomatik vitesle beraber 4 ileri manuel aktarma da opsiyonlar arasında yer aldı.

Büyük bir hata yaptığını daha sonra anladı. GTO'nun galerilere gelişiyle birlikte patlayan satışı ile birkaç hafta sonra üretimi arttırma planları yapılmaya başlandı. GM yönetimi ise böylesine bir güzelliği öldürmemek adına isteksizliğini bir anda unutuvermişti. 1964 yılını sonu itibariyle 32.450 adet GTO satıldı.

1971 Pontiac GTO

Pontiac böylece tamamen yeni bir sınıf yaratmıştı, buna muscle cars (Kaslı Araba) adı verildi. Gerçekten de bir atletin kas yapılarını andıran sert görüntüsü ve süratiyle bu unvan GTO'ya yakışmıştı. O dönemde yapılan bir test sürüşünde 360 beygirlik Tri-Power karbüratörlü bir GTO ile 0-60 mph hıza 5.8 saniyede ulaşıldı. Muscle Cars, son hızın değil müthiş kalkış ve yüksek ivme ile hızlanma ilkesini taşıyordu ve GTO 4.11:1 aks oranı ile bu müthiş hızlanmayı 184 km/h'da sonlandırıyordu.

GTO, 1974 yılında tamamen üretimden kalktı. 11 yıllık tarihinde düşük fiyatta sarsıcı performansı vererek muscle car efsanesini yarattı. Bu sayede otomotiv tarihindeki hak ettiği yerini almış oldu.

K.İ.T.T (Kara Şimşek) Faktörü

Kara Şimşek (İngilizce adı: Knight Rider) , 1982-1986 yılları arasında ABD'de yayınlanan ve Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş televizyon dizisi. TRT tek kanallı iken ekrana gelen dizi 90 bölüm sürmüştür.

Dizide, kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen akıllı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight'ın başından geçen olaylar işlenmektedir. TRT 1 deki ilk yayınında Michael Knight'ı Lemi Bilgin seslendirmiştir. KITT'i ise Savaş Tamer, Devon Miles'i Ergun Uçucu seslendirmiştir. Kara Şimşek TRT 4 ve TRT 3 kanallarında ilk sezonu iki kere tekrar etmiştir; fakat seslendirmeleri değişmiştir.

KITT kelimesi 'Knight Industries Two Thousand/Knight Industries Three Thousand' 'ın kısaltmasıdır. Aracın markası, 1982 model - 3.nesil Pontiac Firebird Trans-Am'dir.

17 Şubat 2008'de ABD'nin NBC televizyonunda iki saatlik bir televizyon filmiyle yeniden ekranlara dönen Kara Şimşek dizisi 2008'in Eylül ayında gösterime başladı. Yeni KITT bir Ford Mustang Shelby GT500KR. Dizide Micheal Knight (David Hasselhoff) 'ın yerini oğlu Mike Traceur (Justin Bruening) babası gibi Micheal Knight adıyla dolduruyor.

**

Bunları Biliyor muydunuz?

“REİS” PONTİAC

Bir Amerikan otomotiv şirketi, sahip olduğu markaya neden Kızılderili ismi verir? Bunun cevabı şef Pontiac'ın hayatında saklı. Sanırım, Kızılderili şefi Pontiac'ın İngilizlere karşı verdiği özgürlük mücadelesi, General Motors'un seçiminde etkili olmuş. Ona bir anlamda vefa borcunu ödemişler.

ABD'de 1906'da üretilmeye başlanan Pontiac, General Motors'un bir markasıydı. 2009 finansal krizinde General Motors'un girdiği darboğaz nedeniyle üretimi durduruldu. Türkiye'de çoğunlukla yanlış telaffuz edilen bu Amerikan markası (Poniyak) ismini Kızılderili Şefi Pontiac Obwandiyag'dan aldı. Michigan eyaletindeki Pontiac şehrinin de isim babalığı yapan Ottova yerlilerinin reisi Pontiac, 1720-1769 yılları arasında yaşadı. İngiliz egemenliğine karşı başlatılan, Pontiac Savaşı olarak da bilinen Kızılderili direnişine önderlik etti. Ottova, Potavatomi ve Ocibua yerlilerini bir araya getirmeyi başardı. İngilizlere karşı verdiği savaşta, iyi sonuçlar elde etti. Ancak, saldırılarına engel olamadığı İngilizlerle 1766'da barış anlaşması yapmak zorunda kaldı. Üç yıl sonra bir gezi sırasında Peoria yerlisi tarafından öldürüldü. Ölümü kabileler arasında büyük bir savaşa yol açtı. Pontiac'ın öcünü almak isteyen birçok yerlinin sonu ne yazık ki şefleri gibi oldu.

**

Ara Sokaktakiler: Murat Osmanoğlu

Sevgili dostum Murat Osmanoğlu bu haftaki ara sokak konuğum. Uzun yıllardır otomobillerle ilgilenen Murat kardeşim, elinden birçok hatırı sayılır araba gelip geçmiş. Özellikle Ford Escort Mk 2 otomobili. Bu yıl Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneğinin (KTKOD) tüm faaliyetlerine ailesi ile iştirak etmeye başladı. Dayısının 2002 yılında İngiltere’de kullanımında olan 1986 model İngilizlerin efsane otomobili ROLLS ROYCE SİLVER SPİRİT’i adaya getirmesi Murat’ın bu otomobille yakınlaşmasına vesile oldu. Yakın zamanda da bu otomobilin resmi sahibi olmayı da başaran sevgili dostum, pek fazla olmayan tamir işlerini de tamamlayarak klasik otomobil faaliyetlerine katılmaya başladı. Eşi benimde eski arkadaşım olan Safiye Işıman Osmanoğlu ve kızları Laren ile birlikte iyi bir ekip olmayı başardılar. Hatta bundan kısa bir müddet evvel de eşine sürpriz yapan Murat eve bir klasik araç daha kazandırdı.1984 model Austin Mini evin şu andaki yeni üyesi. Cüsseli görüntüsü Rolls Royce ile organizasyonlarda yer alan Osmanoğlu ailesi camiaya hemen ısınarak değerli birer üye oldular. Turing kategorisinde olan araçları şu anda tüm yarışlardan kupa kazanarak dönmeyi bildiler. Murat kardeşimin yakın zamandaki hedefi ise bir Amerikan Muscle Car (kaslı araba) almak. Yakın seçeneği Chevrolet Corvette Stingray, uzun hedefi veya hayali mi desek, Ford Mustang. Kim istemez ki. Murat arkadaşımın Vespa motosikletler de ilgisini çekmekte ve şimdiye kadar yaptığı birkaç girişimi sonuçsuz kaldı. Umarım yakın zamanda bir Vespa alır da birlikte tura çıkarız. Çok sevdiğim sevgili dostlarıma en yakın zamanda hayallerini gerçekleştirmelerini dilerim. Safiye arkadaşım yakında bir sürpriz daha olursa şaşırma.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104