'Queenbee Vespa'; Elif Songur

Bu hafta “Antikacı” sayfamın konuğu, Biker Ladies Cyprus Derneği kurucularından, kadınları motosiklet kullanmaya cesaretlendiren Elif Songur… Motosikletiyle dört ülke gezen Elif’in en büyük hayali ise Avrupa’yı Vespa’sını sürerek bitirmek

‘Antikacı’ sayfamda, bu hafta çok değerli bir konuğum var... Her zaman takdir ettiğim, yaptıklarına imrenerek baktığım bir arkadaşım…

Elif Songur… Namıdiğer  “Vespa Girl veya Queenbee (ana kraliçe) Vespa”… Tam bir Vespa tutkunu… Vespa’yı araç olarak değil, yaşam şekli olarak benimsiyor Elif…

Kendi sevdasını yaymayı başaran Elif, birçok motosiklet sevdalısı kadına rol model oldu, onları cesaretlendirdi ve motosiklet sahibi yaptı. Ama Elif için bu yeterli olmadı… “Biker Ladies Cyprus Derneği” kurucularından olan Elif, motosiklet sevdalısı kadınları bir çatı altında toplamayı başardı...

Ülkemizde böyle bir değerin yaptığı çalışmaları herkesin duyması gerektiğini düşündüm. Herkese örnek olacak girişimleriyle takdir toplayan Elif’in çalışmalarını ve projelerini duyurmak istedim…

Elif’le söyleşimizde, Vespa tutkusunu anlattığı cümleler beni etkiledi… “Vespa, benim için onu satın alıp işe ve markete gitmek değil. Onunla neler yapabildiğindir. Çünkü Vespa’yla çok şey yapabilir, çok öğrenebilir ve çok görebilirsin. O benim yaşam tarzım” diyen Elif’in en büyük hayali ise Avrupa’yı Vespa’sını sürerek bitirmek… Elif’le gerçekleştirdiğim söyleşiyi okuyan birçok kadının, içindeki motosiklet tutkusunu uyandıracağına, birçok kişide olduğu gibi onları cesaretlendireceğine inanıyorum.

Şimdi sizleri, Elif’le gerçekleştirdiğim keyifli söyleşiyle baş başa bırakıyorum…

SORU: Ben seni tanıyorum ama tanımayanlar için Elif Songur’un kim olduğunu anlatır mısın?

SONGUR: 1989 yılında Lefkoşa Köşklüçiftlik’de doğdum. Rahmetli Hüseyin Songur’un torunu, Hasan Songur’un kızıyım. Annem ve babam benim için üretken ve örnek olan insanlardır. Kıvırcık ve sarı saçlarımdan dolayı beni gören insanlar kolayına unutmaz. Eğitim hayatımın bir kısmı Kıbrıs’ta, bir kısmı ise İstanbul’da geçti. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra şimdi Vodafone’da yönetici pozisyonunda çalışıyorum. Ben yaşamaya, arkadaşlarıma, işime ve aileme çok değer veren birisiyim. Her birine eşit zaman ayırmaya çalışıyorum. 24 saatin yetmediği zamanlar oluyor. Süper lüks yaşamıyorum belki ama manevi zenginliğim bana göre en üst seviyede, paramı dikkatli harcamak için çabalayan birisiyim sadece.

SORU: Motosiklet sürmek senin için tutku… Ne zaman ve nasıl başladı bu tutku?

SONGUR: İlk motosikletim 100cc’lik Honda Beat’ti. İstanbul’da o dönem Vespa’yı getiren Ferco Motors’un motosiklet sürme kursuna katıldım. Yaşım daha 16’ydı. Evime yakın olan dershaneye gitmek ve kendi başıma bazı işlerimi halledebilmem için almıştık motosikleti. Sürüş eğitimimi aldıktan sonra yola çıktım ama ehliyet alana kadar semtimizin dışına çıkmadım. İki tekerin üzerine binmeye başladığımda rüzgâr yüzüme vurdukça bunu nasıl geliştirebilirim deyip sosyal bir motosiklet edindim. Dünyadaki en sosyal iki teker benim için Vespa. Bunu edinmem tabi ki yıllar aldı hop deyince olmuyor. Vespa edinene kadar Honda Shadow 250 cc’lik bir motosikletim oldu ama onu sürmekten zevk almadım. Bu arada Honda Beat’im duruyor. 2011 senesinde ilk Vespa’mı Kıbrıs’ta edindim, ondan sonra önümün çok açık olduğunu görüp zaman içerisinde Vespa tutkum geliştikçe gelişti. Bu bir yaşam tarzı.

