Rekabet, kırıcı ve yıkıcı olmamalı

Yaşam, içinde rekabet de barındırır. Hayatın her anında rekabet vardır. Rekabet derken, vahşi rekabetten söz etmiyoruz, kırıp dökmekten değil yani. Tatlı rekabet, kabul edilebilir şartlar içindeki rekabettir söylediğimiz.

Yani aynı anda işe girmiş dört kişinin centilmence şartlarda kendini gösterme, diğerlerinden farklı olduğunu kanıtlama çabası gibi. Rekabet birini, gammazlamakla, arkasından iş çevirmekle, yalan dolana başvurmakla olmaz. Centilmen şartlarda yaptığı işle, ayrıcalığıyla kendini kanıtlamak da rekabetin bir parçasıdır.

Hayat böyledir, birileri sivrilir, yükselir, birileri daha vasat bir seyir izler. Bazen insanların kendi seçimdir, olduğu yerden memnundur, daha yukarısını talep etmez, öyle mutlu olur. Kimisi böyledir, kimisi de kendi kendini yer, hırstan yapmayacağı şey yoktur.

Hedefe ulaşmak, centilmence şartlarda yapılırsa anlamlıdır, birinin hakkını yiyerek, ona kötülük yaparak elde edilen yükselmeden, başarıdan hayır gelmez. Yani “hayır gelmez” sözü size fazla geleneksel gelebilir ama toplum orada olmanızı takdir etmezse, siz de orada mutlu olamazsınız. Yani ortalama bir insanın böyle düşünmesi, bu duygular içinde olacağını tahmin ederek söylüyoruz.

Politika da rekabetin yoğun olduğu bir alandır. Politikacı bir taraftan partisi için çalışırken, diğer taraftan da kendisi için çalışır, yükselmenin yollarını arar. Bu durum, işin kanunu gibidir. Eğer kendisi çalışmazsa, başka birisinin önüne geçeceğini bilir.

Keşke böyle olmasa, keşke seçimlerde listeler yapılmasa, keşke adamlar kesilmese, keşke birlikte dolaştığı arkadaşını köşeyi dönünce çekiştirmese ama oluyor. Politikada bunlar oluyor. Çok fazlası da oluyor tabii ki… Vatandaşlar, yani parti üyeleri de alet oluyor böyle şeylere ve oyunlar, komplolar dönüyor. Kişi kendisi kazansın, arkadaşı kaybetsin diye başka partilerle işbirliği bile yapabiliyor. Birliktelik işte böyle yara alıyor ve çürüme başlıyor.

Böyle oyunların olması için bazı kişilere menfaat da sağlanıyor. Bunlar çirkin şeyler… Politikada olmaması gereken şeyler… Keşke yalnızca toplumsal menfaatler düşünülerek politika yapılsa, keşke bu kadar oyunlar dönmese…

Geçmişte de olmuştu, bu seçim sonrası da olduğunu gördük. Seçimi kaybeden bazı kişilerle sosyal medyada dalga geçilmesi, helva partileri yapılması, “oh” çekilmesi doğru şeyler değildir. Hele de aynı parti içinde dava arkadaşını, birlikte mücadele ettiği insanı rencide etmek ne politikaya ne insanlığa sığar. O kişi geçmişte bazı şeyler yapmış olsa bile böyle intikam alırcasına davranmak doğru değildir.

Tatlı rekabet vahşileşir, kırıcı boyuta girerse, orada birlikten, beraberlikten, toplumsal faydadan söz edemeyiz. İntikam, başka bir intikamlar doğurur ve yıkım getirir. Çürüme siyasi partide başlar, toplumda da devam eder.

 

YORUM EKLE