Ramazan orucunda kaza ve kefaret durumu

banner37

Ramazan orucunda kaza ve kefaret durumu
banner90
banner99

Ramazan ayında oruç tutmayan kişilerin bunları gününe gün kaza etmesi gerekir. Özürsüz olarak ramazan orucunu tutmamak büyük bir günahtır. Başlanılan orucu bozmanın bir takım cezaları vardır. Ramazan ayında oruç tutan bir kimsenin bilerek orucunu bozması durumunda ramazan ayına saygısızlık olduğu için kefaret ödemesi gerekmektedir. Peki, kefaret ve kaza nedir, hangi durumlarda kefaret ve kaza orucu tutarız?

KEFARET GEREKTİREN SEBEBLER:

Kefaret: Öncelikle kefaret ramazan orucunu kasten bozmanın bir cezasıdır. Ramazan ayında oruçlu olan bir kimse bile bile orucunu bozarsa ona ceza olarak kefaret lazım gelir. Kefaret iki ay peş peşe oruç tutmak, bunu yapmaya güç yetiremeyenler için altmış yoksulu doyurmaktır. Altmış gün oruç tutan kişi bu orucu peş peşe yapmalı ve bozduğu orucun da kazasını tutmalıdır. Yani altmış bir gün oruç tutmalıdır. Kadınların ay halleri ise peş peşe olma şartını etkilememektedir. Ramazan ayı dışında oruç tutan bir kişi kasıtlı olarak orucunu bozarsa ona sadece kaza lazım gelir. Kefaret durumu sadece ramazan ayı içindir. Peki, hangi durumlarda kefaret gerekir?

 1. Kasten bir şeyler yemek,
 2. Kasten bir şey içmek,
 3. Cinsel ilişkide bulunmak.
 4.  Sigara içmek ve kendi isteği ile sigara dumanını içine çekmek de kefaret gerektirir.

banner134
KAZAYI GEREKTİREN SEBEPLER:

Kaza: Ramazan ayında tutulamayan ve başlanıp da bozulan oruçların gününe gün kaza edilmesi gerekir. Aynı zamanda ramazan orucunu tutmamak büyük bir günahtır ve bundan dolayı tövbe ve istiğfarda bulunmak gerekir. Peki, oruçlu olan bir kimse hangi durumlarda sadece kaza orucu tutması gerekir?

 1. Yolculuk, hastalık gibi bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun kazası gerekir.
 2. Yenilmesi ya da yutulması alışılmış olmayan şeyleri yemek veya yutmak. Örneğin toprak, taş, zeytin çekirdeği gibi şeyleri yutmak kaza gerektirir.
 3. Kasten kusan kişinin orucu bozulur ve kaza gerekir. Elinde olmayarak kusan kişinin ise orucu bozulmaz.
 4. Gebe ve emzikli kadın oruç tutarken, kendisi ve çocuğu için endişe ederse orucunu bozabilir bu durumda kendisine sadece kaza lazım gelir.
 5. Oruçlu olan kadın aybaşı veya loğusalık haline girerse, bu hallerde oruç geçerli olmayacağı için orucunu bozar ve daha sonra temizlenince kaza orucunu tutar.
 6. Dişleri arasında nohut tanesi kadar kalan yemek kırıntısını yutarsa kaza lazım gelir.
 7. İftar vaktinin girdiğini zannederek orucunu açarsa kaza lazım gelir. Aynı şekilde imsak vakti geçtiği halde vakit vardır zannederek yemek ve içmek de kaza gerektirir.

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber, ‘ Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.’ (Buhari, Savm) buyurarak orucun bu durumda bozulmayacağını söylemiştir. Kişi unutarak yiyip içiyorsa ve bu sırada oruçlu olduğunu hatırlamışsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir.

Hayırlı ramazanlar.

AYŞE YILDIRIM

HASPOLAT CAMİ DİN GÖREVLİSİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75