Mübarek Ramazan’a erişmiş bulunuyoruz

banner37

Mübarek Ramazan’a erişmiş bulunuyoruz
banner90
banner8

 Oğuz METİNER

 Allah’a şükürler olsun, bu sene de Ramazan’ı Şerif’e erişmiş bulunuyoruz. Gecelerimizi nurlandırmaya başlamış bulunan bu mübarek ay, kalplerimize huzur, ruhlarımıza sürur, gözlerimize nur getirecek, bizleri doğru yola, ebedi saadete iletecektir inşallah. Ramazan-ı Şerif hepimize mübarek olsun.

   Ramazan, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlardan yıkanma ayıdır.

   Ramazan, kararan ruhlarımızı arıtma ayıdır.

banner134
   Ramazan, katılaşan kalplerimizi yumuşatma ayıdır.

   Açlığın, susuzluğun kalpleri yumuşatması, ruhları inceltmesi sebebiyle, fakir kimseleri daha çok düşünür, düşkünlere olan yardımlarını daha da artırırlar.

   Zenginlerimiz zekât dağıtımlarını bu aya rast getirir, bilhassa yetim yavruların Ramazan Bayramı’nı neşe içerisinde, sürur içerisinde geçirmelerini sağlamış olurlar.

   Muhterem müminler! Gören gözler, duyan kalpler, Ramazan hilâlinin ufkumuzda doğduğu andan itibaren kâinatta bir değişiklik sezerler. Bu şerefli ayın sahurlarında başka, şafaklarında başka, hele iftar zamanlarında bambaşka bir neşe vardır. O iftar zamanı ki çoluk çocuğuyla bütün aile sofranın başında toplanır. Gözler parlak, yüzler neşeli. Orucun verdiği hassasiyet içerisinde, dudaklarda dualar. Duygular saf. Emeller, dilekler yalnız Allah’ın rızası. İşte bu an, insan ruhunun, dünyada duyabileceği en büyük neşe anı, yaşayabileceği en mesut zamandır. Bu neşeyi, mümin kalpleri saran bu ilâhi havayı sadece büyükler değil, henüz oruç tutma çağına gelmemiş çocuklar bile duyarlar; hatta sahura onların da kaldırılmalarını ve oruç tutmalarına izin verilmesi için yalvarırlar.

   Çünkü oruç içine riya karışmayan tek ibadettir. Diğer yönden, uzun yaz günlerinde, kızgın güneş altında orak vururken, taş kırar, duvar örerken, açlığın, susuzluğun doğuracağı ıstıraplara ancak Allah için katlanılabilir. İşte bunun içindir ki Cenab-ı Hakk bir Kudsi hadiste “Oruç Benim içindir, mükâfatını Ben vereceğim” buyurmuştur. Bu mümin için bu müjdeden daha büyük saadet olur mu?

   Bu ilâhi müjdenin şahıslarında tecellisini sağlayabilenlere ne mutlu.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75