banner6

“KIB-TEK, tam bir vurgun yeri”

banner37

KIBRIS’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun her yıl yüksek borç faizleri, ek mesailer ve ihtiyaç olmayan malzeme ile parça alımları nedeniyle 300-350 milyon TL civarında gereksiz harcama yaptığını açıkladı

“KIB-TEK, tam  bir vurgun yeri”
banner151

Ceren ÖZBİL

“252 MİLYON TL BORÇ VAR”… Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK’in 193 milyon TL’si bankalara, 56 milyon TL’si AKSA’ya, ayrıca İhtiyat Sandığı’na olmak üzere 252 milyon 513 bin TL borcu olduğunu belirtti. Bankaların faiz oranlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Arıklı, bu borcun yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti. Arıklı, KIB-TEK’te 300-350 milyon TL civarına gereksiz harcamalar olduğuna dikkat çekerek “KIB-TEK’teki ihalelerde usulsüzlük yapılıp yapılmadığını incelemek üzere oluşturulan meclis özel komitesinin raporu, yıllardan beri süre gelen vurgunun boyutlarını gösterecek. Çok ciddi tespitler var. Kurum şimdiye kadar tam bir vurgun yeri” dedi.

“KABLOYLA ELEKTRİĞİ GETİRİRSEK, AKSA SÖZLEŞMESİ BİTİNCE GİDECEKTİR”… Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK’in mutlaka birimlere ayrılması gerektiğini ifade ederek üretimin, iletimin ve tahsilatın ayrı bir birim olması gerektiğini söyledi. Bunların bir bütün olmasının vurgunlara zemin hazırladığını kaydeden Arıklı, “Üretim mutlaka rekabete açılmalıdır” dedi. Arıklı, AKSA’nın KIB-TEK ile 2024’e kadar sözleşmesi olduğunu da belirterek, “Biz bu süre zarfında kablo ile elektriği getirirsek AKSA kendiliğinden sözleşmesi bitince ülkeden ayrılacaktır. Yani 2024’e kadar sözleşmesi olan bir şirketle ilgili bir tasarruf şu an için gündemimizde yok” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK’te bir takım gereksiz harcamalar olduğunu söyledi ve bunun da kuruma yıllık 300-350 milyon TL’lik maddi külfet getirdiğini açıkladı.

Arıklı, bu gereksiz harcamaları ise borç faizleri, ek mesai ödemeleri, ihtiyaç olmayan ürün ve malzeme alımları olarak sıraladı. 

Bunların önlenmesi için çalışmalar yapacağını kaydeden Arıklı, ayrıca hedefinin ülkeye daha ucuz, daha yeşil ve daha kaliteli enerji getirmek olduğunu ifade etti.

“300-350 milyon TL’lik

gereksiz harcama var”

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK’te bir takım gereksiz harcamalar olduğunu söyledi ve bunun maddi boyutunun da yılda 300-350 milyon TL civarına geldiğini belirtti. Arıklı, şu şekilde konuştu:

“Söz ettiğim bu gereksiz harcamalar içinde ek mesailer var ki bunların vardiya düzenlemesi ile ortadan kaldırılması gerekiyor. Yine kuruma alınan ve israf boyutunda olan bir takım malzemeler var, bunların da önlenmesi gerekiyor. Fazla yakıt harcayan jeneratörler var, onların da tamir edilip, çalışmasını sağlamak gerekiyor. Bunlar dışında alınması gereken tedbirler var.”

Arıklı, KIB-TEK’in şu anda 252 milyon 513 bin TL borcu olduğunu söyledi ve “Banka faizleri çok astronomik… Bu borcun bir şekilde yeniden yapılandırılması gerekiyor. Sadece bankalara 193 milyon TL borç var. AKSA’ya 56 milyon TL borç var. Bunların faizleri çalışıyor. İhtiyat Sandığı’na da bir borç var” dedi.

“2024’e kadar sözleşmesi olan bir

şirketle ilgili tasarruf gündemimizde yok”

Erhan Arıklı, AKSA’nın 2024’e kadar sözleşmesi olduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Biz bu süre zarfında kablo ile elektriği getirirsek AKSA kendiliğinden sözleşmesi bitince ülkeden ayrılacaktır. Yani 2024’e kadar sözleşmesi olan bir şirketle ilgili bir tasarruf şu an için gündemimizde yok. Tekencik’te bir patlama oldu, yıldırım vurdu, eğer AKSA’nın elektriği olmasa ülkenin yarısı elektriksiz kalacaktır. Arz güvenliğini sağlamadan kalkıp da AKSA ile cebelleşmenin bir anlamı yok.”

