Orucu bozan veya bozmayan haller

banner37

Orucu bozan veya bozmayan haller
banner90
banner8

Ramazan ayı içinde olduğumuz bugünlerde oruçlar tutulmaya, ibadetler edilmeye devam edilmektedir. Oruç tutuyoruz ama bu orucu korumak için de dikkat etmemiz gerekir. Orucun geçerli olması için imsak vaktinden iftar vaktine kadar kişinin yeme, içme ve her türlü nefsani arzulardan uzak durması gerekir. Peki, hangi durumlar orucu bozar veya bozmaz?

 1. Oruç yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunmak ile bozulur.
 2. Ağza giren yağmur, kar ve doluyu isteyerek yutmak orucu bozar. Ancak bunlar kasıtsız olarak boğaza kendiliğinden inmişse orucu bozmaz.
 3. Abdest alırken ağzına aldığı suyu yutmak ve denizde yüzerken su yutmak orucu bozar.
 4. Sigara, nargile gibi tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular orucu bozar.
 5. Ağızdan alınan ilaçlar da orucu bozar.
 6. Kusma, kasten yapılmadığında orucu bozmaz. Fakat kasten kusma yapılmışsa, ‘ağız dolusu’ olduğu takdirde oruç bozulur.
 7. Yenilmesi normal olmayan ve kendisinden kaçınmak da mümkün olmayan şeylerin boğaza kaçması durumunda oruç bozulmaz. Örneğin uçan bir sineğin boğaza kaçması, ateşin dumanının boğaza kaçması orucu bozmaz.
 8. Kulak damlası, burun damlası ve göz damlası ise orucu bozmaz.
 9. Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğu için bunların yutulmasından kaçınmak pek mümkün değildir. Bu tür sakız orucu bozar. Hangi sakızın orucu bozmayan türden olduğu ise bilinemeyeceğinden oruçlu iken sakız çiğnemekten kaçınılmalıdır.
 10. İftar vakti girmediği halde iftar vaktinin girdiğini zannederek orucunu açarsa, aynı şekilde imsak vakti geçtiği halde vakit vardır zannederek yer ve içerse oruç bozulur.
 11. Astım hastalarının kullandığı sprey orucu bozmaz.
 12. Kan veren kişinin orucu bozulmaz. Kan almak ise orucu bozar.
 13. Besin değeri taşımayan aşılar ve iğneler orucu bozmaz.  Ancak iftar vaktinden sonra yapılması tavsiye edilir. Oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak ise orucu bozar.
 14. Deri üzerine sürülen merhem ve yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.
 15. Dil altı ilacı orucu bozmaz.

Oruçluya mekruh olan şeyler nelerdir?

Mekruh, yapılmaması istenen şeydir. Bunlar orucu bozmaz fakat oruç tutarken yapılmaması istenen bir takım şeylerdir.

banner134
Yutmamak şartıyla bir şeylerin tadına bakmak mekruhtur. Küçük çocuğu için yemekleri çiğnemek mekruhtur. Çünkü ağza alınan bir şeyin yutulma tehlikesi vardır.

Kan aldırmak veya hacamat yaptırmak kişiyi zayıf düşüreceğinden dolayı mekruhtur.

İki günlük orucu arada bir şeyler yiyip içmeden birleştirerek tutmak mekruhtur. Peygamber efendimiz böyle bir orucu yasaklamıştır.

Şeker ve katkı maddesi olmayan sakızı çiğnemek mekruhtur. Ancak şeker veya katkı maddesi bulunursa oruç bozulur. Orucu bozan hallerde bahsedildiği gibi hangi sakızın orucu bozmayan türden olduğu bilinemeyeceği için oruçlu iken sakız çiğnenmemelidir.

Hayırlı ramazanlar.

AYŞE YILDIRIM

HASPOLAT CAMİ DİN GÖREVLİSİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75