Aday gösterebilmek için Danışma Kurulu’nda oybirliği ile karar alınmalı

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, meclis başkanlığı seçiminde uygulanan yasal prosedür hakkına bilgi verdi:

Aday gösterebilmek için Danışma  Kurulu’nda oybirliği ile karar alınmalı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

- DANIŞMA KURULU’NUN TOPLANTIYA ÇAĞRILMASI BEKLENİYOR… Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, meclis başkanlığı seçimi için önce Danışma Kurulu’nun toplanarak oybirliği ile karar alması ve ardından alınan kararın da meclis genel kurulunun onayına sunulması gerektiğini söyledi. Alınan kararın genel kurul salonunda uygulandığını ifade eden Uluçay, “Partilerin kendi içlerinde değerlendirmelerini yapmaları için henüz Danışma Kurulu’nu toplantıya çağırmadık. Bilindiği üzere Danışma Kurulu’nda mecliste grubu bulunan UBP, CTP ve HP’li üyeler yer alıyor” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, meclis başkanlığı seçim prosedürü hakkında bilgi verdi.

Uluçay, Meclis Başkanlık Divanı’nın, Danışma Kurulu’nu toplantıya çağırması ve toplantıda alınan kararın da meclis genel kuruluna sunulması gerektiğini söyledi.

Bunun ardından Danışma Kurulu’nda alınan kararın genel kurulun gündemine getirilerek oylandığını ve alınan kararın da onayladıktan sonra genel kurul salonunda yerine getirildiğini ifade etti.

Uluçay, Danışma Kurulu’nun, mecliste grubu bulunan partilerden, yani şu anda UBP, CTP ve HP’den oluştuğunu hatırlattı. 

“Prosedür ne öngörüyorsa onu yapıyoruz”

Uluçay, son yapılan meclis başkanlığı seçimlerinde de bu prosedüre uyulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“4 Ocak’ta gerçekleşen genel kurulda, sabah, partilerden adayların isimlerini aldık ve daha sonra seçime gittik. Bu seçimde UBP’nin adayı 26 ret oyu aldı. Bu sayının 50 tam sayısının, salt çoğunluğunu oluşturması nedeniyle UBP adayı seçilmemiş oldu.

Bu nedenle konuyu yeniden Danışma Kurulu’nda değerlendirelim diye seçimi erteledik.

Konu tekrar Danışma Kurulu’nda ele alındı. Yeni bir karar üretildi ve genel kurul gündemine taşındı.

O gün sabah yine isimleri aldık ve seçim yaptık.

Bu seçimde de UBP adayı 25 ret, 23 kabul aldı. Dolayısıyla bu sayılar 26 olmadığı için seçime devam ettik. İkinci tur yapıldı.

İkinci turda da UBP adayına 27 ret, 19 kabul, 2 de çekimser oy çıktı.

Dolayısı ile bu seçimde 27 ret çıktığı için seçilememiş oldu. Bu nedenle aynı prosedüre tabi olarak konuyu tekrar Danışma Kurulu’nda ele almak için erteledik”.

“Danışma Kurulu’ndan

oybirliği ile karar çıkması gerekiyor”

Teberrüken Uluçay, prosedür gereği Danışma Kurulu’ndaki partilerin oybirliği ile karar alması gerektiğini ifade etti ve “Danışma Kurulu’nda bulunan partiler uzlaştığı sürece, UBP tabi ki yeniden aday gösterebilir. Prosedür, oybirliği ile Danışma Kurulu’nda kararın alınmasını gerektiriyor. Gerçekleştirilen tüm seçimlerde Danışma Kurulu’nda oybirliği ile karar alınmıştı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75