Teravihli geceler başlıyor

banner37

Teravihli geceler başlıyor
banner90
banner8

Hazırlayan: Oğuz METİNER

   Kısmet ise bu akşam Teravih namazına başlıyoruz. 24 Nisan Cuma sabahı sahura kalkıyoruz, gün boyunca oruçlu olacağız. Akşamüzeri de inşallah iftarlarımızı açacağız.

   Teravih, Ramazan ayına mahsus olarak akşamları, yatsı namazından sonra kılınan bir gece namazıdır. Böylece “Kıyam-ı Ramazan” olarak da zikredilen Teravih, asr-ı saadetten itibaren kılınmakta olup, ayrıca Müslümanlar arasında büyük bir istek, şevk, heyecan, birlik ve beraberliği meydana getirmekte.

   Teravih, yerine getirilmesi gereken müekked bir sünnettir. Cemaat ile kılınması ise sünneti kifayedir. Çünkü Hz. Peygamber (SAV) ve dört halife zamanında da bu namazın kılınmasına itina ve gayret gösterilmiştir.

banner134
   Nitekim Peygamberimiz (SAV) ehemmiyetine binaen, Teravih konusunda şöyle buyurmuşlardır: “Her kim Ramazan’da Teravih namazının hak olduğuna inanarak ve riya karıştırmayarak Allah rızası için kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.

   Ramazan ayı Cenab-ı Hakk’ın kullarına verdiği bir rahmet ve mağfiret ayıdır. Bu ayın gündüzleri oruç ibadeti ve Kuran okunmasıyla süslenmiştir. Gecelerine ise teravih namazıyla ayrı bir renk ve hareketlilik verilmiştir. Zira imsak ile iftar arasında sadece Allah rızası için oruç tutan müminler, beşeri ve süfli duygularından arınarak tam bir huzur ve sevinç içinde akşama kavuşurlar. Böylece Ramazan ve orucun manevi atmosferi içinde iftar sofrası etrafında sevdikleriyle birlikte oturup Allah’a karşı görevlerini yapmanın hazzını yaşamayı başarırlar. Artık asıl coşku, heyecan ve hareketlilik Teravih için yapılan hazırlık ile birlikte doruk noktaya ulaşmaktadır. Gönüllerdeki iman nuruyla camilere doğru akın akın yürüyen ve koşuşan insanlar.

   Gökyüzünde yıldızlar, minarelerde kandiller, kubbelerde mahyalar, caddelerde lâmbalar ve gözlerimizle göremediğimiz melekler, hepsi bu insanların yollarını aydınlatmakta ve onlara eşlik etmekte.

   Ramazan ayını, şuurlu bir şekilde oruç, Kuran ve Teravih namazlarıyla süsleyecek olanlara ne mutlu...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75