Haciavraam: Bu sefer hat safhaya vardık, müzakerelere başlayın

banner37

Haciavraam: Bu sefer hat safhaya vardık, müzakerelere başlayın
banner99

Sözde “Omorfo (Güzelyurt) Belediye Başkanı” Viktoras Haciavraam “Bu durum devam ederse Kıbrıs’ı kesinlikle ve geri dönüşü olmayacak şekilde kaybedeceğiz. Maraş’taki son gelişmeler fiili durumu şiddetle değiştiriyor, Kıbrıs sorununa mezar taşı olabilir” diyerek müzakerelere yeniden başlanmasını talep etti.

Rum radyosuna göre Haciavraam, Güzeylurt’un kurtuluşunun 47’nci yıldönümü nedeniyle “Omorfo (Güzelyurt) Belediyesi” tarafından onaylanan karar suretini vermek üzere Rum Başkanlık Sarayı’na giderek karar suretini Başkanlık Müsteşarı Vasilis Palmas’a verdi.

banner134

Haciavraam “Ricamız, bugün önümüzde olumsuzluklar olmasına rağmen, müzakere prosedürüne girmemizdir. Belki en azından Kıbrıs Cumhuriyeti’ne adalet verecek ve bütün göçmenlerin yurtlarına dönmesini sağlayacak bir çözüm bulabiliriz. Çaba harcandığını biliyoruz ancak bu sefer hat safhaya vardık. Karar suretimizi ve bir müzakere prosedürüne girme çağrımızı Başkan’a iletin” dedi.

Palmas, endişelerini ve müzakereler başlasın talebini dinlediği Haciavraam’a şu cevabı verdi:

“Türkiye Kıbrıs sorunundaki stratejiyi de değiştirdi. Başka bir zeminde, iki devlet zemininde görüşmemizi veya alternatif olarak iki devletçikte egemen eşitlik şartlarının kurulmasını istiyor. Müzakere ve görüşmelerin iki devlet zemini üzerinde yapılması tezi ortaya konulduğunda anlaşılacağı gibi biz, diyalog başlasın diye bu tür zemin kabul edemeyiz”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75