Ruh ve akıl sağlığı meseleleri eksenindeki damgalanmayı kırmak lazım

Toplum olarak çok gergin ve sinirliyiz... Sürekli birileri ile kavga ediyoruz... Toplumsal anlamda mutluluk yaşayabileceğimiz bir gelişme de söz konusu değil...

Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısındaki değer kayıpları ile hayatımız da zorlaşıyor.

Yıllardır çözülmeyen bir ünlü "meselemiz" var; Kıbrıs meselesi...

Ülkede suç oranları yükseldi... Bir birinden garip insan ilişkileri; alışkın olmadığımız "kiralık katil" senaryoları ile yüzleşiyoruz...

Hiç bir gazetede, "mutlu" veya "pembe" haber kalmadı...

Elbette eğlence mekanlarından haber ve fotoğraflar da gazete sayfalarında veya televizyon ekranlarında yer alıyor ama şunu kabullenmek lazım; genelde "sağlığımız", özelde ise "ruh sağlığımız" ciddi devlet politikası gerektirecek bir noktaya geldi...

Konunun uzmanlarından elde ettiğimiz ancak resmi olmayan istatistiklere göre; depresyonla bağlantılı ilaç tüketimi bir hayli yüksek...

-*-*-

İngiltere'de Kraliyet'in dört numaralı veliahtı Prens Harry, geçtiğimiz pazartesi günü, ulusal gazetelerden Daily Telegraph'ta, özellikle annesi Prenses Diana'nın ölümü sonrası yaşadığı ruhsal problemler başta olmak üzere, başından geçen her türlü sıkıntıyı, gördüğü tedavileri anlattı.

Bu röportaj, ülkede çok ciddi bir tartışma başlattı.

Şimdi tüm ülke, bir yandan dün Başbakan Theresa May'in açıkladığı sürpriz erken genel seçim kararını (Haziran); öte yandan da "ulusal ruh sağlığı stratejisi olması gerektiğini" tartışmaya başladı.

Harry, annesi Prenses Diana'nın ölümünü 20 yıl boyunca düşünmemeye çalıştığını, 20'li yaşlarının sonlarına doğru 2 yıllık bir "tamamen kaos" olarak tanımladığı dönemden sonra acısıyla yüzleşebildiğini açıkladı.

Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda psikolojik danışmanlık aldığını söyleyen Prens Harry "Şu an iyiyim" dedi.

32 yaşındaki Prens, kendi deyimiyle "öfkeyi atmanın iyi bir yöntemi olan" boks sporunun "kendisini kurtardığını" da ifade etti.

Daily Telegraph, Prens Harry'nin geçmişiyle ilgili konuşmayı kabul etmesinin nedenini, akıl sağlığı meseleleri eksenindeki damgalanmayı kırmak istemesi olarak açıkladı.

Prens Harry, kardeşi Prens William ve eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton ile birlikte başarılı bir akıl sağlığı kampanyasını yürütüyor.

Prens Harry, röportajı yapan Bryony Gordon'a şunları anlattı:

"Rahatça diyebilirim ki, annemi 12 yaşında kaybetmem ve bütün duygularımı geçen 20 yıl boyunca kapatmam, sadece kişisel yaşamımı değil aynı zamanda iş yaşamımı ciddi bir şekilde etkiledi.

"Her tür yas, yalan, yanlış kanı ve her şey dört bir yandan üzerinize gelirken, tamamen kendimi kaybetmeye muhtemelen pek çok kez çok yakın oldum."

Prenses Diana 1997 yılında Paris'teki bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

Prens Harry annesi öldüğünde 12 yaşındaydı.

Prens Harry annesinin ölümüyle baş etme halinin "kafasını kuma gömerek, bu konuyu düşünmemek" olduğunu söyledi.

20'li yaşları boyunca "hayat çok güzel" şeklinde düşünerek bu durumla yüzleşmekten kaçtığını söyleyen Harry, "Birkaç sohbetten sonra birden hiçbir zaman yüzleşmediğim bütün bu acı yüzeye çıkmaya başladı ve baş etmem gereken pek çok şey olduğunun farkına vardım" dedi. Ağabeyinin "Bak, gerçekten bununla yüzleşmek zorundasın. Hiçbir şey seni etkilememiş gibi davranmak normal değil" sözlerinden sonra harekete geçmeye karar verdiğini anlattı.

"Son iki buçuk yılda geçirdiğim bu süreçten ötürü, işimi daha fazla ciddiye alabiliyorum, özel hayatımı da daha fazla ciddiye alabiliyorum ve terimi başka herkes için fark yaratacağını düşündüğüm şeylere akıtabiliyorum" dedi.

-*-*-

Toplumumuzun ruh ve akıl sağlığının ciddi bir şekilde elden geçirilmesi gerekiyor... Bizde de "Ruh ve akıl sağlığı meseleleri eksenindeki damgalanma" çok ciddi bir sıkıntı... Aşmak için, daha da geç olmadan bizde de ulusal seviyede bir şeyler yapılması kaçınılmazdır diye düşünmekteyiz... Damgalanma korkusu olmadan, rahat bir şekilde meseleyi tartışmamız, konuşmamız, açılmamız gerekiyor...

Elbette genelde ülke sağlık sistemi çok zor durumda... Ancak bu konu ayrı bir şekilde kesinlikle ele alınmalı...

YORUM EKLE