Risk denemektir

   İş dünyasına yön veren liderlerin en önemli özellikleri arasında risk almak yer alıyor. Başarıya giden yolda konfor alanınızdan çıkmak ve yeni deneyimler elde etmek oldukça önemli. Peki iş hayatında risk almak için nereden başlamalısınız?

   Alıştığınız düzeni koruyarak risk almaktan kaçınmak, günümüzün değişen dijital koşullarında neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Risk almanın önemi, sadece iş hayatı değil tüm hayatınız için geçerli. Konfor alanınızın dışına çıktığınızda karşılaştığınız belirsizlik ortamı, kısa vadede stres yaratabilir. Bazen gözünüzde büyüttüğünüz süreçler, hiç de beklendiği gibi sancılı geçmeyebilir. İşin özü, bir kere risk denizine atladığınızda nasıl olsa yüzebilmenizdir. Burada bahsi geçen konu ise olur olmaz riskler peşinden koşmaktan ziyade sizi bir sonraki hamlenize götürecek bilmediğiniz bir alanı deneyimlemektir.

   İş hayatında risk alan insanların başarı öyküleri ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bir anda çalıştığı işi bırakıp tutkuyla yapacağı işlere atılanlar, kendilerini adayabilecekleri işleri deneyimleyen kişiler ve işinde başarılı insanlar… Peki bu kadar cesaret isteyen bir atılımı yapmak, hayatınızı tamamen değiştirmek ve alışkanlıklarınızı terk etmek, içinde hangi ihtimalleri barındırıyor?

   -Konfor alanınızdan çıkın

   Konfor alanı, insanların ilerlemesini engelleyen, kişilerin zamanla pas tutmasına sebep olan bir çapa gibidir. Bu alanın içerisinde bulunan birey kendini güvende hisseder fakat köreldiğinin farkında değildir. Çıkış yolu ise cesarettir.

   -Mış Gibi Yapmak

   Başarılı olana kadar başarılıymış gibi davranın ve bunu hissedin. Çalışmada öyleymiş gibi yapma konusu, olmayan bir şeyi benimsemek gibi olumsuz anlamdaki kullanımı yerine pozitif yönü ile ele alınıyor. Böylece negatif duygulardan uzaklaşıp pozitif duygular ile beslenmeniz öneriliyor. Olumlu açıdan varmak istediğiniz noktada yaşayacağınız hisleri şimdiki zamanda yaşadığınızı hissedebilirsiniz. Örneğin giriştiğiniz işte başarısız olmanız imkansızmış gibi düşünün.

   -Felaket senaryoları üretmemek

   Risk aldığınızda doğal olarak beklenmedik sürprizler ile karşılaşacaksınız; Önemli olan bununla nasıl başa çıkacağınız ve hangi yöntemi izleyeceğiniz… Karamsar olmanın kolay olduğunu, buna karşın iş hayatında pratik çözümler üretmenin ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu da unutmayın.

   -Kendi hedeflerini belirlemek

   Batmayı denemek ya da yüzmek, işte bütün mesele bu.

   Ne yapmanız gerektiği ile ilgili debelenerek zaman kaybetmek yerine sadece yapmanızı öneren çalışmada, başarılı veya başarısız olsanız da risklerin korktuğunuz kadar büyük olmadığını fark edeceksiniz. ĞDijital pazarlama stratejilerinizde kullandığınız teknolojileri ele alalım. Dışarıdan baktığınızda karmaşık bir sürece adım atıyor olsanız da bir kere o denize atladınız mı yüzüyorsunuz ve bunu nasıl yaptığınızı fark etmeden otomatikleşiyorsunuz.

   -Risk altüst olduğunda…

   Diyelim ki bir iş başvurusu yaptınız ve reddedildiniz. Samuel Beckett’ın ünlü sözünü ele alalım; “try again, fail again, fail better” yani “yine dene, yine başarısız ol, daha iyi başarısız ol”. Fırsatlar size altın tepside sunulursa daha önce karşılaşmadığınız bir durum karşısında nasıl davranabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Asla pes etmeyin, azimli olun başaracaksınız!..

