banner6

İşgal Altındaki Belediyeler Komitesi” Prag’da temaslarda bulundu''

banner37

İşgal Altındaki Belediyeler Komitesi”nin, 1-4 Kasım tarihleri arasında Prag’da bir dizi temasta bulunduğu bildirildi.

İşgal Altındaki Belediyeler Komitesi” Prag’da temaslarda bulundu''
banner99

Haravgi gazetesi, ziyaretin hedefinin, Rum göçmenlerin Türkiye’nin 1974’ten beri "ihlal ettiği" Uluslararası Hukuk ilkelerini yerine getirmesi için uluslararası alanda atılacak her türlü adıma yönelik çabaların yoğunlaştırılması talebini iletmek olduğunu yazdı.

Komiteden yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki işgali ve uluslararası toplumun buna gösterdiği yoğun tepki devam ederken, Rum göçmenlerin de kendilerine yapılan haksızlıkların unutulmaması için, nihai adalet sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceği kaydedildi.

Gazete, komite üyelerinin Prag’da devlet yetkilileri ve yerel yönetim temsilcileri tarafından kabul edildiğini, basın-yayın organlarıyla görüştüğünü ve komitenin Kıbrıs sorunuyla ilgili siyasi görüşlerinin yer aldığı muhtıra ile aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı belgeleri dağıttığını belirtti.

Haberde, komitenin temasları çerçevesinde, Prag’daki Güney Kıbrıs Büyükelçiliği ile komite tarafından organize edilen, KKTC’deki kültürel mirasın tahrip edilmesi konulu fotoğraf sergisi düzenlendiği ifade edildi.

Gazete, komite üyelerinin Prag’daki askeri mezarlığı da ziyaret ederek, 2. Dünya Savaşı’nda öldürülen 17 Rum ile 5 Kıbrıslı Türk’ü andıklarını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2022, 15:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104