“Polis, devleti yüceltir de, düşürür de!”

Kıbrıs, sömürge idaresinden sonra cumhuriyete geçtiği gün, İngiliz İdaresi’nin Polis Genel Müdürü Mr. Brown, Türk ve Rum polislere hitaben yaptığı konuşmada, polisin önemine işaret ederek, özetle “Polis, bir devletin belkemiğidir. Devleti yüceltir de, düşürür de” ifadesini kullanmış, bu konuda örnekler de vermişti…

Trafik uzmanı ve emekli Trafik Müdürü Özdemir Uzuner dünkü telefon konuşmamızda anlattı bunları. Değerli dostum Uzuner, beni sık sık arar ve çeşitli konular hakkında görüş alış verişinde bulunuruz. Allah sağlık versin, yıllardan beri dostluğumuz, hukukumuz var kendisiyle.

Aslında turizmle ilgili yazısı üzerine Ali Baturay’ı aramış, ama ulaşamamıştı… Ben de dün geç geldiğimden notunu arkadaşlardan aldım.

Polis örgütünün, asayiş ve güvenliğin tartışıldığı bu günlerde, trafikte bir uzman olan Özdemir Uzuner’in duyarlı olmaması mümkün mü? Zamanında İngiltere’ye gönderilmiş ve orada esaslı bir staj görmüştü… “Arap Kemal (Kemal Hıfsıoğlu-Polis Genel Müdürü) beni İngiltere’ye göndermişti… Trafik Müdürü o dönem Oğuz İkibir idi” diyen Uzuner, halen mesleğine o denli bağlı ki, bazı çarpıklıkları, örgüte yönelik haklı veya haksız suçlamaları, önyargıları, karalamaları gördükçe, okudukça, işittikçe adeta kahroluyor.

Bunları geçtik. Onun esas üzerinde durduğu husus, turizmde devletin polisinin rolünün önemi… Çünkü dediği gibi, ülkeye gelen turistin ilk muhatap olduğu polistir. Turist ilk izlenimini her ülkenin deniz ve hava limanlarında edinir. Sonra da belirli noktalarda ve sokakta… Dünyanın her yerinde turist, bilmediğini, gitmek istediği bir yerin adresini öncelikle polise sorar. Hatta güven duyar. Çünkü polis, devletin belkemiğidir, güven kaynağıdır.

Örneğin Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, 2020 yılının kaybedilmemesi için turizm paydaşlarının acil olan sıkıntılarını gidermek için çalışma başlatacağını ve kısa süre içerisinde sektörü rahatlatıcı hamleler yapacaklarını vurguladı. Bu hamlelere paralel olarak, elbette polisin de katkıları olacaktır. Bu nedenle örgütün karşı karşıya bulunduğu sorunların da belirli, ama kısa süre içinde hal yoluna girmesi gerekir. Çünkü polis aynı zamanda turistin de bir nevi rehberidir.

Ersin Tatar hükümeti göreve gelir gelmez, asayiş ve polis konusunu kucağında buldu. Arzu edilmeyen bir takım olaylarla ilgili olarak, İçişleri Bakanıyla birlikte Polis Genel Müdürüyle görüşmesi ve gerekli bilgileri aldıktan sonra, konuyu takip etmesi, neler yapılması gerektiği üzerinde çalışması önemli olduğu kadar, asayiş ve güvenliğin toplum adına ne denli önem arz ettiğinin göstergesidir de!

Nitekim Arasta da, Lokmacı da gruplar arasında çıkan satırlı, bıçaklı, sopalı kavgalardan sonra, polisin mutat huzur operasyonlarına ek olarak, söz konusu bölgede de yüzünü göstermesi, “Buralarda efelenmeye de gerek yok, çeteleşmeye de” şeklinde mesaj vermesi, bölge halkını olduğu gibi, esnafı ve turistleri de rahatlatmıştır.

Polisin görevi ağırdır. Kendi içinde bir takım sorunları olabilir. Her sektörde olduğu gibi! Kendi içinde de rahatlatıcı, iyileştirici önlemlerin alınmaması için bir neden, bir engel var mıdır? Ancak sorunlar henüz giderilmedi diye ülkenin asayişi ve güvenliğinden taviz verilmesi de söz konusu olmamalıdır!

Kolay gelsin diyoruz.

***

Değirmenlik, Bumbaroğlu’na ağladı…

Değirmenlik sakini Yüksel Bumbaroğlu’nun (26) genç yaşta hayattan kopması, yalnız ailesini değil, dostlarını, sevenlerini, velhasıl tüm Değirmenlik’i yasa boğdu. Fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olarak bilinen, çevresinde çok sevilen Yüksel Bumbaroğlu, önceki gün Değirmenlik’te gözyaşları ve dualarla toprağa verildi.

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Belediye Meclis Üyeleri ve tüm personel, belediye çalışanlarından Ali Cenap Bumbaroğlu’nun kardeşi ve Meclis üyesi Salih Kargı’nın yeğeni Yüksel Bumbaroğlu’nun vefatından dolayı derin üzüntü içinde olduklarını ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı ve sabır dileğinde bulundu.

Bu arada Beyköy’ün sevilen kişilerinden, güzel insan Hadise Arsun dün Beyköy’de defnedildi. Annesi Güney ile babası Nazım Arsun, kardeşi Şefika-Celal Songur ve yeğenleri, “Üzüntüyle tüm dost, akraba ve sevenlerine duyurulur. Yattığı yer nur, mekanı cennet olsun” dediler.

Öte yandan Tuzla’nın sevilen simalarından, iyi insan Hüseyin Karaman’ın vefatı da, çevrede büyük üzüntüye neden oldu. Dün öğle namazından sonra Tuzla Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Annesi ve babası Zehra-Osman Karaman ile kardeşleri ve eşleri, kardeş çocukları, acılarını herkesle paylaşırken, mekanının cennet olmasını dilediler.

Tümüne Ulu Tanrı’dan rahmet, acılı aileleri ve dostları ile sevenlerine başsağlığı dileriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
CEMAL YETİŞ
CEMAL YETİŞ - 4 ay Önce

POLİS AÇIĞININ TAM OLARAK GİDERİLMESİ LAZIMDIR.

banner96