banner6

Fotiu’dan kayıplar konusunda Türkiye’ye suçlamalar

banner37

Fotiu’dan kayıplar konusunda Türkiye’ye suçlamalar
banner8

Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu, 47 yıl geçmiş olmasına rağmen Türk askerinin hala daha, Rum tarafının kayıpların akıbetinin belirlenmesi için iyi niyet gösterip samimiyetle işbirliğinde bulunmasına yönelik çağrılarını yanıtlamamak için elinden geleni yaptığını iddia etti.

Rum Haber Kaynaklarının haberine göre Atina’daki bir etkinlikte konuşan Fotiu, Türkiye’nin “Kıbrıs’ı işgal ederek yaptığı barbarlıklardan ve bunca insan aleyhinde işlediği suçlardan doğan sorumluluklarını gizleme taktiğini öncelik haline getirdiğini” öne sürdü.

Habere göre Fotiu, Türkiye kendini iyi göstermeye çalışsa da, hiçbir şekilde BM, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında açıkça belirtilen sorumluluklarından kaçamayacağını kaydetti.

banner134

Fotiu, Türkiye’nin Türk askerinin arşivlerine erişim izni vermesi ve Rum-Yunan kayıpların gömülü bulunduğu toplu mezarların yerini göstermesi gerektiğini ifade etti.

Rum tarafının, KKTC’deki kayıp kazılarında kimlik tespiti yapılan kayıp sayısının azalmasından endişe duyduğunu belirten Fotiu, Yunanistan ile işbirliği içerisinde son kaybın akıbeti belirlenene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104