banner6

Mehmet Çakıcı: Seçim yasası basit ve demokratik olmalıdır

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Tv’ye konuk oldu. Programda gerçekleştirdiği konuşmalarda, halkın kafasının karışık olduğu konusuna dikkat çeken Çakıcı, ‘’Seçim ve Halk Oylaması Yasası basit ve demokratik olmalı’’ ifadelerini kullandı.

Mehmet Çakıcı: Seçim yasası basit ve demokratik olmalıdır
banner151 banner143

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, insanların kafalarının karışarak oylarının yanmasına ve iradenin sağlıklı şekilde ortaya çıkmasına engel olduğunu ileri sürdüğü Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nın basit ve demokratik olması gerektiğini söyledi ve bu gerçekleştirilerek seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

Kıbrıs TV'de Ali Çatal’ın Parapolitik Programına konuk olarak Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, programda ülke insanının sorunlarla boğuştuğuna dikkat çekerek, hükümet edenlerin seçim yokmuş gibi davranmaya devam ettiğini savunan konuşmalar gerçekleştirdi.

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesi sonrasında yasa gereği bir milletvekilliği için Haziran 2021’de seçim yapılması gerektiğini belirten Çakıcı, bu seçim maliyetinin 10 Milyon TL olduğunu ve devletin bir milletvekili seçilmesi için 10 Milyon TL harcayacak parası olmadığını kaydetti.

Çakıcı, hükümet partilerinin seçimden kaçmaya çalıştıklarını gördüğünü ancak bunun mümkün olmadığını er ya da geç anlayacaklarını öne sürdü.

Hükümetin eksiğinin aslında çok olduğunu öne süren Mehmet Çakıcı, "UBP’de Hüseyin Özgürgün yıllardır yurt dışında, DP’de Serdar Denktaş yok gibi, YDP’de de artık Bertan Zaroğlu ortada yok" dedi.

Çakıcı, hükümetin bu kadar çok yara ile ve HP’den “kaçan eklektik milletvekilleriyle” böyle gidemeyeceğini iddia etti. TKP olarak erken seçimin kaçınılmaz olduğunu düşündüklerini kaydeden Çakıcı, Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nın demokratikleştirilerek seçime gidilmesinin daha doğru olduğuna inandıklarını söyledi.

Çakıcı, Meclis'te Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nın şimdiki sakat şekliyle geçtiği dönemde Cumhuriyet Meclisi'nde 49 milletvekili 'Evet' derken sadece kendisinin 'Hayır' oyu kullandığını kaydetti.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkına layık olmaya devam edeceklerini ve TKP'ye fırsat verilmesi halinde ülke için çağdaş, refah ve adalet getirici bir düzeni yaratmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 14:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104