banner6

Hristodulidis, Meclisin Kıbrıs Türk Mallarıyla ilgili yasasını imzalamama konusunda kararlı

banner37

Hristodulidis, Meclisin Kıbrıs Türk Mallarıyla ilgili yasasını imzalamama konusunda kararlı
banner150

banner150

banner99

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk mallarının idaresi konusunda Meclis'in oyladığı yasayı onaylamama konusunda kararlı olduğu haber verildi.

Haravgi gazetesinde yer alan habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Basın Bürosu Müdürü Viktoras Papadopulos dün konu hakkında yaptığı açıklamada, Hristodulidis’in yasayı Yüksek Mahkeme'ye taşımaya karar verdiğini ve bu amaçla da Başsavcı'yı yetkilendirdiğini söyledi.

Yasanın Meclis'te iki kez oylandığını, iki seferde de hükümetin herhangi bir partinin desteğini almadan tek başına kaldığını yazan gazete, buna rağmen ve her iki seferde de Hristodulidis’in yasayı imzalamayı kabul etmediğini ifade etti.

Hristodulidis’in ilk seferde yasayı meclise geri gönderme hakkını kullandığını, meclisin yasayı yeniden oybirliğiyle oylaması üzerine ise Yüksek Mahkeme'ye başvurmak olan son hakkını kullandığını kaydeden gazete, bunun esasında “konunun donduğu” anlamına geldiğini ve aylarca belirsizlikte kalması ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Gazete, yasanın, hak sahiplerinin kullanımına verilmeden önce Kıbrıs Türk binalarında devlet tarafından statik bir denetim yapılmasını öngördüğünü anımsattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104