Tüm partiler seçimi konuşuyor

banner37

Başbakan Saner’in “erken seçim” çağrısı, bir anda gündemi değiştirdi. Siyasi partiler, Saner’in çağrısını değerlendirmeye aldı ancak pandemi süreci, 2021 bütçesinin henüz geçmemesi ile Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda gerekli değişikliklerin yapılmamışolmasıerken seçimle ilgili nasıl bir yol izleneceği konusunda belirsizlik yarattı

Tüm partiler  seçimi  konuşuyor
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

SANER’E ERKEN SEÇİM TARİHİNİ BELİRLEME YETKİSİ… Başbakan Ersan Saner’in önceki gün muhalefet partilerine “erken seçim tarihini belirleyin” çağrısı yapmasının ardından ülkede “erken seçim yapılsın mı, yapılmasın mı?” tartışmaları başladı. UBP Merkez Yönetim Kurulu, UBP Başkanı Saner’e hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek, salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verdi. UBP’den çıkan bu karar, erken seçim için sancılı sürecin de başladığının habercisi oldu.

HÜKÜMET ORTAKLARI SÜRECİ TAKİP EDİYOR… Hükümet ortakları DP ile YDP,Başbakan Saner’in erken seçim önerisi sonrası, süreci takip edip, UBP’nin kararına göre tavır belirleyecek. DP Genel Sekreteri Afet Özcafer “Süreci takip ediyoruz. DP her zaman seçime hazır bir partidir” derken, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, makul ve uygun zamanda seçime gidilmesi gerektiğini belirtti.

MUHALEFET SEÇİME HAZIR AMA… CTP, bütçe ile seçim hazırlık çalışmalarının bir an önce tamamlanıp, en geç nisan ayında seçime gidilmesi gerektiğini belirtti. HP Genel Başkanı Yenal Senin, “Seçime gidilecekse HP, bu seçimde tüm gücüyle var olacaktır ama bunun dışında biz, öncelikle bir sağduyu çağrısı yapıyoruz. Toplumun ihtiyacının ne olduğu konusunda iyi bir değerlendirme olması gerekir” dedi. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, “Erken seçim hükümeti kurulup, sağlık koşulları uygun olduğunda seçime gidilmeli” görüşünü paylaştı.

Ülkede 2021 Mali Yılı Bütçesi geçmeden, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda gerekli değişiklikler yapılmadan ve yerel Koronavirüs vakalarındaki artış sürerken, gündeme sürpriz bir şekilde düşen “erken seçim”, şok etkisi yarattı.

Başbakan Ersan Saner’in önceki gün meclis başkanlığı seçiminin ardından muhalefet partilerine yaptığı “erken seçim tarihini belirleyin” çağrısı, siyasi partileri de hareketlendirdi.

Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu, UBP Başkanı ve Başbakan Ersan Saner’e hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verdi.
Bu yetkiyle, Saner’in erken seçim çağrısındaki kararlılığı bir kez daha netleşmiş oldu.

Başbakan Saner’in bu önerisinin ardından hükümet ortakları Yeniden Doğuş Partisi ile Demokrat Parti’de sürecin nasıl ilerleyeceğine bakarak, kararını verecek.

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer “Süreci takip edeceğiz, DP her zaman seçime hazır bir partidir” derken; Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, seçime gidilip, gidilmeyeceğine UBP’nin karar vereceğini ifade ederek “UBP Grubu, ortak karar alırsa, bize de birlikte yürüyelim derlerse sıkıntı olmaz. Buna öncelikle UBP karar vermeli” dedi. Makul ve uygun zamanda seçime gidilmesi gerektiğini belirten Erhan Arıklı, erken seçimin nisanda olması halinde YDP kurultayının erteleneceğini de kaydetti.

Muhalefet partileri ise, “seçime hazırız” mesajı verdi ancak dikkat edilmesi gerekenleri de sıraladı.

Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), bütçe ve seçim hazırlıkları yapılarak en geç nisanda seçime gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, “Seçime gidilecekse HP, bu seçimde tüm gücü ile var olacaktır. Ama bunun dışında biz, öncelikle bir sağduyu çağrısı yapıyoruz. Toplumun ihtiyacının ne olduğu konusunda iyi bir değerlendirme olması gerekir” dedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise, “Erken seçim hükümeti kurulup, sağlık koşulları uygun olduğunda seçime gidilmeli” görüşünü paylaştı.

KIBRIS, mecliste temsil edilen siyasi partilerinbaşkan ve yetkililerine “erken seçim” önerisini sordu.

