Pasta küçüldükçe birbirimizi incitmeye, kırmaya başladık 

Koronavirüsün (Covid-19) olumsuz etkileri tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de giderek artan bir şekilde hissedilmeye başladı. Bir yandan artan vakalarla mücadele edilirken, diğer yandan da ekonominin çarklarının yavaşlaması, dolayısıyla ekonominin daralması dengeleri altüst etti. Bulaşın yarattığı en önemli olumsuzluklardan biri de, beraberinde getirdiği sıkıntılar, stres, psikolojik bunalımdır. Kapanma sonucu hanelerde yaşanan tartışmalar, Korona öncesi günlerin özlemi maalesef bazen ciddi ve tehlikeli boyutlara ulaşmakta, arzu edilmeyen sonuçlar doğurmaktadır.

İnsanlara musallat olan küresel salgının ne denli tehlikeli olduğu bilinmesine karşın, şöyle böyle bir yılı bulması, inadından vazgeçmemesi, kaygı ve endişe ile izlenmektedir. Birçok ülkede insanlar isyan eder noktaya gelmiş, soğukkanlılığını yitirmiş bulunmaktadır.

Çizmeye çalıştığımız tablo dünyanın hemen her ülkesinde vardır. En zengininden en fakirine kadar! Rum’da da vardır, Türk’te de!. Amerikalıda, Fransız’da, İngiliz’de, Hintlide de! Dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile bu virüs karşısında aciz kalmakta, bocalamaktadırlar. Covid-19 nedeniyle birçok ülkenin önem vermediği sağlık sistemi ilk kez ön plana çıkmakta, hatta sorgulanmaktadır.

Hal böyle iken, bir süreden beri kamu ile özel sektörün arasını daha açmaya yönelik davranışlardan şiddetle kaçınmak gerekir diye düşünüyoruz. Bir takım yanlış anlamalardan yola çıkarak, yer alan suçlamalar, hiçbir kazanç sağlamadığı gibi, birlik ve beraberliği zedeler. Ticaret Odası, konuya ilişkin açıklamasında, yönetim kurulu üyesi Ali Başman’ın bir televizyon programındaki söylemlerinin çarpıtılarak, özellikle sosyal medya üzerinden kendisine saldırılarda bulunduğuna dikkat çekti. “Böyle bir zamanda birbirimize saldırmak yerine, birlik ve beraberlik içerisinde çalışmamız gerekmektedir” diyen Oda yönetim kurulu, “Özel sektörü, kamunun düşmanı olarak göstermek, söylenenleri çarpıtmak bizleri bir adım ileri götürmeyecektir” dedi.

Açıklamada, ifade edilmek istenenin, kıt olan kaynakları herkesin bölüşmesi gerektiği olduğuna vurgu yapıldı ve “Sayın Başman, sahsı için değil, tüm çalışan emekçi insanımız için konuşmuştur. Bizler, her zaman elimizi taşın altına koyan iş insanlarıyız” denildi. “Bu salgından toplum olarak elde olanı paylaşarak çıkabiliriz” diye de ekleme yapıldı. K. T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de, Başman ailesinin bu ülkede yıllardır vergisini ödeyerek, yüzlerce insanımıza iş imkânı yaratarak, ülke gelişmesine katkı koyduğunu anımsattı, “özellikle bu dönemde sapla samanı karıştırmamak çok önemlidir. Karıştırmak yalnızca ülkeye esas zarar veren popülizme hizmet eder” dedi. İşadamları Derneği (İŞAD) yönetim kurulu üyesi Tuygun Töre de, toplumun kamu-özel sektör olarak ayrışmasından son derece rahatsız olduklarını, kamu ile özel sektörlerin birbirinden ayrıştırılamayacak, itibarının korunması gereken yapılar olduklarını kaydetti.