Ben insanların ‘başarması zor, imkânsız’ dediği, ‘nasıl yapacaksın bunları’ dediği şeyleri yaptım. Aslında ne zor ne de imkânsızmış onu gördüm. İyi bir planlama ve yapmayı istemek uzun vadeli de olsa gerçekleştirmek için yeterlidir.

SORU: Neden Vespa?

SONGUR: Vespa tarzı olan bir motosiklettir. Her zaman klasik görünümlüdür. Bir Vespa’yı alıp ömür boyu sürebilirsiniz. Seni yormaz, görünümü ve rengarenk olması insanın içini açar. Hızlı gitmemesi de güvende hissettiriyor ve etrafı daha çok görmemi sağlıyor. Bana sosyallik, kültür ve bir tarz katıyor. Vespa bir yaşam tarzı sadece motosiklet değil. Her bölgenin veya ülkenin Vespa stilini bulabilirsiniz. Yani İngiltere’de insanlar takım elbiseyle veya vintage kıyafet tarzıyla Vespa’ya binerken, İtalya’da kadınlar etekle biner, erkekler ise daha rahat bir görünümle ama bu tüm ülkeler için geçerli değil. Mods dediğimiz bir kültür var. Mods and rockers. Bizler aslında mods stilinde insanlarız.

SORU: Vespa senin için ne anlam ifade ediyor?

SONGUR: Film izlemeyi çok seviyorum ama Vespa’yla dünyayı gezmeyi şu an daha çok seviyorum. Gezen insanları izleyip imrenirdim. Gittiğim ülkelerde görüyordum zaman içerisinde motosikletin sadece sürmek değil sosyalleşmek ve gezmek için de olduğunu. Neden sosyalleşmek diyorum, çünkü motosiklet sadece üzerine binip işe gitmek değildir. Bence insan motosikletiyle gezebilmeli. Bir kaç sebebin birleşmesiyle 2011 senesinde Vespa motoisklet edindim. Daha o zamanlar Vespa süren kadın yoktu gibi. Sayımız çok azdı, günümüzde 20’yi geçmişizdir sanırım.

SORU: Kadınların motosiklet kullanması herkese ilginç gelen, dikkat çeken bir durum oluyor… Trafikte başına gelen ilginç olaylar var mı?

SONGUR: Kadın-erkek ayrımı yapmak istemiyorum, yanlış buluyorum ama kadınların motosiklet sürerken bir erkeğe göre daha çok dikkat çektiği bir gerçek. Özellikle bir gezginsen. Ülkemiz, kadın-erkek tüm motosiklet sürücülerine alıştı artık. Ama hatırladığım bir şey var ki, ben motosiklet sürerken arabaların normalde yol vermeyip sırf sürdüğümü görmeleri ve önlerinden geçmem için yol vermişlikleri var. Bu hâlâ devam ediyor. Bunu cinsiyetle bağdaştırabiliriz.

SORU: Kadın Motosiklet Derneği yani resmi adıyla Biker Ladies Cyprus’un kurucularındansın. Bu derneğin doğuşu nasıl oldu?

SONGUR: Motosiklet süren kadınların daha çok dikkat çektiğini göz önünde bulundurarak, birkaç arkadaş Biker Ladies Cyprus adında bir dernek kurmaya karar verdik. Gün geçtikçe üye sayımız artıyor, başarımız hepimizindir. Tüm kadınları bir arada toplamak çok güzel. Motosikletler için asla sınıf ayrımı yapmadık. Her tarzda motosiklet kullanabilen bize üye olabilir. Tek şart, kadın olmak. Biraz da farkındalık yaratmak istedik. Trafikte motosikletlilerin de olduğunu göstermek istedik. Aynı zamanda kadınlara örnek olup, daha fazla kadının motosiklet sürmesini sağlamak istiyoruz. Özellikle gezilerimizi küçük nüfuslu bölgelere yapıyoruz ki; kadınların da başarabileceğini gösterelim. ‘Sadece erkekler motosiklet sürer’ algısını değiştirmek istiyoruz.

