Cyprus Mail: Türkler, Maraş'ın iadesini ancak iki devletli çözümde kabul eder

banner37

Cyprus Mail: Türkler, Maraş'ın iadesini ancak iki devletli çözümde kabul eder
banner90
banner8

Cyprus Mail, bugünkü baş yazısına konu olarak Anastasiadis'in GYÖ önerisini seçti. Gazete teklifinin reddedilmesinin kesin olduğunu ve kentin iadesinin ancak iki devletli çözüm modelini kabul etmesi halinde mümkün olabileceğini yazdı, Rum lideri ise 'hile yapmakla' suçladı.

Güneyin saygın gazetelerinden Cyprus Mail, bugünkü baş yazısında Nikos Anastasiadis'e sert eleştirilerde bulunarak, Rum liderin önce Cenevre'de ardından da geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilen telekonferans toplantısında önerdiği Güven Yaratıcı Önlem (GYÖ) paketinin 'hileli bir iletişim taktiği' olduğunu söyledi.

banner134
Gazete "Anastasiadis'in GYÖ önerisi bir başka hileli taktik" adlı başyazısında, Anastasiaidis'in önerdiği 'Maraş'ın iadesine karşılık Ercan'ın direkt uçuşlara açılması' önerisinin Türkiye ve Kıbrıs Türk yönetimi tarafından asla kabul edilmeyeceğini, bunun ancak Maraş'ın iki devletli çözüm modelinin benimsenmesi halinde iadenin mümkün olabileceğini iddia etti. Anastasiadis'in bunun farkında olduğunu, ortada herhangi bir seçeceği olmadığını ancak GYÖ taktiğiyle devam etme kararlılığında olduğunu belirten gazete, Rum liderin sık sık yaptığı 'federal çözüm vurgusunu' ise İngilizce'de 'iki yüzlülük' anlamına da gelen 'lip-service' diye niteledi.

Anastasiadis'in açık açık olmasa da iki ayrı devlet formülüne sıcak baktığını iddia eden gazete, ancak Rum kamuoyundan çekindiği için bu gerçekleri ifade etmediğini yazdı.

GYÖ'lerin 90'lı yılların başında dönemin BM Genel Sekreteri Butros Butros Gali tarafından ortaya atıldığını ancak o günden beri müzakere masasında bulunan hususların hayat bulamadığının belirtildiği baş yazıda, tek önemli ve yararlı olan adımın Kıbrıslı Türklerin tek taraflı olarak 2003 yılında açtığı sınır kapıları olduğunun vurgulanması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2021, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75