banner6

Gemilerle taşınan Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesi kaygılandırıyor

banner37

AB’nin, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yönelik 8’inci yaptırım paketi kapsamında, gemilerle üçüncü ülkelere taşınan Rus petrolüne tavan fiyat kararı uygulaması konusunda Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Malta’nın rekabet eşitliğinin sağlanmasına dair kaygı belirttiği bildirildi.

Gemilerle taşınan Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesi kaygılandırıyor
banner99

Alithia’nın “Denizcilik Konusunda Kıbrıs Savaşı… Gemilerle Taşınan Rus Petrolünün Fiyatına Tavan Uygulaması Konusunda Endişe” başlıklı haberine göre, tavan fiyatın G-7 ülkeleri ve bütün AB tarafından uygulanmasında anlaşmaya varıldı ancak tavan fiyatının üzerindeki ve AB bayraklı gemiler tarafından taşınan petrolün sigortalanmasının yasaklanacak olmasına itiraz ediliyor.

Bu tartışma, tavan fiyat uygulamasının 5 Aralık’ta yürürlüğe girmesi öncesinde, daimi temsilciler (COREPER) düzeyinde dün de görüşülmeye devam etti. AB kaynaklarına göre, Baltık ülkeleri ve Polonya aşırı yüksek buldukları ve Rusya’ya önemli miktarda kâr marjı bırakacağına inandıkları (dillendirilmekte olan) 65-70 dolara itiraz ediyor. Uluslararası medya ise denizcilik sektöründe önemli diye nitelediği Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Malta’nın, tavan fiyatını aşırı düşük bulduğuna, bu uygulamanın hayata geçirilmesi döneminin uzatılmasını veya paketin uygulanmasıyla bandıralarından (bayraklarından) çıkacak gemiler konusunda telafi önlemleri istediklerini aktardı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104