banner6

Hristodulidis Türk tarafını AB’nin katılımının “çıkarına olacağına ikna etmek” istiyor

banner37

Rum Sözcü Konstantinos Letimbiotis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, Türkiye’yi ve Kıbrıs Türk tarafını, AB’nin Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çabalarına katılımının “çıkarlarına olacağına” ikna etmeye öncelik verdiğini açıkladı.

Hristodulidis Türk tarafını AB’nin katılımının “çıkarına olacağına ikna etmek” istiyor
banner90
banner99

Fileleftheros’un haberine göre Letimbiotis Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Türk tarafının iki devlet çözümü tezini ortaya koyuyor olması nedeniyle Hristodulidis’in Türkiye’yi ve Kıbrıs Türk tarafını argümanına ikna etme çabasının, iki devlet tezine sahip olmaları nedeniyle kolay olmayacağının bilincinde olduğunu da söyledi.

Letimbiotis BM Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun Ada’yı ziyaretinin, Genel Sekreter Antonio Guterres’in, müzakereleri yeniden başlatma çabasına ve iki bölgeli iki toplumlu federasyonla ilgili kararlara bağlı olduğu mesajı verdiği görüşünü ortaya koydu.  Rum Sözcü, Hristoduldis’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve DiCarlo ile ortak görüşmeye her an hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Gazete, DİKO’nun, Cumhurbaşkanı Tatar’ı “kabul edilemez” diye nitelediği Türk tezlerinde ısrar ederek “Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün sorumlusunun Türk tarafı olduğunu gösterdiğini” iddia ettiği bir açıklama yayımladığını yazdı.

Habere göre açıklamada “Avrupa Birliği’nin daha aktif müdahil olması talebi ve Kıbrıs sorunundaki kabul edilemez tavrını değiştirmeye mecbur etmek için Türkiye’ye baskı yapılmasını cesaretlendirecek şartları yaratmaya yönelik Kıbrıs-Yunanistan işbirliği çok doğrudur” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104