banner6

Hristodulidis ve Micotakis AB’nin Kıbrıs sorununda daha aktif bir rol oynaması konusunda hemfikir oldular

banner37

Yunanistan ve Güney Kıbrıs, Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin diyalogun yeniden başlaması yönündeki çabalarda AB’nin daha aktif bir rol oynamasını talep etme konusunda tam bir eşgüdüm içerisinde çalışacaklar.

Hristodulidis ve Micotakis AB’nin Kıbrıs sorununda daha aktif bir rol oynaması konusunda hemfikir oldular
banner90
banner99

GKRY lideri Nikos Hristodulidis ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Micotakis, Hristodulidis’in Rum lider seçilmesinin ardından Atina’ya gerçekleştirdiği ilk ziyarette gerçekleştirdikleri görüşmede bu konuda anlaştılar.

Micotakis, Hristodulidis’e, Nikos Anastasiadis'in Kurtarma Fonu oluşturmayı ve iki ülkeyi Brüksel'in yeni enerji haritasına dahil etmeyi başarmasıyla, Atina ve Rum tarafının, AB içindeki yükseltilmiş rolünün, Nikos Anastasiadis'in yönetimi sırasında oluştuğu şekliyle var olmaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorunundaki çıkmaza son vermek için, AB'nin süreçte daha aktif rol oynaması gerektiğine işaret ederek, mevcut durumun, sorunun çözümü olarak kabul edilemeyeceğini vurguladı. Hristodulidis aynı zamanda, Yunanistan Başbakanı'nın deprem felaketinin dramatik sonuçları nedeniyle iyileşme ve azalma gördüğü Türk provokasyonu nedeniyle iki ülkenin karşılaştığı ortak zorlukların da altını çizdi.

Nikos Hristodulidis ve Kiriakos Micotakis, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında, enerji, çevre ve denizcilik konularında, doğrudan hükümetler arası diyaloğa dayalı olacak bir Yüksek İş birliği Konseyi'nin kurulduğunu da açıkladılar.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2023, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104