   -Pozitif başarısızlığı öğrenmek

   Hatalarınız risk almanızı engellemesin, ders almanızı sağlasın.

   -Sıra dışı bir şey yapın

   Hep korktuğunuz ve yanına yaklaşamadığınız bazı riskleri alabilirsiniz. Veya sizi zorlayacak aktiviteleri seçip limitlerinizi aşabilmenizi sağlayan, beyninizi ve özgüveninizi geliştiren adımlar atmanız gerekebilir.

   İş hayatı için risk almak konusunda ise akla ilk olarak Star Trek’ten Kaptan Kirk özlü sözü “risk is our business | risk bizim işimiz” geliyor. Klişe tabir ile “risk nedir” diye sorulursa da “risk denemektir” diyebiliriz. Yine klişe ama etkili bir çözüm sözü der ki; ‘Denemeden bilemezsiniz’

   -Felaket tellallığı kulübünden çıkıp kendinize başarılı insanlardan oluşan bir çevre kurun.

   -İstemek zorundasınız. İstemek başarıya ve mutluluğa giden yolda dünyanın en güçlü ve en göz ardı edilen sırrıdır.

   -Güçlük kadar iyi eğitim olamaz.

   -İçgüdü zihnin burnu gibidir.

   -Kazanan ekip kurun

   Risk almak cesarettir. Peki nasıl risk almak?

   Hayatımızın çeşitli kısımlarında kararlar alırken cesur olmalıyız. Emin adımlar atmalıyız, hatta risk almalıyız.

   Risk almak başarıya götürür çoğu zaman. Ama adı üstünde risk, başarısızlığa da itebilir bizi. Biraz da bize bağlıdır bu durum.

   Her insan başarıyı ister. Bu başarıya ulaşmak ise zorlu bir süreçtir.

   -Şans da önemlidir riskte.

   Risk almak hayat kurtarır ya da tam tersi. Ama şarttır.

   Bir iş kurmak istiyorsunuz diyelim, sınırlarınızı zorlayıp daha fazlasını yapmaya çalışın, risk alın!

   -Büyük başarılar büyük riskler taşıyabilir.

   -Bazen risk almak, risk almamaktan daha iyi olabilir.

   Benliğimizi, gücümüzü ortaya çıkarır risk.

   Belki de istediğimiz hayata bizi bir adım daha götüren aldığımız risklerdir. Kabul edilmelidir ki, olduğumuz konumdan daha farklı bir konuma geçmek istiyorsak çaba göstermeliyiz, daha büyük adımlar atmalıyız ve yine risk almalıyız.

   Risk almak insanı belirsizlikten de kurtarabilir.

   Sonucu ne olursa olsun, risk alarak adım attığınızda başarının temel anahtarı olan bir şeyi kazanmış olacaksınız: DENEYİM.

   Hayat sandığımızdan çok daha fazlası, bunu keşfedebilmek için risk almalıyız.

   Örneğin, farklı bir yatırım için biriktirdiğiniz parayı, bir anda sadece yurt dışı seyahati için kullanın. Belki bu seyahatle çok farklı fırsatlar karşınıza çıkacak ve tecrübeler kazanacaksınız.

   -Ailenizden uzakta yaşamak bile bir risktir.

   Riskler her zaman büyük olmak zorunda değildir, küçük gibi görünen şeyler de risk olabilir insanın hayatında.

Önemli olan risk almanın nasıl ve ne demek olduğunun yanlış anlaşılmamasıdır.

   Risk almak hesapsız ve ölçüsüz adımlar atmak demek değildir.

   Risk de planlı, tutarlı ve düşünerek alınır.

Başarısızlıktan korkmayın, risk alın!

YORUM EKLE

banner107

banner75