Hoş geldin Mübarek Ramazan

banner37

Hoş geldin Mübarek Ramazan
banner90
banner99

* Ramazan ayı Kuran’ı yaşamak ve yaşatmak ayıdır.

* Ondan başka ilâh olmayan Allah’a hamd eder, peygamberimiz Muhammed’in (SAV) ailesine, ashabı kiramına ve kıyamet gününe kadar ihsanla onların yolunu takip edenlere salât ve selâm olsun deriz.

Ramazan’a girerken

   Günler, aylar, yıllar ne çabuk geçiyor. Geçen Ramazan, daha dün gibi hatıralarda, bütün tazeliğiyle dururken bir kutsal Ramazan daha gelip bizleri bulmuş. O bir ay hep bizlerle beraber olacak, bizleri denetleyecek. Bizleri dış dünyamızdan alıp iç dünyamıza götürecek. Orada, o gönül bahçelerinde, bizleri gerçek benliğimizle tanıştırıp baş başa bırakacak!

   Ramazan’ın şerefi, Kuran’ın indiği ay olmasındandır. Böyle şerefli bir aya yetişmek; ruhumuzu, bedenimizi, düşüncelerimizi, onunla temizlemek, onunla yücelmek, ne güzel şey! Bu kutsal ayda, bu fırsatlar, hep bizler için. Bu ayda bir hayır (iyilik) yapan, başka aylarda bin farz eda etmiş gibi sevaba erecek.

   Bu bir peygamber müjdesi. Bire bin, hangi rahmetin, hangi toprağın hangi bereketin cömertlik elinde var?

   Ramazan bir seferdir, bir savaştır! Bu yolculukta aç susuz kalmak değildir murat. Nefsimizle, irademizle, fizikî isteklerimizle savaşmaktır gaye. Bu savaşı kazanmak da var, kaybetmek de. Nefsine mağlup olan savaşı kaybeder. İradesini kullanmayan fiziki isteklerine mahkûm olur. Akıllılık sadece dünya fırsatlarını değerlendirmek değil, asıl akıllılık ebediyete ait fırsatları değerlendirmektir. İşte, bu kutsal Ramazan bunun için ne güzel fırsattır?

   Unutmayalım ki dünya dünyada kalacak. Dünyada, ahret için biriktirilenler ise bize azık olacak. Kabrin, sualin, sıratın, mizanın, mahşerin uzun ve korkulu yolculuğuna azıksız çıkılmaz ki!..

Oruç ve insan

   Kur’an-ı Kerim’in asıl gayelerinden biri de İnsanları kötü duygulardan arındırmak ve onların kalplerini birbirine kaynaştırmaktır. Her türlü kin, intikam, düşmanlık gibi başta bizzat insanın kendine zarar veren düşünceleri ortadan kaldırmak, onları kar gibi eritmek; bunların yerine adalet, sevgi, saygı, hoşgörüyü yerleştirmek ve neticede onları kardeş yapmak İslam’ın nihai hedefidir. (Enfal,63)

   İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında emredilen oruç ve bu ayda yapacağımız diğer tüm güzel davranışlar, temelde bireyin arınmasını ve genel olarak toplumsal dayanışmayı ve kardeşliği sağlayan en önemli ibadetlerden biridir.

banner134
   Oruç, insanın beden ve ruh dengesini sağlayan en kolay ve en pratik yoldur. İradenin güçlenmesinde oruç önemli bir yer işgal eder. Zira oruçlu iken başka zamanlarda terk edilmesi imkânsız gibi görünen birçok kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaşabilmektedir.

   Oruç, insanı iç dünyasına, öz benliğine döndürmektedir. Oruç sayesinde insan, kendi düşünce ve davranışlarının genel bir değerlendirmesini yapar. Hata ve eksiklerini tespit etme imkânı yakalar. Allah’a ve insanlara karşı sorumluluklarını gözden geçirir. Rabbi katında iyi bir kul, insanlar nazarında ise saygın bir şahsiyet olmanın yollarını arar.

   Oruçlu insan; yalan, gıybet, iftira, hile, aldatma, her türlü kötü söz ve davranışlardan uzak, bütün sosyal ilişkilerinde, söz ve sözleşmelerinde, iş ve işlemlerinde dürüst ve dosdoğru olmalıdır.

Ey Allah’ı seviyorum diyen…

   Ey Allah’ı seviyorum diyen Müslüman; borçlu olduğun kulluk vazifeni yapabiliyor musun?

   Peygamberimi seviyorum diyen Müslüman, onun sünnetini, ahlâkını yaşıyor musun?

   Allah’ın nimetlerini yediğin halde şükrünü yerine getiriyor musun?

   Şeytanın senin düşmanın olduğunu Kuran söylüyor, sen de biliyorsun, iman gücün ile karşı koyabiliyor musun?

   Cennet haktır dediğin, inandığın ve onu arzuladığın halde ona lâyık olmaya çalışıyor musun?

   Cehennem de haktır diyorsun – haklı olarak - korkuyorsun, ama seni cehenneme sokacak kötülüklerden uzak durabiliyor musun?

   Ölümün hak olduğunda da şüphe yok. Şu anda ölüme hazır mısınız?

   Kendi suçlarını düzeltip tövbe etmek varken, onun bunun ayıbıyla neden uğraşıyorsun?

   Geçen yılın bu mübarek günlerinde beraber olduğun halde, ahrete göçmüş olup şu anda göremediğin bazı eşin dostun, akraba ve arkadaşlarını düşünüp kendine çeki düzen verebiliyor musun?

   Hep kendin için çalıştın durdun. Bugüne kadar, kaç yetimin başını okşadın, karnını doyurdun, üstünü giydirdin? Senden sonra insanlığa hizmet edecek, malından, ilminden, neslinden ve örnek ahlâkından bir evlât kazanıp yetiştirebildin mi?

   Evet, bütün bunları kendimize sorup bir durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek gün ve gecelerin şuuruna varmak demektir.

   Yalvaran elleri boş çevirmeyen Allah’ın kuluyuz. Gidişimize doğru yön verelim. Yaratılış gayemiz olan ibadetlerimizi ihmal etmeyelim. Toplum ilişkilerimize de önem verelim. Ahretteki büyük mahkemeye kul hakkı ile düşmeyelim. Herkesi sevelim. Başkalarının doğru fikirlerine hürmet edelim. Kimseden korkmamak için, kimseyi korkutmayalım. İncinmemek için kimseyi incitmeyelim. Gönüllere taht kuralım. Hakkın rızasına giden yola varalım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75