banner6

Hristodulidis- Guterres görüşmesi henüz belirsiz

banner37

GKRY Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, GKRY lideri Nikos Hristodulidis’in, önümüzdeki hafta Kıbrıs’ı ziyaret edecek olan BM Siyasi İşler ve Barışı İnşa İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo ile görüşmesi, 15 Mart sabah saat 10.00’a ayarlandı.

Hristodulidis- Guterres görüşmesi henüz belirsiz
banner90
banner99

Konstantinos Letimbiotis, söz konusu görüşmenin, müzakerelerin derhal yeniden başlaması çabası çerçevesinde gerçekleşeceğini ifade ederek, Nikos Hristodulidis’in DiCarlo’ya ve onun aracılığıyla doğrudan bağlı olduğu BM Genel Sekreterine, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılmasına ilişkin iradesini aktaracağını kaydetti.

GKRY Hükümet Sözcüsü, Hristodulidis’in ayrıca Kıbrıs sorununa yönelik çabalara daha aktif bir şekilde müdahil olması için AB ile ilgili yakın gelecekte göstereceği diplomatik çaba hakkında bilgi vereceğini, amacın müzakerelerin bir an önce yeniden başlayabilmesi için zemini hazırlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Letimbiotis, GKRY lideri Nikos Hristodulidis’in, DiCarlo’nun Kıbrıs ziyareti ışığında ön hazırlık yapmak ve Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılması için, Perşembe günü BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart ile görüşeceğini söyledi.

Konstantinos Letimbiotis bu görüşmenin de, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin bir an önce başlamasına ilişkin iradesini göstermesi için Hristodulidis’in gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde yapılacak bir görüşme olduğunu kaydetti.

Kıbrıs sorununun BM himayesindeki çözüm çabalarına AB’nin daha aktif şekilde müdahil olmasına ilişkin olarak Kıbrıs Rum tarafının hazırladığı belgeyle ilgili bir soru üzerine GKRY Hükümet Sözcüsü, bunun Nikos Hristodulidis’in, içeriğini, ayın 23 ve 24’ünde gerçekleşecek Avrupa Konsey toplantısına katılmak için gideceği Brüksel’de, AB kurumsal organ başkanları ve muadilleri ile görüşeceği bir belge olduğunu dile getirdi.

Letimbiotis, Hristodulidis’in bu amaç doğrultusunda Brüksel’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşeceğini belirtti.

Konstantinos Letimbiotis, Kıbrıs Rum tarafının arzusunun, BM şemsiyesi altındaki çözüm çabaları çerçevesinde hareket edecek, Kıbrıs sorunu konusunda bir AB temsilcisi atanması olduğunu, Hristodulidis’in bu önerisini izah edeceğini dile getirdi. GKRY Hükümet Sözcüsü, Hristodulidis’in, çabaların başlaması için Türkiye ve Yunanistan’daki seçimlere kadar beklemek istemediğini belirtti.

Konuyla ilgili bir soru üzerine Konstantinos Letimbiotis, Hristodulidis’in, Brüksel’deki Avrupa Konsey toplantısı çerçevesinde BM Genel Sekreteri ile görüşme talebine henüz herhangi bir yanıt verilmediğini ifade ederek “Genel Sekreterin orada kalacağı zamanın çok kısıtlı olduğunu biliyoruz ve bekliyoruz” dedi.

Hristodulidis’in 13-14 Mart tarihlerinde Yunanistan’a yapacağı resmi ziyaretle ilgili bir soru üzerine Konstantinos Letimbiotis, Kıbrıslı Rum liderin seçilmesinden sonra ilk yurtdışı seyahatini Yunanistan’a yapmasının adetten olduğunu söyledi.

Letimbiotis, Hristodulidis’in Yunanistan ziyaretinde, Avrupa Konseyi çerçevesinde Brüksel’de başlayan büyük çabayı Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ile görüşeceğini, bunun dışında enerji gibi diğer konularda da görüş alışverişi yapılacağını belirtti.

Letimbiotis “en önemlisi, Avrupa Konseyi toplantısı ve Kıbrıs sorunundaki çabalar ışığında gerekli koordinasyonun sağlanmasıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2023, 21:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104