Polisin esnek tutumu yeni sorunlar doğuruyor

Afrika gazetesine düzenlenen saldırılara ve meclis çatısına çıkılmasıyla ilgili eyleme yönelik polisin yeterli müdahalede bulunmaması ya da bulunamaması ilk günden beridir tartışılıyor.

Bu eylemlere yönelik polisin yetersizliğine toplumun büyük bir kesimi tarafından hep şüpheyle bakıldı, halen de şüpheyle bakılıyor.

İlk günkü müdahale de yetersiz bulunmuştu, sonrasındaki soruşturma da...

Nitekim Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu konuda önceden uyarı yapmasına rağmen dikkate alınmamasını sert bir dille eleştirmişti.

Polisten rapor isteyen Akıncı, gelen raporu yetersiz bulmuş, yenisini istemiş ve neden tutuklama olmadığını sormuştu. Bunun üzerine polis tam bir hafta sonra 6 eylemciyi tutuklamıştı.

Belli ki bu konu daha çok tartışılacak... Eylemcilerin tutuklanması sonrası, yargıcın zanlıların tutuklu yargılanmasına karar vermesi ve onları bir ayı geçmemek üzere cezaevine göndermesi bu eylemi ve eylemcilerin yaptıklarını destekleyenler tarafından tepkiyle karşılandı.

Eylemcilerin yaptıklarının korkunçluğuna bakmadan, başkasının malına zarar vermeyi, haneye tecavüzü, linç girişimini, meclisin çatısına çıkmayı doğru bulan bazı kesimler işi yargıcı tehdit etmeye kadar vardırdı.

Linç girişimi ve meclis çatısına çıkma nasıl ki bu ülkede bir ilkti, yargıcı tehdit de bir ilktir. Bu konuya yani “yargıcın tehdit edilmesine” döneceğiz ama başka ilkler de vardı, onlara değinelim.

Başsavcılık ve polis, inanılmaz bir sürat içindeydi. Üç günde jet hızıyla zanlıların davalarının dosyası yargıya hazır haline getirildi. Keşke hep böyle süratli olsalar… Arasında “Ağır Ceza Mahkemesi”nde yargılanmayı gerektirecek suçları da olan zanlıların yargılanması konusunda Başsavcılığın tavrı da tuhaf karşılandı. Başsavcılığın zanlıların avukatlarıyla anlaşıp, davaya consent vermesi ve söz konusu kişilerin alt mahkemede yargılanmaları için özel bir çabaya girmesi de şaşkınlık yarattı, zanlıların üç gün içinde iki kez suçlarını kabul edip bir kez etmemesi de...

Bu konuda her şey tuhaf ya, bir tuhaflığa daha dikkat çekelim. 6 zanlının tutuklandığı gün 9 kişinin daha arandığı söylenmişti ama nasıl oluyorsa bu kişiler yakalanamıyor.

Aranan 9 kişinin, kamera kayıtlarında eşkalleri belirlendi ama polis nasıl oluyorsa kimliklerini belirleyemiyor. Polis gerçekten bu kişileri belirleyemiyor mu yoksa belirlemek mi istemiyor? Merak edilen soru bu.

Ta başından beridir bu konuda polis isteksiz. Bu konuda polis zorlamayla iş yapıyor. Cumhurbaşkanı’nın ve toplumun baskısı olmasa polis hiçbir şey yapmayacak. Bu küçücük ülkede polis eylemcileri bulamıyor mu? 9 eylemciden birini bile mi tespit edemiyor? Kim inanır buna?

Polisin bu direncini anlamak mümkün değildir. Böyle yaparak polis toplumun güvenini kaybetmektedir. Bakın toplumun en güvendiği kurumlardan birisi olan polis bu güveni gerçekten kaybediyor.

Peki polisin bu esnek tavrı nelere yol açıyor? Tabii ki zanlıların tutuklu yargılanmasına karar veren yargıcın tehdit almasına neden oluyor. Evet bu konuda polisin de Başsavcılığın da sorumluluğu vardır. Yasalar karşısında herkese eşit davranmakla yükümlü olan polisin bu kişilere ısrarla imtiyaz sağlamaya çalışması bir sorundur ve başka sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Polisin suç işlemiş kişilere yakın davranmaya çalışması hatta onları korur pozisyona girmesi korkunç bir şeydir.

Polis dirayetli durmadığı için yargıç tehdit edilmiştir. Herkesin görevini tam yapmasını, yasaları uygulamasını ve kimseye imtiyazlı davranmamasını tavsiye ederiz. Aksi halde bu tavır telafisi çok zor durumlara neden olabilir

YORUM EKLE