EastMed, Rum-Yunan ikilisinin arasını açtı

banner37

Yunan basınında yer alan Mısır Devlet Başkanı El Sisi, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve İsrail Başbakanı Netanyhu’nun EastMed doğal gaz boru hattının Kıbrıs’ı bypass ederek Mısır’dan geçmesi fikri yönündeki haberlerin Rum kamuoyuna bomba gibi düşmesinin ardından, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında soğuk rüzgarlar esiyor.

EastMed, Rum-Yunan ikilisinin arasını açtı
banner99

EastMed ile ilgili yeni iddialar gündemde bomba etkisi yarattı.  Rumlar ile Yunanistan arasında gerginlik olduğu ileri sürüldü.

Rum basınında yer alan habere göre, Yunanistan'ın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i konuyla ilgili olarak bilgilendirmediği öne sürülürken, Anastasiadis'in bu gelişmeler karşısında 'şoka' uğradığı uğradığı iddia ediliyor.

Gazeteye göre, Rum yetkililerin kritik Cenevre zirvesi öncesi Yunanistan'la soru yaşamamak için durumu 'itinayla' ele aldığı yazılırken, konuyla ilgili bir açıklama yapan Rum Başkanlık Sarayı Basın Ofisi Başkanı Victoras Papadapulos yeni proje ile ilgili iddiaları yalanladı. 

banner134

Papadapulos "Bu iddia doğru değil. EastMed'in güzergahı ve planlaması konusunda herhangi bir değişiklik yok. Bu projenin AB tarafından fonlandığını ve desteklendiğini bu noktada hatırlatmam lazım" ifadelerini kullandı.

"Bölgedeki ülkeler, Rum  Yönetimi de dahil bu projeye dahildir" diye konuşan Papadapulos, "bütün ülkeler konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor ve zamanı geldiğinde, yeni alternatifler de değerlendirilebilir" ifadelerini kullandı.

Hafta başı Yunanistan'da yayın yapan To Vima gazetesinde yer alan haberde, Yunanistan-Mısır ve İsrail'in, yaklaşık 7 milyar Euroya mal olacak 2200 kilometrelik boru hattı projesinin güzergahının değiştirileceğini, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ise 'Türkiye ile sorun yaşanmaması için by-pass edileceği' iddia edilmiş, konu Rum basına bomba gibi düşmüştü.

Öte yandan geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu da, Türkiye ile Mısır'ın bölgede anlaşma yapabileceğini açıklaması, bu yöndeki iddiaları destekler nitelikte olması da dikkat çekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88