banner6

İtalyan ulusal güvenliğinde ucu Güney Kıbrıs’a dokunan ciddi sıkıntı

banner37

İtalyan ulusal güvenliğinde ucu Güney Kıbrıs’a dokunan ciddi sıkıntı
banner151 banner143

İtalya’nın askerî hava üssü içerisinde yer alan Grosseto Havaalanı’nın, ABD tarafından 2018’de yaptırım listesine alınan Roman Troçenko isimli Rus oligark tarafından işletildiği, ulusal güvenlik sıkıntısı yaratan bu durumun bir ucunun da Güney Kıbrıs’a dokunduğu bildirildi.

Fileleftheros “İtalyan Havaalanı Kıbrıs Üzerinden Oligarka… Ada’mızın Rol Oynadığı Önemli Güvenlik Meselesi” başlıklı haberinde İtalyan medyasının son günlerde, Güney Kıbrıs’a da dokunan bu ciddi ulusal güvenlik meselesini tartışmakta olduğunu yazdı.

Habere göre İtalyan RAI3 televizyonunun “Report” isimli programında, İtalya Hava Kuvvetleri’ne ait askerî hava üssü içerisinde yer alan ve pistini hem sivil hem de askerî uçakların kullandığı Grosseto havaalanının Rum Şirketler Mukayyitliğine kayıtlı bir Rus şirketin kontrolünde olduğu belgeleriyle ortaya konuldu.

RAI3’ün haberinde, Grosseto havaalanı pistinden, hem sivil uçakların hem de İtalyan hava sahasının güvenliği maksatlı keşif uçuşları yapan Eurofighters tipi uçakların da kalkış yaptığına dikkat çekilerek, ciddi bir ulusal güvenlik meselesi olduğu vurgulandı.

Grosseto sivil havaalanının bir kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) olan ESAM’a ait olduğu belirtilen haberde, yüzde 35 hisse ile ESAM’ın en büyük hissedarı olan Ilca isimli özel şirketin, tanınmış Rus milyarder Roman Troçenko’nun AEON isimli şirketinin kontrolünde olduğu kaydedildi.

AEON hisselerinin ise Ermeni asıllı bir Rum vatandaşının müdürlüğünü yaptığı, merkezi Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan Plutoworld Limited isimli Rum şirketine ait olduğu belirtilen haberde, Grosseto havaalanı hisselerinin ise önemli Rus bölgelerindeki 14 havaalanını kontrolünde bulunduran Roman Troçenko’nun değil, sanat ve müzikle uğraşan eşi Sofia’nın adına olduğuna işaret edildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104