Polisin sorunlarını çözün

Polis teşkilatı 55’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Kuruluş yıldönümü nedeniyle son günlerde yetkililer hem polise övgü yapıyor, hem de ihtiyaçlarına dikkat çekiyor.


Her sene 30 Haziran’da ve devam eden haftada polisle ilgili güzel sözler söylenip, eksikliklerine, özellikle de personel ihtiyacına vurgu yapılıyor.


Hiç değişmiyor bu, her yıl aynı şeyleri duyuyoruz. Peki, neyse o eksiklikler tamamlansa, polis daha rahat görev yapsa, daha başarılı olsa, olmaz mı? Olması gereken o, ancak bu ülkede öyledir, kurumları, kuruluşları, camiaları, özel gününde hatırlarlar, sonra unuturlar. Polis de yetkililer tarafından yılda bir hatırlanıyor.


Üstelik polis son günlerde oldukça büyük bir yük altında… Artan suçlar ve bazı suçluların ülkeden polis denetimini aşıp yurt dışına kaçması nedeniyle Polis Genel Müdürlüğü, personeline ekstradan görevler yükledi. İzinleri azalan, mesaisi artan, başını kaşıyacak vakti kalmayan polisler yorucu bir dönem geçiriyor.


Polis Genel Müdürü, kuyumcu soyguncularının elini kolunu sallayarak Ercan’dan kaçması skandalı ve artan eleştiriler nedeniyle tedbirleri artırdı. Tabii personel artan tedbirlere yeterli gelmeyince, polise ekstradan yük bindi. Bu ay içinden başlayıp, eylül ayına kadar sürecek, tedbirler için personel fazladan çalıştırılacak.


Yani Polis Genel Müdürü’nün aldığı yeni tedbirler ve çalışma düzeni bile polisin ne kadar çok personel ihtiyacı bulunduğunu ortaya koyuyor. İyi sonuçlar da alındı aslında, örneğin ülkedeki kayıt dışı yaşayanların tespit edilmesi konusunda kısa sürede 150’ye yakın kaçak kişi yakaladılar. Ancak neler çektiklerini bir de onlara sorun…


Hükümet yetkilileri polisin bu özel gününde, yeni personel alınacağı müjdesini daha kesin ortaya koymalıdır. Öyle “personele ihtiyaç var, elimizden geleni yapacağız” diyerek olmaz.


Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik de BRT’de katıldığı bir programda, askıda binlerce bekleyen mazbata olduğunu ve polisin bunları yapmakta zorlandığını söylemişti. Polise takviye yapılması gerektiğini belirten Şefik, “Ülkemizdeki ceza olayları, yani polisin ilgilenmesi gereken olaylarda o kadar bir artış vardır ki polisin zaten sayısı bunlar için bile yeterli değil” diye konuşmuştu.


Polisin personel ve diğer donanımlarının tamamlanması, yasalarının güncellenmesi gerektiğini hükümet yetkilileri dahi herkes söylüyorsa, harekete geçmek gerekir.


Artan nüfusa ve artan suçlara karşı daha dinamik, daha donanımlı, teknolojiyi daha iyi kullanan teşkilata ve sıkıntılarla kafası karışık olmayan polise ihtiyaç vardır.


Polis zaman zaman eleştirilse, bazı yetersizlikler yaşasa, bazen personel üzerine vazife olmayan işlere karışsa da yapılan kamuoyu araştırmalarında polis hep vatandaşın en güvendiği kurumlar arasında ilk sıralarda yer almıştır.


Vatandaşımız polise ihtiyacının olduğunun farkındadır ve polis ile yargının ilk başvuracağı yerler olduğunu bilmektedir. Sorunsuz bir polis teşkilatının halka daha iyi hizmet vereceğine ve güvenin daha da yukarılara çıkacağına inanıyoruz. O nedenle teşkilatın sorunları ertelenmemeli, çözülmelidir.

YORUM EKLE

banner107

banner108