banner6

Müzakereciler, Di Carlo'nun ziyaretini olumlu değerlendirerek temaslarını sürdürüyor

banner37

Kıbrıs sorunu konusunda iki toplumun müzakerecileri, Di Carlo'nun ziyaretini olumlu değerlendirerek Lefkoşa'da temaslarını sürdürüyor.

Müzakereciler, Di Carlo'nun ziyaretini olumlu değerlendirerek temaslarını sürdürüyor
banner150

banner150

banner99

Kıbrıs Haber Ajansı (KHA)'nın edindiği bilgiye göre perşembe günü Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelaou ile Kıbrıslı Türk müzakereci Ergün Olgun arasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart'ın katılımıyla video konferans gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo'nun son derece olumlu geçtiği aktarılan Kıbrıs ziyareti değerlendirildi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm perspektifinin yeniden canlandırılması çabalarına yardım etme kararlılığı ve iradesi için teşekkür edildi.

İki müzakereci ayrıca, iki toplumlu teknik komitelerin çalışmalarını gözden geçirdi ve komiteler aracılığıyla olası faaliyet ve girişimlerin teşvik edilmesini tartıştı.

KHA tarafından elde edinilen bilgiye göre, iki toplumdan sanatçılar arasında bir iletişim ve iş birliği ağı oluşturmak ve onları ortak faaliyetlerin organizasyonu için perspektif olasılıklarını incelemeye teşvik etmek amacıyla, iki toplumlu Kültür Teknik Komitesi çerçevesinde bir etkinlik düzenlenmesine karar verildi.

Görüşmede, iki toplumlu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi çerçevesinde, Kıbrıs sorununun çözümü için daha önce müzakerelere katılan kadınların katılımıyla bir etkinlik yapılmasına da karar verildi.

Müzakerecilerin bir sonraki toplantısının 6 Nisan'da gerçekleşmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104