Hoş geldin ey on bir ayın sultanı

banner37

Ramazan ayı, tüm Müslümanların oruç tuttuğu, namaz kıldığı, Kur’an-ı Kerim hatimlerinin yapıldığı, teravih namazlarının kılındığı çok değerli ve bereketli bir aydır.

Hoş geldin ey on bir ayın sultanı
banner90
banner99

Ramazan ayının İslamiyet’te çok önemli bir yeri vardır; Bakara sûresinin 185. Ayetinde yer aldığı gibi bu ay Kur’an’ın indirildiği aydır ve bu aya kim yetişirse onu oruçlu geçirmesi gerekir. Müslümanlar olarak bizlere düşen görev ise bu ayın Allah katında ki değerini ve önemini bilip gereğini yerine getirmemizdir. Yine Kadir Suresinde, Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve bu gecenin bin aydan hayırlı olduğu belirtilmiştir. Buna göre böyle mübarek bir gecenin ramazan ayı içerisinde olduğu açıktır.  Ramazan ayı öyle mübarek bir aydır ki hem bize Allah tarafından Kur’an-ı Kerim indirilmiş hem de böyle önemli olan Kadir gecesi bizlere mükâfat olarak verilmiştir. Mademki Kur’an bizlere bu ayda indirilmiştir o halde Allah’a olan şükrümüzü oruç tutarak, namaz kılarak, Kur’an okuyarak ve sürekli ibadet ederek göstermeliyiz.

Peygamberimiz de şu müjdeyi veriyor; ‘Kim inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.’(Buhârî, ‘Savm’ 7)

Müslümanlar Ramazan ayını oruç tutmak için coşku ile beklemektedir. İslam’ın beş şartından olan oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar kişinin yeme, içme ve nefsâni arzulardan kendisini uzak tutmasıdır. Böylece kişi yaratıcısı olan Allah’ın emirlerini yerine getirmiş olur aynı zamanda aç ve susuz kalarak kendisine verilen nimetlerin değerini de anlamış olur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki oruç sadece aç ve susuz kalmaktan ibaret değil yalan, dedikodu, gıybet gibi kötü şeylerden de uzak durmaktır.

Camilerimizin cemaatle dolup taştığı bu mübarek Ramazan ayında hem teravih namazlarımız kılınmakta hem de Kur’an-ı Kerim mukabelelerimiz yapılmaktadır. Aynı zaman da kişiler evlerinde de teravih namazı kılıp, Kur’an-ı Kerim hatimleri yapabilir.

banner134
Bu yıl Ramazan ayı ne zaman başlamaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı dini günler takvimine göre, bu yıl Ramazan ayı 24 Nisan 2020 tarihinde başlayacak. 23 Mayıs 2020 tarihinde de sona erecek. 24 Mayıs 2020 Pazar günü ise Ramazan Bayramının sevincini yaşayacağız.

AYŞE YILDIRIM

DİN GÖREVLİSİ

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75