UBP MYK’dan Saner’e yetki


Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu, hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner’e yetki verdi.
UBP MYK dün Genel Başkan, Başbakan Ersan Saner başkanlığında toplanarak Cumhuriyet Meclisi Başkanlık seçim sürecinde yaşananlar, hükümet ve ülkedeki gidişatı değerlendirdi.
UBP’den yapılan açıklamada, “Yapılan değerlendirmeler sonucunda Genel Başkan Ersan Saner’a izlediği politikada destek belirtildi. Genel Başkan’a, hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki verilmiştir” denildi.
Açıklamada, Merkez Yönetim Kurulu’nda ayrıca salgın sürecinin devam ettiğine dikkat çekilerek hükümetin gerek hastalıkla mücadele ve aşılama gerekse halkın ekonomik sıkıntılarının aşılması için yapacağı çalışmalara destek verileceğinin vurgulandığı da ifade edildi.

 

Özcafer: Süreci takip ediyoruz

DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, DP’nin hükümete girme nedeninin ülkenin hükümetsiz kalmaması, bütçenin geçmesi ve seçim yasasında gerekli değişikliğin yapılması olduğunu anlattı.

Ekim ayında meclise gönderilmesi gereken bütçenin kısa süre önce meclise geldiğini ifade eden Özcafer, “Biz özellikle de bu pandemi sürecinde ülkenin önünü açmak için elimizden geleni yaptık. Bütçenin geçmesi, seçim yasasında gerekli değişikliğin yapılması için hükümete girdik. Hükümete girerken de erken seçim olacağını biliyorduk” dedi.

Özcafer, UBP’nin erken seçimle ilgili alacağı kararı bekleyeceklerini belirtti ve tüm bunlar yapılmadan da bir erken seçim kararı alınması durumunda da DP olarak bu seçime hazır olduklarını ifade etti.

Arıklı: Makul ve uygun zamanda seçime gidilmeli

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, BRT’de katıldığı “Manşet +” programında Başbakan Ersan Saner’in erken seçim çağrısını değerlendirdi.

Arıklı, “Başbakan spontane karar verdi. Onun yerinde kim olsa aynı tepkiyi verirdi. Kendi vekillerine söz geçiremeyen durumuna düşmek doğru olmazdı, o da gereken tepkiyi verdi. UBP Meclis Grubu’nda 26 ile karşılaşırsa erken seçim önerisinde bulunacağını vekillere önceden söyledi. Empati kurabiliyorum. İkinci kez, 26-27 ile UBP adayının reddedilmesi halinde, herhangi bir onurlu başkan aynı tavrı gösterirdi. Başbakan, gereğini yaptı” dedi.

Seçime gidilip, gidilmeyeceğine UBP’nin karar vereceğini belirten Arıklı, “UBP Grubu, ortak karar alırsa, bize de birlikte yürüyelim derlerse sıkıntı olmaz. Buna öncelikle UBP karar vermeli” dedi.

Arıklı, “Bu kırılgan yapıyla, her Meclis oturumunu birkaç saat gecikerek, bu şekilde nisap sağlayarak, yola devam etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı. Makul ve uygun zamanda seçime gidilmesi gerektiğini belirten Erhan Arıklı, erken seçimin nisanda olması halinde YDP kurultayının erteleneceğini de kaydetti.

KIBRIS’a konuşan YDP Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu ise, erken seçim söylemini şu anda yersiz bulduğunu söyledi ve bunun nedeninin de pandemi süreci ve ekonomik sorunlar olduğunu belirtti.

Başbakan Ersan Saner’in böyle bir düşünceyi ortaya atmasının nedeni olarak da meclis başkanlığı seçimi olduğunu düşündüğünü kaydeden Zaroğlu, şöyle devam etti:

“Ersan Saner’in bu tepkiyi göstermesinin nedeni muhalefettir. Muhalefet fırsat ellerindeyken, ellerini taşın altına koyup hükümeti kurmadılar. Şimdi de meclis başkanlığı seçiminin önünü tıkadılar.

Tabii burada UBP içerisinde yaşanan sıkıntılar da var. UBP gibi köklü bir partinin bu sorunu kendi içinde aşacağına inanıyoruz.

banner134
YDP olarak biz de, DP de, meclis başkanlığı seçiminde Resmiye Canaltay’ı destekledik. Sorun UBP içerisinden kaynaklı bir durumdu.”

CTP: En geç nisanda seçime gidilmeli

CTP de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. CTP’nin yaptığı açıklama şöyle:

“Başbakan Sayın Ersan Saner, meclis başkanlığı seçiminde yaşanan krizin ardından kürsüden yaptığı konuşmada, muhalefete “en kısa zamanda erken seçim tarihinin belirlenmesi önerisi” yapmıştır.

Bu açıklama, bir yandan hükümetin halkın ihtiyaçlarına yanıt veremeyecek bir yapıda olduğunun tespiti, diğer yandan da ülkenin seçim sath-ı mahalline girdiğinin ilanı anlamına gelmektedir.

