banner6

Güney Kıbrıs-Sırbistan Meclis Başkanları görüşmesi

banner37

Güney Kıbrıs-Sırbistan Meclis Başkanları görüşmesi
banner150

banner150

banner99

Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriyu ile Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Dacic’in dün Belgrad’da bir araya geldiği ve görüşmede iki ülke ilişkilerinin tüm alanlarda daha da güçlendirilmesi gerektiğinin vurgulandığı ifade edildi.

Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriyu’nun Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini yazan Fileleftheros gazetesi, Sırbistan Meclis Başkanı Dacic’in görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Sırbistan’ın Avrupa’daki en yakın dost ülkesinin temsilcisinin, Belgrad’a geldiğini söylediğini” iletti.

Açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın her zaman yanlarında olduğunu, Sırbistan’ın karşı karşıya bulunduğu problemleri anladığını, öte yandan ülkenin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruduğunu savunan Dacic, Sırbistan’ın ise her daim “Kıbrıs’ta bulunan Türk askeri birliklerinden kaynaklanan sorunlarla birlikte, Kıbrıs sorununu anladığını” öne sürdü.

Rum Meclis Başkanı Dimitriyu’nun, Güney Kıbrıs, Sırbistan ve Yunanistan meclisleri arasında bir üçlü görüşme yapılmasını planladığını da açıklayan Dacic, Sırbistan’ın Güney Kıbrıs’la olan ikili ilişkilerini ileriye götürmek istediğini de ifade etti.

Açıklamasında Sırp halkına dostluk mesajı gönderen, aynı zamanda özellikle de pandeminin ardından iki ülkenin karşı karşıya sorunlar için de destek mesajı gönderen Dimitriyu ise, Rum kesiminin her daim Sırbistan’ın yanında olacağını ifade etti.

İki ülke ilişkilerinin olabildiğince en iyi şekilde güçlendirilmesi gerektiğini de dile getiren Dimitriyu, Güney Kıbrıs ile Sırbistan’ın aynı ilke ve değerleri, karşılıklı saygıyı ve desteği paylaştıklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104