Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

   Bir ay boyunca manevi ikliminden geçtiğimiz, rahmetiyle, bereketiyle ve eşsiz güzellikleriyle hanelerimizde misafir ettiğimiz mübarek Ramazan ayını geride bırakarak, Yüce Mevlâ’nın biz kullarına ikram ettiği bayram gününe ulaşmış olmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Bizleri bu kutlu güne ulaştıran yüce Allah’a sonsuz hamd-ü senalar olsun. Yüce Rabbimiz, bu mübarek günü hepimiz hakkında sağlık, esenlik, barış, huzur ve mutluluğa vesile kılsın.

Değerli Müminler!

   Bayramlar, birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştığı, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı, neşe ve sevinçlerin hep beraber paylaşıldığı müstesna zaman dilimleridir. Bayramlar, kalplerin huzur ve mutlulukla dolduğu, gönüllerin sevgi ve muhabbetle coştuğu, kırgınlıkların, dargınlıkların unutulduğu günlerdir. Bayramlar, insanlardan uzaklaşma, kafayı dinlemek amacıyla uzlete çekilme veya tatil kaçamağı yapma günleri değildir. Aksine, kalabalıklar içerisinde yalnızlaşan günümüz insanının bu duygudan kurtularak, yalnız olmadığını hissedeceği ve çoğu zaman ihmâl ettiği çevresiyle barışacağı fırsat günleridir. Bayram, toplumun bütün kesimleri tarafından hissedildiği oranda bayramdır. Bu nedenle, bayram coşkusunu başta ailemiz ve akrabalarımız olmak üzere komşularımızla ve diğer insanlarla beraber yaşamak gerekir. Bunu sağlamak için de ziyaretlerde bulunmalı, evimize gelen misafirlere hüsnü kabul gösterilmelidir. Tüm insanlarla beraber bu sevinç halkasında bir arada olmak hepimizin ortak şiarı olmalıdır.

Kıymetli Müminler!

   Bayramda, fakirler ve yoksullar gözetilmeli, öksüz ve yetim çocuklar sevindirilmeli, yaşlı ve hasta olanlar ziyaret edilmeli, kimsesizlere sahip çıkılmalı, yüreği yaralı olan insanların da bayram sevincine ortak olmaları sağlanmalıdır. Özellikle hastane, huzurevi, cezaevi ve çocuk yuvası gibi mekânlarda bayramı buruk bir şekilde karşılayan insanlar unutulmamalıdır.

Muhterem Müslümanlar!

   Toplumumuzun manevi şahsiyetinde müstesna yeri olan şu bayram gününü, geliniz sevgi ve saygı anlayışı içerisinde, şanına lâyık bir şekilde kutlayalım. Birbirimizi Allah için sevmenin imanımızın kemale ulaşması için şart olduğunu unutmayalım. Büyüklerimizi, akraba, komşu, dost ve arkadaşlarımızı ziyaret ederek gönüllerini hoş etmeye çalışalım. Çocuklarımızı küçük hediyelerle de olsa sevindirmeye gayret edelim. Ahirete göçmüş olan yakınlarımızın kabirlerini ziyaret ederek hayır dualar edelim. Bu mübarek bayram gününde, dünyanın dört bir yanında barış ortamına hasret bir şekilde, işgal, sömürü, zulüm ve işkence altında inleyen din kardeşlerimiz için dualar edelim. Bir vatana sahip olmanın, vatanımızda özgür ve bağımsız bir şekilde yaşamanın ne denli büyük bir nimet olduğunun idraki içerisinde aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd edelim.

   Mübarek Ramazan Bayramınızı en kalbî duygularla tebrik eder, ülkemiz, milletimiz ve İslâm alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz ederim.

YORUM EKLE

banner75