Cumhuriyetçi Türk Partisi, MYK, örgüt bürosu ve meclis grubu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda, Sn. Saner’in muhalefete yaptığı öneriyi değerlendirmiştir.

Toplantıda yapılan temel saptama, art arda yaşanan siyasi krizlerin ülkemizi ve halkımızı çok zor bir dönemde kaos ortamına sürüklediği ve bu noktadan sonra bu kaostan ancak halkın iradesiyle çıkılabileceğidir.

Yetkili organlarımız, bu saptamadan hareketle, halkımıza böyle bir dönemde daha fazla zaman kaybettirilmeden, bütçe ve seçim hazırlıkları ile ilgili çalışmaların bir an önce tamamlanması ve en geç nisan ayı içerisinde seçime gidilmesi gerektiği kanaatindedir.

Bu noktadan sonra yetki halkımızdadır. Kıbrıs Türk halkının, özgür iradesiyle ülkeyi bu kaostan çıkaracak, yaratılan tahribatı hızla giderecek, sorunları ciddiyetle ele alıp çözme yeteneğine sahip, sorumlu ve güvenilir bir siyasi yapıyı sandıktan çıkaracağına inancımız tamdır.”

Senin: Toplumun ihtiyacı seçim mi, yoksa

geçim mi onun bir tartılması gerekir

HP Genel Başkanı Yenal Senin, erken seçim kararı alınacaksa, ülkenin içerisinde bulunduğu durumun iyice değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu konuda önceki gün mecliste partimizin vekili Kudret Özersay da açıklama yaptı.

Biz öncelikle meclis başkanı seçilmediğinden dolayı erken seçime gidilmesi fikrinde değiliz. Bize göre önce ülkenin bir erken seçimi kaldırıp kaldıramayacağı, siyasi partiler tarafından değerlendirilmelidir.

Mevcut ekonomik ve sağlık krizi ortadayken, bütçe geçmemişken ve tüm bunların dışında da seçim yasasında bir değişiklik söz konusuyken erken seçim kararının iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Toplumun ihtiyacı seçim mi, yoksa geçim mi, onun bir tartılması gerekir.

Tabii ki seçime gidilecekse HP, bu seçimde tüm gücü ile var olacaktır. Ama bunun dışında biz, öncelikle bir sağduyu çağrısı yapıyoruz.

Toplumun ihtiyacının ne olduğu konusunda iyi bir değerlendirme olması gerekir.

Bu hükümetin kurulmasında hep söylediğimiz, sağlıklı olmadığıdır ve bunlar da bu durumun sonucudur.

Bir Bakanlar Kurulu oluşmuştur ancak ortada bir hükümet oluşumu yoktur. Bakanlar Kurulu’nu kurmak hükümeti kurmak değildir ve bunu da yaşayarak gördük. Tüm bunların değerlendirilmesi gerekir.

Ancak ortak akıl ve toplumun ihtiyacı konusunda bir karar üretilmesi gerekir. Eğer erken seçim olacaksa, bunun tarihinin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Senin, bir seçim hükümeti kurulmasına karar verilmesi durumunda HP’nin elini taşın altına koymaya hazır olduğunu belirtti ve “Geçtiğimiz aylarda hükümet kurma çalışmaları yapılırken, tüm partiler seçim tarihi olarak ekim ya da eylül ayında hemfikir oldu. Şimdi tarihin ne olacağını bir kez daha konuşmak gerekecek. Bu bağlamda kurulacak olan bir seçim hükümetinde de HP, ihtiyaç duyulduğunda bu sorumluluğu alacaktır” dedi.

Özyiğit: Seçim hükümeti kurulmalı

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, mecliste önceki gün yaşananların, hükümetin kendi kendine güvensizlik belirtmesi anlamına geldiğini ifade etti ve ortada, kendi meclis başkanı adayına sahip çıkamayan ve iktidar olamayan bir başbakan olduğunu belirtti.

TDP olarak görüşlerinin bir seçim hükümeti kurulması ve gerekli ortam oluşturulduktan sonra da seçime gidilmesi olduğunu belirten Özyiğit, şunları kaydetti:

“Yerel bulaşın hızla arttığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süre içerisinde seçime gitmek ne kadar doğru bilemiyoruz. Bu nedenle kontrol altına alınması gerekiyor.

Ancak TDP olarak biz erken seçime hazırız. Sadece halk sağlığı için de gerekli koşullar sağlandığında seçime gidilmesinden yanayız.

Bu süreçte de bir seçim hükümeti kurulmalıdır ve gerekli ortam oluştuğunda erken seçime gidilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75