banner6

GKRY Hükümet Sözcüsü: “BM, AB'nin aktif olması önerisine sıcak baktı”

banner37

GKRY Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin her zaman BM himayesinde gerçekleşeceğini, AB’nin rolünün destekleyici olması gerektiğini söyledi.

GKRY Hükümet Sözcüsü: “BM, AB'nin aktif olması önerisine sıcak baktı”
banner90
banner99

GKRY lideri Nikos Hristodulidis ile BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Letimbiotis, “Bu görüşme, DiCarlo’nun gelecek hafta yapacağı ziyaret öncesinde bir hazırlık görüşmesi idi. DiCarlo’nun ziyareti, BM’nin, çıkmazın aşılması ve müzakerelerin yeniden başlamasının öncelikleri arasında çok üst sıralarda olduğu mesajını vermektedir” dedi.

GKRY Hükümet Sözcüsü, bugünkü görüşme sırasında Hristodulidis’in, müzakerelerin uzlaşılmış zeminde derhal yeniden başlamasına yönelik iradesini yinelediğini ve Stewart’a,  çıkmazın aşılabilmesi için, AB’nin sürece daha aktif katılımına ilişkin önerisini izah ettiğini belirtti.

Konstantinos Letimbiotis, Hristodulidis’in, Brüksel dönüşünde Ersin Tatar ve Stewart ile sosyal bir görüşme önerisini yinelediğini, aynı zamanda önümüzdeki hafta DiCarlo ve Tatar’la ortak bir görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Letimbiotis, Hristodulidis’in Stewart’a, AB ile ilgili önerisini ve bunu BM çerçevesinde olumlu karşılayan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmeyi anlattığını kaydetti.  

Stewart’ın, Hristodulidis’in önerisine yanıtının ne olduğuna ilişkin bir soru üzerine Letimbiotis, “BM buna sıcak bakıyor, AB’yi müzakere sürecinde, aktif olması gereken bir ortak olarak düşünüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın görevi devraldığı günden bu yana kamuoyuna yaptığı açıklamalarda ortaya koyduğu olumlu tavrı da olumlu görüyor ve müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için uygun atmosferi yarattığına inanıyor” dedi.

BM’nin, müzakerelerin yeni aşamasındaki varlığının, Kıbrıs Rum tarafı için ne anlama geldiğine dair Stewart’ın izahat isteyip istemediğine ilişkin bir soru üzerine GKRY Hükümet Sözcüsü “Hristodulidis’in önümüzdeki hafta DiCarlo ile görüşme fırsatı bulacağı şey, tam olarak budur. Görüşmelerin ve müzakerelerin her zaman BM himayesi altında olacağı aşikârdır, AB’nin rolü destekleyici olmalıdır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104