Polisimiz bizim için çok önemlidir

KKTC Polis Okulu Müdürlüğü, çok önemli bir toplantıya veya konferansa ev sahipliği yapıyor...

6. INTERPA (Uluslararası Polis Akademileri Birliği) Konferansı Alsancak'ta Merit Royal Hotel'de gerçekleştiriliyor... 3 gün sürecek bu çok önemli konferans, dün Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün konuşmasıyla açıldı.

Polis, itfaiye ve acil servis ekipleri; toplumun can ve mal güvenliği açısından en önemli, en kritik kurumlardır...

Bu kurumlar, toplumların göz bebeğidir. Olmazsa olmazlarıdır ve en küçük bir sıkıntılarının olmaması, morallerinin sürekli yüksek tutulması gerekmektedir.

KKTC'de, itfaiyede araç, poliste personel, acil servislerimizde ise moral eksikliği gayet açıktır... Gözle görülür haldedir.

Başbakan Özgürgün, başka bir etkinlikte, polis sayısının artırılacağı, polis istihdamı yapılacağını açıkladı.

Bu konu yıllardır kanayan bir yaraydı. Özellikle Pervin Gürler'in vekaleten yürüttüğü genel müdürlüğü döneminde personel eksikliği sık sık dile getirilmekteydi... Bir nebze olsun bu eksikliğin giderilmesi içinde bulunduğumuz dönemde çok değerli bir adım olacaktır.

Çünkü, uyuşturucu çok yaygınlaşmıştır.

Trafikte denetim, kontrol yapılamaz, devriyeler sağlıklı gerçekleştirilemez durumdadır.

Toplum, ne acıdır ki polisiye tedbirler konusunda kendini pek fazla güvende hissetmemektedir.

"Polisimiz başarısızdır, eksiktir, yetersizdir" dediğimiz sonucuna sakın varmayın...

Polis Müdürlüğümüz, yukarıda da belirttiğimiz gibi göz bebeğimizdir, güvenliğimizdir ve Başbakan ile kabinesinin istihdam konusundaki ısrarı, takdire şayandır.

Suç türleri, suçlu profilleri ciddi değişiklikler sergiler durumdadır.

Ülkemize yabancı iş gücü veya öğrenci akışı hızla artarken, aynı oranda, yabancı ülkelerden gelenlerin suça karışma oranları da aynı hızla yükselmektedir.

Özellikle Afrika ülkelerinden ülkemize eğitim veya çalışma amaçlı gelen kardeşlerimizin sayısıyla birlikte, suça karışma oranları da yukarıda bahsettiğimiz gibi artmıştır.

Birçok ülkede, çok farklı kültürler, polise karşı çok farklı davranışlar, çok farkı suç anlayışları söz konusu olabilir.

Polisin bu konuda sadece sayısının değil, eğitiminin de artması gerekmektedir.

Polis, farklı kültürlerin, bazı konulara bakışını, davranışını iyi bilmek zorundadır. Aksi takdirde, çok ciddi yaralanmalar olabileceği gibi, daha vahim sonuçlarla da karşılaşılabilecektir...

En başta bahsettiğimiz uluslararası polis buluşmaları veya konferansları, bu tür ilişkilerin geliştirilmesi açısından da mutlaka değerlendirilmelidir.

Polis Müdürlüğü'nün araç ve ekipman açığı söz konusuysa, bu da acil olarak giderilmelidir.

Bu arada, polis teşkilatımızda rahatsızlık sebebi olan bazı yasaların değiştirilmesi, örneğin emekli olan polislere, askerlerimize sağlanan hakların sağlanması da kaçınılmazdır.

50 yaşına gelen bir polis memuru, yıllarını doldurmuşsa, emekli olabilmektedir...

Ancak aynı yaşta emekli olan örneğin bir subay veya astsubay anında emekli maaşı almaya başlarken, polislerimiz 55 yaşına kadar beklemek zorunda kalmaktadır.

Bu ve buna benzer sıkıntıların aşılması o kadar zor değildir.

Çok iyi planlanarak, polis açığı yaratmayacak şekilde düzenlemelerin yaşama geçirilmesi, polisin moraline de olumu etki yapacaktır.

Hükümetin bu konuda duyarlı olduğundan eminiz...

Daha mutlu, daha huzurlu bir polis teşkilatı, aynı şekilde daha huzurlu ve mutlu, aynı zamanda can güvenliği daha yüksek bir toplum demektir.

YORUM EKLE