Regaib Kandiliniz mübarek olsun

Kulunu sonsuz merhametiyle seven Cenab-ı Hakk, bazı günleri diğer günlerden, bazı mekânları diğer mekânlardan daha erdemli kılmış, kullarına yeni sebepler, fırsatlar ihsan etmiştir.

Kandillerin, Cumaların, bayramların sevabı ve bereketi hep bundandır.

Regaip Kandili de Üç Aylar’ın başlangıcı olan böyle bir kandil, kulluk görevlerimizi daha iyi yapmamız gerektiğini hatırlatan böyle mübarek bir gecedir.

Mirac’ın, Ramazan’ın, Kadir Gecesi’nin ilk habercisi, ibadetlerin daha geçerli olduğu, mübarek Üç Aylar’ın müjdecisidir.

Peygamber Efendimiz (AS), yılın bu kandilini, manevi kazançlara açılan bir kapı saymış, onu şükür dualarıyla, mahyalarla, oruçlar ve salâvatlarla karşılamıştır.

Regaib Gecesi duaların geri çevrilmediği, Hakk’ın rahmetinin, bağışlamasının sağanak sağanak yağdığı bir gecedir. Bu konuda Peygamber Efendimiz AS şöyle buyurmaktadır:

“Beş gece vardır ki o gecelerde Cenab-ı Hakk’a yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar; Regaip Gecesi ki Recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelmektedir. Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.”

Regaip kapısından girilen hayırlı Üç Aylar döneminde, Miraç yücelmesi vardır. Milletimizin hayırlı geleneklerle renklendirdiği orucu, Ramazan aydınlığı vardır. Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Manevî mükâfatını ancak Cenab-ı Hakk’ın takdir buyuracağı bayram kucaklaşması vardır.

Bu kadar hayrın, bu kadar mükâfatın bir arada bulunması, ancak Müslümanlara sunulmuştur. Bu bereket sağanağı, bize Allahu Teâlâ’dan lûtuf, Peygamberimiz AS’dan armağandır.

Allahım: Bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır duası, Allah Resulü’nün bize öğrettiği bir duadır ve mübarek Üç Aylar’ın değerini kanıtlamaktadır.

Ramazan orucuna bir de Üç Aylar orucunu katan mümin, bu ibadetine Regaip’le başlar. Bu nedenle Regaip; üç aylar’ın nafilelerine bir atılım, bir ısınmadır. Ramazan ayı hariç, Allahü Teala’nın farz kılmadığı Recep ve Şaban ayları oruçlarına rağbet, farz ibadetlere koşma ve yaklaşmadır.

Müminler, kandili bol, feyzi derin, bereketi geniş olan bu mübarek mevsime, Ramazan’a girer gibi hazırlanmayı gelenek haline getirmişlerdir.

Bu günler ve geceler, camilerin; müminlerle, gönüllerin; müjdelerle, semaların; meleklerle dolduğu saatlerdir. Kulun kulluk şuuruna erdiği, Allahü Teâlâ’nın rahmet sıfatına büründüğü anlardır.

Regaib’e olan rağbet, Berat’ta kurtuluş, Miraç’ta yükselme, Kadir’de ise bağışlanma müminin işaretidir. Regaib Üç Aylar’a, Üç Aylar da manevî yücelmeye açılan kapıdır. Bu Üç Aylar ki içinde yüce belirtiler ve ilâhî sırları saklamaktadır.

Regaib’i miraç, Mirac’ı günahlardan aklanmak, aklanmayı kadir bilen, her gününü, gecesini Regaipleştiren mü’minlere ne mutlu.

Yaşamımız boyunca idrak ettiğimiz bu Üç Aylar’ın, mübarek gecelerin ve özellikle bu akşamki Regaib Kandili’nin, bütün Müslüman kardeşlerimize ve İslâm âlemine, hayır ve saadet getirmesini Rabbimizden diliyoruz.

 

 

YORUM EKLE

banner75