Erek Çağatay: Maraş’ın şu anki şekliyle açık kalması uluslararası alanda sıkıntıların yaşanmasına sebep olacak

banner37

HP Milletvekili Erek Çağatay, Kapalı Maraş’ın şu anki şekliyle açık kalmasının yakında uluslararası alanda yeni sıkıntıların baş göstermesine sebep olabileceğini ifade ederek, Maraş’ta Kıbrıslı Rumların haklarının gözetilmesinin önemine işaret etti.

Erek Çağatay: Maraş’ın şu anki şekliyle açık kalması uluslararası alanda sıkıntıların yaşanmasına sebep olacak
banner90
banner99

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Erek Çağatay, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda hükümet programını değerlendirdi.

HP Milletvekili Erek Çağatay da, hükümet programında bulunan dış politikayla ilgili görüşlerine yer vererek, hükümetin Doğu Akdeniz’le ilgili enerji, savunma, güvenlik işbirliği konularında çok sayıda stratejik konuların tartışılacağı bir döneme girileceğini söyledi.

Kıbrıs Türkünün görünürlüğünü arttırmak, uluslararası alanda görünürlüğünü sağlamak için çaba ortaya koyulması gerektiğine işaret eden Çağatay, Kıbrıslı Türklerin de bir dış politikası olması için çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirdi.

“Doğu Akdeniz’de bizim de bir bölgesel aktör olmamızı sağlayacak yeni, yaratıcı politikalar ortaya koymak gerek” diyen Çağatay, doğal gaz konusunda TC ile birlikte yürütülen çalışmalara değindi.

banner134
Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye’nin haklarının korunması için yapılan sondaj çalışmalarına işaret eden Çağatay, çatışmacı bir mantıkla değil, uzlaşmacı bir mantıkla hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Çağatay, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla, 1974-1994 yılları arasında olan ticari ilişkiye ulaşılabilmesi için vakit kaybetmeden çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Kapalı Maraş konusunda da değinen Çağatay, kendi hükümet dönemlerinde yapılan envanter çalışmalarını hatırlattı.

Kapalı Maraş’ın şu anki şekliyle açık kalmasının yakında uluslararası alanda yeni sıkıntıların baş göstermesine sebep olabileceğini ifade eden Çağatay, Maraş’ta Kıbrıslı Rumların haklarının gözetilmesinin önemine işaret etti.

Kıbrıs meselesi konusunda Kıbrıs’ta kabul edilebilir bir çözümü desteklediklerini, ancak bu çözüm için gerçekçi olunması gerektiğini ifade eden Çağatay, taraflar arasında ortak bir vizyon olmadığını düşündüklerini dile getirdi.

Çözümden önce işbirliği yapılması gerektiğine inandıklarını belirten Çağatay, doğal gaz konusunda işbirliği yapılmaya başladığı anda Kıbrıs konusunun kendiliğinden çözüleceğine inanç belirtti.

Çağatay, Kıbrıs Türk halkının uluslararası toplumun bir parçası yapılmasına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, hükümetten beklentilerinin de bu yönde olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75