Kadir Gecesi

banner37

Kadir Gecesi
banner90
banner8

Ramazan ayı sevincinin devam ettiği şu günlerde, Müslümanlar sevinçlerine bir sevinç daha ekleyerek Kadir Gecesini beklemektedir. Kadir Gecesi, Kur’an’ın ilk defa Hz. Muhammet’e indirilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesinin tam olarak hangi güne geldiği bilinmemektedir. Rivayetlere göre Kadir Gecesi, ramazan ayının son on gününde aranmalıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz de ramazanın son on gününde itikafa girer ve bu zamanını ibadetle geçirirdi. Bu rivayetler arasında Kadir Gecesinin, ramazanın yirmi yedinci gecesine denk geldiği rivayeti alimlerin çoğunluğu tarafından kabul edilmiş ve Kadir Gecesi İslam toplumunda her zaman yirmi yedinci gecesinde kutlanmıştır. 2020 yılında ise Kadir Gecesi, 19 Mayıs Salı günü idrak edilecektir.

Allah Teala, Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: ‘Şüphesiz, biz Kur’an’ı Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.’ ( Kadir Suresi, 1-5)  Ayetten de anlaşıldığı gibi bu gece o kadar önemli bir gecedir ki Allah, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu belirtmiştir.

banner134
Peygamberimiz bu mübarek gece için şöyle buyurmuştur: ‘ Kim, faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir Gecesini ihya ederse geçmiş günahları mağfiret olunur.’ (Buhari, Teravih)

Bu kadar önemli bir günü bol bol ibadet ederek geçirmeliyiz. Namaz kılmalı, Kur’an okumalı, dua etmeli, günahlardan tevbe ve istiğfar etmeliyiz. Hz Aişe, Peygamber Efendimize Kadir Gecesinde nasıl dua etmesi gerektiğini sormuş Peygamberimiz de: ‘Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affeyle, diye dua et’ buyurmuştur.

Hayırlı ramazanlar.

AYŞE YILDIRIM

HASPOLAT CAMİ DİN GÖREVLİSİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75