banner6

Geçitkale’deki İHA üssü ‘ortak tehdit’

banner37

Rum basını, Hristodulidis’in İsrail’e yaptığı ziyaretin akabinde, iki ülke arasında askeri iş birliği seçeneğinin de gündeme geldiğini savundu

Geçitkale’deki İHA üssü ‘ortak tehdit’
banner8

Güney Kıbrıs ile İsrail arasında askeri işbirliğinin kurulabileceği ifade edildi.

Rum Haber Kayanakları, “İsrail İle Askeri İş Birliği Neden Olmasın?” başlıklı yorumsal haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarete, dikkati çekti.

Karşılıklı destek için İsrail ile anlaşma yapılmışsa, bu zor dönemlerde, bunun gösterişli bir şekilde zaten ilan edilmemesi gerektiğini yazan gazete, Geçitkale’deki İHA üssünün, İsrail ve Mısır için tehdit olarak ortaya çıkmasının İsraillileri ve Mısırlıları uyandırdığını savundu

Gazete, haberinde, Hristodulidis’in İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarete gerekli önemin verilmediğini ancak Hristodulidis’in bilindik muhaliflerinin de ‘ağızlarını kapattığını’ çünkü bazı bildiklerinin olduğunu belirtti.

Hristodulidis’in, İsrail Devlet Başkanı’nın yanı sıra önemli dört bakanı tarafından da kabul edildiğine dikkati çekerek Hristodulidis’in küçük bir ülkenin bakanı olmasına bağlı olarak bunun alışılmadık bir durum olduğunu belirten gazete lakin Yahudi hükümeti için bu ziyaretin çok önemli olduğunu gösterdiğini de yazdı.

banner134

Gazete, İsrailli yetkililerinin özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı açıklamalar üzerinde durulması gerektiğini belirterek, bunların çoğunun kapalı kapılar ardında söylendiğini, Hristodulidis’in de bu konuda açık vermediğine dikkati çekti.

Gazete haberinde, İsrail ile Güney Kıbrıs arasındaki işbirliğinin sonucunun en kısa zamanda belli ve güçlü olması beklentisinden de bahsetti.

Her iki ülkenin, askeri alanda da işbirliği yapması gerektiği ortak çıkarlara sahip olduğunu yazan gazete, Rum Yönetimi’nin,Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde İsrail’e yardım eli uzatabileceğini; İsrail’in de askeri alanda durumu değiştirmesinin mümkün olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88