“Kurum tam bir vurgun yeri”

Arıklı, KIB-TEK’teki ihalelerde usulsüzlük yapılıp yapılmadığını incelemek üzere oluşturulan meclis özel komitesinin çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu söyledi ve bu komitenin yapacağı iki toplantı kalıp, ardından da raporun hazırlanacağını ifade etti.

Bu raporun tamamlanmasının ardından halkın KIB-TEK’te dönen oyunları bütün çıplaklığı ile göreceğini kaydeden Arıklı, şu şekilde konuştu:

KIB-TEK’te yıllardan beri süre gelen vurgunun boyutları bu raporla daha iyi anlaşılacak. Çok ciddi tespitler var. Çok ciddi bir çalışma yapıldı. Bütün ilgili kişiler çağrıldı ve hepsinin görüşlerine başvuruldu. Yapılan yanlış işlemler ortaya çıkarıldı. Örneğin yıllardan beri kuruma alınan akaryakıtın kontrol edilmeden, ölçümü yapılmadan alındığı ve kullanıldığı yönünde bulgular. Oysa o akaryakıtın uluslar arası piyasada 220 dolardan- 500 dolar arasında satıldığı tespit edildi. Kuruma 450 dolara satılan akaryakıtın 200-220 dolara alınabileceği tespit edildi. Bunların hepsi ortaya çıktı. Ayrıca bu düşük kalitedeki yakıt jeneratörlere de zarar veriyor. İlgili şirket “bu yakıtı kullanmanız halinde bu jeneratörler arıza yapar” diyor.  Jeneratörlerde çok ciddi arızalar var. Bu arızaların neden kaynaklandığı bilirkişi raporlarıyla ortaya çıkarılmalıdır.

Yedek parçalarda da sıkıntılar yaşandı. Çakma yedek parçaları orijinal diye kuruma yutturdular. Kısacası kurum şimdiye kadar tam bir vurgun yeri… Gerçekten halkın parasına yazık...”

“İletim ayrı, üretim ayrı,

tahsilat ayrı bir birim olmalı”

Erhan Arıklı, KIB-TEK’in mutlaka birimlere ayrılması gerektiğini söyledi ve üretimin ayrı, iletimin ayrı ve tahsilatın da ayrı bir birim olması gerektiğini savundu.

Bunların bir bütün olmasının bu vurgunlara zemin hazırladığını kaydeden Arıklı, şu şekilde konuştu:

“Enerji Üst Yönetimi oluşması gerekiyor. Kurum bu birimlere nasıl varılacağını bu Enerji Üst Yönetimi’nin karar vermesi gerekiyor. Bununla ilgili ayrı bir yasal çalışma yapmak lazım. Ayrıca üretimde rekabet ortamının sağlanması için özelleştirmenin yapılması Avrupa Birliği’nin şartıdır. Güney Kıbrıs’a AB bu şekilde şart koştu ve üretimi özelleştirdiler. Yani iletim ve tahsilat tek elde olabilir, ama üretim mutlaka rekabete açılmalıdır. Yani AB kriterlerini işimize geldiğinde kabul edip, işimize gelmediğinde de reddetmek gibi bir lüksümüz yok. Bunları elbette ki sendika ve diğer paydaşlarla oturup, konuşacağız ve nasıl yapabileceğimize hep birlikte karar vereceğiz. Ancak bu durum böyle gelmiş böyle gider, anlayışında olmayacağımızı herkesin bilmesi gerekir.”

Erhan Arıklı, KIB-TEK’in şu anki yapısıyla devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi ve mevcut fiyatlarla ve daha yüksek fiyatlarla tüketiciye elektrik satmanın mümkün olmadığını belirtti.

Daha ucuz, daha kaliteli, daha yeşil enerjiyi kullanabilmek ve ülkeye getirebilmek için halktan şans istediğini dile getiren Arıklı, “Halkımız bize ve kuruma şans versin” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110