Kendimizi kandırmayalım, ‘keşke ben de yapabilsem’ demek yerine yapmayı denesin herkes.

“Vespa çocuk ruhlu iki teker”

SORU: Vespa sana ne kazandırıyor?

SONGUR: Vespa bana dünyanın her yerinden arkadaş kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. Vespa sayesinde şu an dünyanın dört bir yanından insan tanıyorum. Dünyada her yıl ‘Vespa Days’ düzenleniyor. Uluslararası günler bunlar ve herkes katılabiliyor. Biz ülke olarak bu kültürden yoksunuz. Ben bu kültürü buraya da getirmeyi çok istiyorum. Bu yıl Güney Kıbrıs’ta her yıl yapılan Kıbrıs Vespa Günleri’nin komitesindeydim. Vespa benim ulaşım aracım, gezmemi birçok yer görmemi sağlıyor. Bu en büyük zenginlik. Benim için Vespa süren insanlar egoları yüksek insanlar değiller ama çok havalı duruyorlar. Farklı ülkelere sürdüğümden dolayı şimdi Vespa’sız gitsem bazı ülkelerdeki arkadaşlarım benimle Vespalarını paylaşır.

Vespa, görünümünden daha fazla eşyayı taşıyabilecek kapasitede bir motosiklet. Tarihe bakıldığında savaş  yıllarında neler neler taşımış. Koltuğunun üzerine bile eşya bağlayabiliyoruz, yanlarına, arkasına, önüne… Onunla her yeri gezebilirsiniz hem de tek başınıza. Çünkü dünyanın her yerinde bir Vespa Kulübü var, sizinle tanışmak için can atıyorlar. Bunun koleksiyonunu yapan insanlar tanıdım. İzin zamanlarımda Vespa motosikletimle yurt dışında gezmeyi, Vespa Günleri’ne katılmayı seviyorum, zevk alıyorum. Arada bir bozulmasına ve beni yolda bırakmasına rağmen. İşin zevki bu ama tamirini de öğreniyorsunuz. Bence Vespa çocuk ruhlu iki teker.
SORU: Gezgin olduğunu söylüyorsun… Vespa’nla ilk gezini ne zaman ve nerelere yaptın?
SONGUR:
İlk Vespa turumu Avrupa ülkelerinde yaptım, GT250’yle 2017 senesinde. Vespa’yı Yunanistan’a gönderdik arkadaşımla beraber. Pire şehrine gitti orada Vespa Kulübü, teslim aldı. Biz gidene kadar da Atina Vespa Kulübü muhafaza etti. Atina’dan başlayıp Sırbistan’a kadar sürerek gidip, Sırbistan Vespa Günleri’ne katıldım, Bosna Hersek’den geri dönmek zorunda kaldım. Bosna Hersek’ten sonra birlikte gezdiğim arkadaşım devam etti yoluna. Toplamda 2500-3000 KM yaptık 12 günde. Bir sürü güzel Vespa kulüpleri ile tanışıp, şehirler ve çok güzel yerler gördüm. Dört ülke bitirdim, zamanımın yettiği kadarını gezdim.
SORU: En sevdiğin Vespa hatıranı da paylaşır mısın?
SONGUR:
Benim için her yaşadığım an, her sürdüğüm an bir anıdır ama en iyi katıldığım organizasyon 2018 Dünya Vespa Günleri’ydi. Ona da sürerek gittim. Kıbrıs’dan değil tabi ki… İngiltere Birmingham şehrindeki Vespa’cı arkadaşlarım bir Vespa ayarladı. Dünya Vespa Günü senede 1 gün yapılıyor, her yıl farklı ülkede oluyor. Ortalama 3 bin Vespa sürücüsü gidiyor. Biz, Birmingham’dan sürüp Dublin’de konaklayıp Belfast’a geçtik.
SORU: Vespa’nla gezmeyi sevdiğine göre, hayallerin de vardır…
SONGUR:
Bir kaç hayalim var. Bunlardan en çok yer kaplayanı, bir ay boyunca tek başıma Avrupa’yı Vespa’yla sürerek bitirmek istiyorum. Hep yarım kalarak sürdüm ama aldığım zevk ve gördüğüm yerler değerdi herşeye. Bir gün olacak inanıyorum. Bunun yanı sıra Kıbrıs’da iki toplumlu bir Vespa Federasyonu açıyoruz. Ciddi çalışmalarım var. Hem toplum olarak hem de statü olarak örnek olabileceğimiz bir proje. Dünya Vespa Günleri’ne veya dünyadaki Vespa Festivalleri’ne Kıbrıs adına yasal ve tanınmış olarak gidebileceğiz.

