Polise çok iş düşüyor

Sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mallar ile nakit paraların devrini yapmakla suçlanan işadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun yanı sıra suç ortakları olabileceği şüphesiyle tutuklanan mimar Muammer Uğursöz’ün aleyhindeki soruşturma dosyası birleştirildi. Olaya her geçen gün yeni halkalar ekleniyor ve birçok iddia ortaya atılıyor. Bu iddialara siyasilerin ismi de karıştırılmaya başladı. Polisin iddialar ve karşı iddiaları iyice incelemesi, hiçbir ayrıntıyı es geçmemesi gerekiyor.

Davanın geçen cuma günkü duruşmasında polis, Mehmet Eminoğlu’nun 15 sayfalık uzun bir gönüllü ifade verdiğini belirtmişti. İddiaya göre Eminoğlu,  Ömer Hasırcılar ile Osman Tıraşoğlu’nun tehditleri nedeniyle sahte vekaletnameleri imzaladığını öne sürdü.

Bazı kesimler ise Mehmet Eminoğlu’nun kendisini tehdit ettiği öne sürülen Ömer Hasırcılar ile Ömer Tıraşoğlu’nu eski İçişleri Bakanı, UBP milletvekili Kutlu Evren’in vatandaş yaptığını, bunun karşılığında da Tıraşoğlu’ndan 300 bin sterlinlik dükkan aldığını iddia etmişti.

Eski İçişleri Bakanı Kutlu Evren, “sahte vekaletnameyle mal devri” davasıyla ilgili kendisine yöneltilen iddiaları reddetti ve gerek iş hayatında gerekse bakanlık süreciyle ilgili, hesabını veremeyeceği hiçbir konu ve işle uğraşmadığını söyledi. Kutlu Evren, Mehmet Eminoğlu’nun 2016 yılı ortalarında Osman Tıraşoğlu’nu alıp İçişleri Bakanlığı’na getirdiğini, kendisiyle tanıştırdığını ve vatandaşlık talep ettiklerini belirtti. Kutlu Evren, projelendirmesini Eminoğlu’nun yaptığı, Bulut Akacan’a ait FEO İnşaatı projesinde müteahhit ve yatırımcı olarak görev yapan Osman Tıraşoğlu için “FEO’daki hukuki ve ticari işlerini daha kolay yürütebilmesi için” vatandaşlık taleplerinin olduğunu açıkladı.

Kutlu Evren, kendilerine Osman Tıraşoğlu’nun İstanbul’da da müteahhitlik yaptığının söylendiğini, ülkemize yatırımcı olarak gelip yatırım yapan diğer kişi ve şirketler gibi bu talebin de sağlık ve güvenliği olumlu geldikten sonra dönemin bakanlar kuruluna aktarıldığını ve bakanlar kurulu kararı ile Osman Tıraşoğlu’nun vatandaş yapılmasının uygun bulunduğunu söyledi.

Kutlu Evren, Mehmet Eminoğlu’na ait Magic Plus’tan bir dükkan aldığını doğruladı ama bunun vatandaşlık karşılığı değil, sahibi olduğu aile şirketi RE-MER Ltd.’in Magic Plus isimli yapının tüm mermer ve granitleri yapma karşılığı olduğunu kaydetti.

Şimdi akla birçok soru geliyor… “Eminoğlu, gerçekten de tehdit aldığı için mi sahte vekaletnameler hazırladı?”, “Gerçekten Ömer Hasırcılar ile Ömer Tıraşoğlu, Eminoğlu’nu tehdit etti mi, şu anda ailesini tehdit ediyor mu?”, “Eminoğlu’nun, 2016’da bakanlığa götürüp tanıştırdığı ve vatandaşlık talep ettiği Tıraşoğlu ile arası neden bozuldu?”, “Eminoğlu geçmişte işbirliği yaptığı Bulut Akacan ile gerçekten Tıraşoğlu için vatandaşlık istedi mi?”, “Eski Bakan Kutlu Evren’in adını andığı Bulut Akacan’ın bu olaylarla ilgisi var mı, Tıraşoğlu ile işbirliği sonlandı mı?”, “Mehmet Eminoğlu, gerçekten eski İşçileri Bakanı Kutlu Evren’in adını iddialarına karıştırdı mı, yoksa bunlar başkalarının iddiaları mı?”, “Eminoğlu, olaya eski içişleri bakanının ismini karıştırmakla ne amaçladı?”, “Eminoğlu, eski bakana mermer ve granitleri yapma karşılığı dükkan vermişse, neden polise ‘vatandaş yapma karşılığı’ dedi?”.

Gördüğünüz gibi akla birçok soru geliyor ve bu soruların cevaplarını bulmak polisin işi. Kişiler arasındaki ilişkiler nerelere dayanıyor, neden aralarının açılmasına, tehditlere, yolsuzluklara, sahteciliğe kadar varıyor? Sorular cevap bulmadığı sürece karanlık işler devam edecek, tabii ki çürüme de…

YORUM EKLE

banner75