Özgürlüğün diğer adı: Lambretta

Motosiklet deyince Lambretta akla ilk gelen markların başında gelir muhakkak. Genci-yaşlısı, kadını-erkeği hiçbir ayırım gözetmeden her kesim tarafından kullanabilinen, adeta sahibiyle bütünleşip özdeşleşebilen, küçük hafif olmasına rağmen tasarımı sayesinde rahat rahat uzun kilometreler kesebilen hatta ölümsüz anların, aşkların aracısı olmuştur Lambretta.

Göz alıcı sıcak renkleri, sınırsız modifiye ve kişiye özel tasarım yapılabilme özelliği nedeniyle kılıktan kılığa giren bu marka, belki de tüm dünyada özgürlüğe huzura, barışa, savaşsızlığa başkaldırışın sembolü olmuştur. Aşıkların kalabalıklardan kaçmasına huzurlu yolculuklar yapabilmesine sebeptir Lambretta. Yoğun şehir trafiğinden kurtulabilme, park sorunu olmaması, şirin minik yapısı adeta kurtarıcı olmuştur.

Ülkemizde son zamanlarda oldukça revaçta olan Lambretta, özellikle Lefkoşa gibi trafik çilesi çekilen bölgelerimizde ileriki yıllarda kurtarıcı olması temennilerim arasında. Bu şirin, renkli müthiş tasarım harikası motosiklete, ilk yıllardaki çizgilerinden kopmayan, yeni nesil imalatıyla eminim ki yollarımızda çok fazla rastlayabileceğiz. İşte bugün ‘pizzacı’ motosikleti olarak yaratılan, bu kahraman motosikletin özgürlük simgesi Lambretta’nın kısa tarihine bakıyoruz.

İtalya’daki ulaşım sorununu çözmek için yola çıkıldı

Bilindiği gibi Lambretta Scooterler, İtalyanların Vespadan sonra gönüllerde taht kuran Scooter ismidir.. Scooter adıyla birleşmiştir. Hele gençlik yılları 60’lı ve 70’li yıllarda geçen bu günün orta yaşlıları için unutulmayan bir ilk aşktır, tutkudur.

Lambretta Company, 1922 yılında 6000 çalışanıyla çelik boru üretimi yapan fabrikadan Ferdinando Innocenti tarafından 1947 yılında İtalya/Milano’da kurulmuştur. Savaş sırasında bombalanan ve yanan bu çelik üretimi yapan fabrika, bu yıllarda scooter alanında üretime başlamıştır. Bu yıllarda savaştan yolları nerdeyse kullanılmaz hale gelen İtalya'nın ulaşım sorunu çözmek için üzerinde çalışılmaya başlanmış bir projenin adıdır Lambretta.

Lambretta Scooterlerin yaratıcısı Ferdinando Innocenti, Cushman 32'den etkilendi ve 1946’da Romalı pizzacıların zorlanmaya yatkın, pratik bir motor istemesiyle bir ay gibi kısa zaman aralığında ilk Lambretta'yı tasarladı.

Karoserinin önünde ve ayak koyma yerlerindeki saç aksam, sürücüsünün bozuk, tozlu ve çamurlu yollarda kıyafetlerini korumak amacıyla dizayn edilmiştir. Tasarımında uçak mühendisi olan Corradino D'Ascario çalışmıştır. Lambretta'nın ön çatalının bir uçağın ön iniş takımına benzeme sebebi budur. Maliyetinin düşük olmasını sağlamak için birçok yöntem tercih edilmiştir. Buna bir örnek ise yakıt deposunu sele altına yerleştirerek depo kapağına kilit kullanılmasına gerek kalmamasıdır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da yapılan Vespa ve Lambretta marka scooterler açık kadrolu hava direncine pek kolay karşı koyabilecek biçimde imal edilmiş, son derece rahat, orta silindirli motosikletlerdi. Ancak bu araçlar, denge bakımından sakıncalıydılar. 1960’tan sonra çıkan motorlu bisikletler ve hafif motosikletler, scooterlerin gözden düşmesine yol açtı.

İtalya ve Avrupa'da küçük araç üretiminin başlamasıyla satış rakamları düşmeye başladı ve Lambretta,1998’de scooter üretimini bıraktı.

Lambretta'nın bugün halen dünya genelinde kulüpleri ve fanları bulunmakta, Avrupa'da bazı hafta sonları düzenlenen sürüşlere, 2500 adet Lambretta katıldığı bilinmektedir.

Bunları biliyor muydunuz?

Lambretta ismi

Lambretta ismi, Inocettinin fabrikasının zemini boyunca akan derenin ismidir. Küçük dere her yöne serseri gibi akar. Dereden etkilenip aynı hareketleri yapacağına inandığı scooterine bu ismi verir.

Lambretta’nın kronolojik üretim takvimi şöyle: Model A, 1947-48; Model B, 1948-50; Model C/LC, 1950-51;
Model D, 1951-57; Model LD, 1951-58; Model E, 1953-54; Model F, 1954-55; TV Series 1, 1957-59; Li Series 1, 1958-59; Li Series 2, 1959-61; TV Series 2, 1959-62; Li Series 3, 1961-67; TV/GT Range, 1962-65; Li Special, 1963-69; J Range, 1964-71; SX Range, 1966-1969; Lui/Vega/Cometa, 1968-70; GP/DL Range, 1969-71 (Italy); GP/DL, 1972-98 (India); LN125, 2011 (Italy/Taiwan)”.

Ara sokaktakiler: Osman Atakara

Bu haftaki konuğum daha evvel sayfama konuk ettiğim, Alsancak’ın sevilen insanlarından rahmetli Osman Hüseyin Erciyas’ın torunu Osman Atakara.

İkamet ettiği Alsancak’ta ‘gazeteci Osman’ diye bilinen Erciyas, devlet memurluğu zamanında, köyde bulunan kırtasiyeci dükkanında sattığı gazeteleri dağıtmasıyla ‘gazeteci Osman amca’ olarak bilindi.

Osman amcanın kıymetli klasiği ise savaştan önce Larnaka’da aldığı ve ikinci sahibi olduğu 1969 model Lambretta motosiklet. Larnaka’da Lambretta’yla panayırlarda kola-sandviç ve piyango bileti satarak ailesini geçindirmeye çalıştı.

1974 savaşından sonra yerleştiği Alsancak bölgesinde, bu motosikletle kendi ürettiği sandviçlerin dağıtımını da yaptı. Daha sonra kırtasiye dükkanı açarak, ev ev gazete satmış bu motosikletle. İşin özeti 69 Lambretta kalabalık ailesinin ekmek teknesi olmuş ve tüm aileye bakmış.

O yüzden maddi değerinden çok, asla paha biçilemez manevi değeri var Lambretta’nın. Sevgili Osman Atakara, dedesine ait bu miraslara sahip çıktı ve restorasyonlarıyla bizzat ilgilendi. Çocukluk yaşlarında tanıştığı ilk taşıt, dedesinin kucağında gezdiği Lambretta şu an torun Osman Atakara’nın emanetinde. Dedesinin diğer emanet klasik araçları da onda...

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110