Ruh sağlığımız mı?

Dünyada birçok şeyin günü var… Çoğu günleri anımsamıyoruz bile, ya da önemsemiyoruz.

Bazı özel günler anlamlı ama bazıları bize zorlama geliyor, o nedenle fazla anılmadan geçiyor bazıları. Mesela dünkü günün ‘10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’ olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğu kimse bunu da es geçmiştir, ya da bir yerde okumuşsa tebessüm etmiştir.

Muhabirimiz Ali Çatal, sokağa çıktı ve gün dolayısıyla vatandaşlara ruh sağlığını sordu.

Çoğu kimse bu günü bilmiyor ya da hatırlamıyorsa bile, bu günle ilgili söyleyecekleri vardı.

Muhabirimiz vatandaşlara “Ruh sağlığı yerinde bir toplum muyuz?” diye sordu…

Aldığı yanıtlar, ülkede yaşananların insanların psikolojisine yansıdığını gösteriyordu.

“Sorunlar karşısında ruh sağlığımız mı kaldı?” dedi vatandaşlar. Hatta daha ileri gidip “Deli olduk” diyen de vardı. Muhabirimiz adeta bir dokundu, bin ah işitti…

Vatandaşlar, halkın genelinin psikolojisinin çok kötü olduğunu belirtti. Halkımız, ekonomik sorunlardan dert yandı, zamlara büyük tepki gösterdi.

“Kavga etmeye yer arayan bir toplum haline geldik” diyen vatandaşlar, ekonomik krizin, psikolojisi yerinde insan bırakmadığını vurguladı. Vatandaşlar asgari ücretin yetersizliğinden yakındı.

Ekonomik göstergelerdeki belirsizlik de büyük şikayet konusu. Vatandaşlar, geçim sıkıntısı yaşayan kişinin kendisine zaman ayıramayacağını da söyledi.

Zamlar nedeniyle bunaldığını belirten vatandaşlar, artan suçlardan korktuklarını da söyledi.

Ruh sağlığı konusunu hafife alıyor, önemsemiyoruz ama aslında çok önemli bir konudur.

Sağlıklı bir toplum için sağlıklı ruh sağlığı şarttır. Başka ülkelerde devletler ruh sağlığına çok büyük önem veriyor. Bu ülkelerden birisi de İngiltere... İngiltere’de bir süre önce atanan “Yalnızlık Bakanlığı”ndan sonra dün de “İntiharları Önlemekten Sorumlu Bakan” atandı.

Ülkede intiharlar artınca, konuyu ciddiye alan İngiltere Başbakanı Theresa May, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Jackie Doyle-Price’ı “İntiharları Önlemekten Sorumlu Bakan” olarak atadığını duyurdu.

5 bin 821 kişinin geçen yıl kendi hayatına son verdiği İngiltere’de, intihar riski kadınlara göre 3 kat fazla olan erkeklerin çoğunlukla 45-49 yaşlarında bu karara yöneldiği belirtiliyor.

İngiliz hükümeti, intiharla mücadele programı kapsamında bu konudaki çalışmalara öncülük eden sivil toplum kuruluşu Samaritans’a da 1 milyon 800 bin sterlin kaynak ayıracağını duyurdu.

Yeni bakanlığın, dünyada intiharla mücadele için kurulan ilk bakanlık olduğu belirtildi.

İngiltere’de geçen ocak ayında da "Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık" kurulmuştu. Tracey Crouch'un atandığı yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edeceğini açıklamıştı.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetlerinden (NHS) geçen ay yapılan bir açıklamada, soğuk hava ile yalnızlığın kış aylarında ölümcül olabileceği uyarısında bulunulmuştu. Ülkede, geçen yıl yayımlanan bir rapor da yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu.

Rapora göre, 18-34 yaşlarındaki genç engelli yetişkinlerin yüzde 85'i kendilerini yalnız hissederken, 75 yaş üstü 200 binden fazla kişi bir aydan fazla süredir akraba ya da arkadaşlarıyla sohbet etmediklerini bildirmişti.

Ruh sağlığı ve buna bağlı rahatsızlıklar, başka ülkelerde önemsendiği gibi ülkemizde de dikkate alınmalıdır. İnsanımıza psikoloğa veya psikiyatriste muayene olmanın, son derece normal ve utanılacak bir şey olmadığı anlatılmalıdır.

Psikoloğa veya psikiyatriste muayene olmak, başka bir rahatsızlığımız için hekime gitmek kadar normal, hatta bazı durumlarda onlardan bile daha önemlidir, bunun bilincine varmalıyız.

Bu konuda devlet de halkı bilinçlendirmeli, bu konuda projeler hazırlamalı, farkındalık yaratılmalıdır. Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin eskiyen binası için tedbir alınmalı, personel ve diğer eksiklikleri de giderilmelidir, çünkü bu hastane ruh sağlığı tedavilerinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Ruh sağlığınızı önemseyin, hele birçok olumsuzluğun yaşandığı bu günlerde, ruh sağlığımızı koruyabilmemiz çok önemlidir.

YORUM EKLE