banner6

Anastasiadis’ten Biden’a Miçotakis aracılığıyla mesaj

banner37

Anastasiadis’ten Biden’a Miçotakis aracılığıyla mesaj
banner150 banner151 banner143

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Yeni Demokrasi (ND) kongresinde konuşmak gerekçesiyle Atina’ya giden Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 16 Mayıs’ta Washington’da ABD Başkanı Biden ile görüşmesi öncesinde Miçotakis’le dün bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre, görüşme sonrasında basın toplantısı düzenleyen Anastasiadis Rum ve Yunan hükümetleri olarak, “Uluslararası Hukuka ve Deniz Hukuku’na, devletlerin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliklerine saygılı olmak kaydıyla hiçbir devletle işbirliğini dışlamadıklarını” söyledi.

Miçotakis ile Kıbrıs sorunu da dahil geniş bir konu yelpazesini ele aldıklarını söyleyen Anastasiadis “Sayın Nuland’ın ziyareti, diyaloğun yeniden başlaması şartlarının yaratılması için BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs temsilcisi atama çabaları ve Sayın Tatar’a göndermek üzere hazırladığım somut teklifler içeren mektup konularını ele aldık” dedi.

Görüşmeleri sırasında, Rum ve Yunan hükümetlerinin hedef ve eylemlerinde eşgüdüm olması için Miçotakis’in yapacağı ABD ziyaretini de masaya yatırdıklarını anlatan Anastasiadis, “Bu çerçevede Yunan Başbakanı, Amerikan Başkanı ile görüşmesinde yayılmacı emellerin veya düşmanca eylemlerin tehlikelerine dikkat çekecek” iddiasında bulundu.

Anastasiadis, şunları ekledi:

“Kıbrıs ve Yunanistan olarak,  hiçbir devletle işbirliğini dışlamıyoruz. Ne kurduğumuz üçlü işbirliklerinden, ne de çoklu işbirliklerinde. Talebimiz, uluslararası hukuka, Deniz Hukuku’na, devletlerin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliklerine saygıdır. Görüşme gündemimizde enerji krizi ve bölgedeki enerji çalışmaları da yer aldı. Bu çalışmalar Türkiye’yi, Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümden edinebileceği menfaatleri anlamaya yöneltebilir.”

Politis ise Miçotakis’in, Anastasiadis’le görüştükten sonra Rum ve Yunan hükümetlerinin “Doğu Akdeniz’de barış unsuru olduğunu” savundu ve “bu nedenle taşıyıcıları Rusya ve Türkiye olan yayılmacı revizyonizme karşı duruyoruz” dediğini yazdı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110