Son derece hassas bir dönemden geçildiğinin bilincindeyiz. Bu yüzden bir takım yanlış anlamalardan yola çıkarak suçlamalara yönelmek, sosyal medyada ahkâm kesmek bu topluma hiçbir şey kazandırmaz. Herkesin istim üstünde olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle yukarıda da vurguladığımız gibi, süreci en az hasarla noktalamak adına herkes üzerine düşeni yapmak, sorumlu davranmakla, olumlu katkı koymakla düze çıkabiliriz. İnsanları, sektörleri ötekileştirmek en büyük kötülük olur ki, vatanını seven hiçbir kimse de bunu herhalde istemez.

 ***

Gençsoy, Londra’daki Kıbrıslı Türklere

önemli hizmetleri geçen bir çınardı…

Avrupa’nın en eski derneklerinden olan Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin uzun yıllar başkanlığını yapan Mustafa Gençsoy’un hayatını kaybetmesi, İngiltere’de olduğu gibi, Kıbrıs’ta da büyük üzüntü yarattı. 1931 Peristerona doğumlu olan Gençsoy, Londra’daki Türklerin ilk buluşma yeri olan ve uzun yıllar aynı misyonu sürdüren Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin lokalinde vatandaşlarımıza yardımcı olmuş, yol göstermişti.

Hastalığının yanı sıra, Covid-19 ile de mücadele eden Mustafa Gençsoy, İngiltere’deki Türk toplumunun liderlerindendi. Hayatının büyük bir bölümünü İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için harcayan Mustafa Gençsoy, değerli bir dostumdu ve geçmişte Kıbrıs’a her geldiğinde mutlaka ‘Halkın Sesi’ gazetesine uğrar ve uzun uzadıya sohbet ederdik. Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin faaliyetleri hakkında bilgi verirdi. Cemiyet’te uzun bir süre ünlü şairimiz Osman Türkay ile birlikte çalışmıştı.

İki yıldır sağlık sorunlarıyla mücadele eden Londra’daki Türklerin çınarlarından Mustafa Gençsoy (90) on gün önce Chelsea and Westminister Hastanesi’ne Korona teşhisiyle kaldırılmış ve geçen akşam yaşam savaşını kaybetmişti. Gençsoy’a uzun hastalığı süresince bakan yeğeni Savaş Yaşin, “Dayım 2 Şubat’ta 90’ına girecekti. Acımız büyüktür” dedi. Yeğeni, Gençsoy’u Lefkoşa’da rahmetli eşi Omay hanımın yanında defnedeceklerini söyledi.

Gazeteci Faruk Eskioğlu, “Londra’da Bizimkiler” adlı kitabında, topluma yön veren 100 isim içinde gördüğü Gençsoy’u ‘En eski derneğin en tecrübeli başkanıydı’ başlığıyla şöyle anlatmıştı: “Avrupa’nın en eski derneği Kıbrıs Türk Cemiyeti’nin 1971’den 2013’e kadar başkanlığını yaptı. 1951’de kurulan cemiyet, Kıbrıs’ta Türklerin var olma kavgasına Londra’dan omuz veren, toplumun göçmenlikten kaynaklanan sorunlarını çözmeye çalışan ilk Türk derneğidir. 1959’de İstanbul Maçka Teknik Okulu’nda teknisyenlik diploması alan  Gençsoy, 1960’da eğitim için gittiği Londra’da British Telecom’da 1991’de emekli oluncaya kadar çalışır.

Ada’da 1963 Kanlı Noel’ine karşı ulusal tepki koyan Gençsoy, Rum saldırıları nedeniyle İngiltere’ye giden Kıbrıslı göçmen Türklerin sorunlarıyla ilgilenir ve ilk Türk okullarının açılmasına da önayak olur. Kıbrıs Türkü’nün bir diğer garantör ülke İngiltere’de sesini duyurmada çok önemli işlevleri yerine getirir.”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin, anayurtları ile olan Kıbrıs’la bağlarının devam ettirilmesinde, kimliklerinin korunmasında, Türk okullarının açılmasında ve ulusal Kıbrıs davasının tanıtılmasında Mustafa Gençsoy’un büyük hizmetleri olduğunu belirtti, “hizmetleri unutulmayacaktır” dedi.

 

YORUM EKLE

banner111

banner75