Vespa garajda durması gereken bir motosiklet değil. Dünyaya açılabilecek bir motosiklet olduğunu insanlara anlatmak gerekiyor. Birini tanımasanız da o birisiyle Vespa arkadaşlığı edinebilirsiniz. Trafikte, çemberde bile beklerken tanıştığım insanlar oldu. Bu durumu garipseyen insanlarımız var. Kıbrıs’ta Vespanın kalıcı sosyal bir arkadaş grubu oluşturmasını isterdim. Benim en büyük hedefim daha fazla ülkede sürmek.
“Vespa gezgincisi olarak yurt dışında ülkemi temsil etmek istiyorum”

SORU: Şimdiye kadar Kıbrıs dışında Vespa sürerek, hangi organizasyonlara katıldın?
SONGUR:
Serbia Vespa Days 2017, Greece Vespa Summer Days 2017,  Vespa World Days 2018, Isle of white Scooter Rally 2018, Brighton Mod Weekend 2018, Pancyrian Cyprus Vespa 2018, Distinguished Gentelmen Ride 2018. Yeni gideceğim yerleri söylemek istemiyorum sürpriz olsun. Beni facebook sayfamdan takip edebilirler. “Elifsongurvespa veya queenbeevespatrips” yazarlarsa orada sayfam var.

SORU: Ülkemiz trafiğinde motosiklet kullanırken, ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsun… Şöyle de sorayım… Dünyadaki Vespa organizasyonlarına katılmak için neye ihtiyacın var?

SONGUR: Yollar çok bozuk ve insanların motosikletlilere saygısı yeterli değil. Sürücü sayımız az diye düşünüyorum. Vespa kültürünü daha çok yaymamız gerekiyor.

Keşke sponsorum olsaydı, bana destek verseydi. Ben gezginim. Motosikletimi sürmek istediğim bir sürü ülke ve katılmak istediğim birçok Vespa organizasyonu var. Bir motosiklet montum var, o benim en iyi arkadaşım. Aldığım destekle Girne Limanı’ndan yola çıkıp, Vespa’mı sürerek daha fazla ülke gezmek istiyorum. Yurt dışındaki Vespa World Days etkinliklerine katılmak istiyorum. Kıbrıs’ı bir kadın Vespa gezgincisi olarak yurt dışında daha fazla ülkede temsil etmeyi amaçlıyorum.

SORU: Ülkemizdeki motosiklet kültürü hangi seviyede?
SONGUR:
10 üzerinden 5 verebilirim. Daha gidecek yolumuz var. Ülkemizde motosiklet park yeri yok. Sanki biz yokmuşuz gibi. Motosiklet gelişmiş ülkelerin aracıdır benim için. Kendi ülkemi asla kötülemiyorum, kötülemem de ama yapılması ve destek verilmesi gereken eksiklerimiz var. Arabaların park ettiği yerleri kaplamak zorunda kalıyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde motosiklet kültürü var. Devlet bizi motosiklet sürmeye teşvik etse, araç sürücülerinin saygısı azalır, trafik yoğunluğunda azalma görülür, hava kirliliği azalır, yollarda çift çizgilerde park eden araçlar olmaz, çift şeridi çift şeritmiş gibi kullanırız. Motosiklet fiyatlarının daha uygun olması da teşvik edici olur.

SORU: Vespa tutkun dışında, ilgilendiğin başka sporlar var mı?

SONGUR: Vespa sürmek dışında başka hobilerim de var. Yelken yapmak, dijital tasarım, snowboard ve tüplü dalış. Aynı zamanda işe gidip işime konsantre olmak. İşi iş saatinde Vespa’yı ise Vespa saatinde sürmek en güzeli bence. Herşeyin yeri ve zamanı var benim için. 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104