Bu gece, Kadir Gecesi

banner37

Bu gece, Kadir Gecesi
banner90
banner8

Ey Müminler!

   Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir Gecesi bu bakımdan hiçbir geceye nasip olmayan bir olayın meydana geldiği gecedir. Çünkü bu gecede kadri yüce bir Kitap olan, Allah Teâlâ’nın insanlığa gönderdiği son mesaj Kuran-ı Kerim, inmeye başlamıştır.

   Kuran-ı Kerim İslâmiyet’in ana kitabıdır. Dinin esasıdır. Dinî hükümlerin dayanağı olan dört delilin birincisidir. Bütün dinî hükümleri ihtiva eden Kuran-ı Kerim, geçmiş semavî kitapların da özetidir. İnanç, ibadet, ahlâk ve sosyal bakımdan insanı ve insan topluluklarını maddî-manevî mutluluğa ulaştıracak her şeyi bildirmiştir.

   Kuran-ı Kerim insanlar için bir hidayet kaynağı olarak gönderilmiştir. Bu husus birçok ayette sık sık tekrarlanmıştır.

   Kuran-ı Kerim, son ilâhi kitap olarak gönderildiğinden, talimatı da bütün insanlığı içine alacak şekilde umumidir.

Ey Müminler!

   Kuran-ı Kerim zina, fuhuş sarhoşluk, adam öldürmek, yalan söylemek, iftira etmek, haksızlık yapmak, israf etmek, hıyanette bulunmak ve gıybet etmek gibi toplumu sarsan kötülükleri yasaklar.

   Hülâsa Kuran-ı Kerim, insanı dünya ve ahrette mutlu kılacak her şeyi ihtiva eden bir Kitab-ı Mübin’dir.

   İşte Kuran-ı Kerim gibi insanlık için bir hidayet rehberi olan kitabın, böyle bir gecede inmesi, ona müstesna bir şeref kazandırmıştır.

Ey Müminler!

   “Her kim Kadir Gecesi’nin faziletine inanarak ve ecrini, (mükâfatını) Allah’tan umarak, ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.”

Kadir Gecesi, kader gecesidir

   Dünya ve ahiret hayatımızın kaderini tayin etmek için özümüz, gözümüz ağlasın, gönlümüz Cenab-ı Hakk’a bağlansın. Bu mübarek geceyi boşuna geçirmeyelim, günahlarımızı affettirmek için ibadet ve itaatte bulunalım.

   Dinimizin yasak ettiği işret gibi felâketten, kumar gibi bataktan, belâdan ve milletimiz, vatanımız için zarar sayılan kötülüklerden son derece sakınalım.

   Hiçbir ferdin hakkına tecavüz etmeyelim. Ebeveynimizin kalbini kırmayalım; akrabalarımıza, komşularımıza ve bütün din kardeşlerimize elimizden geldiği kadar iyi muamele ve iyilik edelim.

banner134
   Ya Rab! Sen affedicisin, affı çok seversin, beni ve mümin kardeşlerimi affet diye durmadan dua edelim.

   Bu gece her tarafta kandil kandil feyiz var.

   Yerde Cibril-i Emin, gökte nurdan deniz var.

   Şefaat ümidi ile mescitlere doluşan,

   Her müminin yüzünde Peygamberden bir iz var.

   Işıklar nur saçıyor konduğu her maddeye

   Gaflet derin uykuda dalâlet yok temyiz var

   Bu gece her tarafta kandil, kandil feyiz var

   Yerde Cibril-i Emin, gökte nurdan deniz var.

   Ne mutlu, Kadir Gecesi’ne kavuşup da onu ihya ederek yücelere yükselenlere.

**

Kadir Gecesi’ne özgü bir ibadet yoktur

   Allah Teâlâ ibadetlere verdiği ecir, sevap ve ödülleri arttırdığı, af isteyenleri bağışladığı, duâları kabûl ettiği, manevîyatımızı oluşturan unsurları takviye ettiği, dünyamızı ve hânemizi nûr, bereket ve rahmetle doldurduğu günler ve geceler tahsis ederek kullarına lutûflarda bulunmaktadır. Böyle gecelerden biri de Ramazan ayı içinde idrak edilen Kadir Gecesi'dir. Bütün Ramazan geceleri ibâdet şuuru içinde geçirilsin, ihyâ edilsin diye bu gecenin hangisi olduğu kesin olarak belirtilmemiştir; son on gün içinde ve yirmi yedinci gecede olması ihtimâli daha fazladır. Kadir Gecesi'ne özgü bir ibâdet yoktur. O gece de yatsı ve teravih namazının cemâatle kılınması, sonra evde bir miktar nafile namaz kılınması, Kur'ân okunması, istiğfar edilmesi (günahların bağışlanması için Allah'a yalvarılması), dua edilmesi, yatmadan önce son namaz olarak da vitir namazının kılınması tavsiye edilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75