Nikos Hristodulidis: Müzakerelerin sonucunu garantiler-güvenlik belirleyecek

banner37

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs müzakerelerinin sonucunu sanıldığının aksine siyasi eşitliğin değil güvenlik ve garantilerin belirleyeceğini ileri sürdü. Bununla da kalmayan Hristodulidis, müzakere zemininin değişmesini kabul etmelerinin söz konusu olmadığını da söyledi.

Nikos Hristodulidis: Müzakerelerin sonucunu garantiler-güvenlik belirleyecek
banner99

Rum Yönetimi  Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Κıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin sonucunu siyasi eşitliğin değil garantiler-güvenlik konusunun belirleyeceğini söyledi.

banner134

Rum basını, Hristodulidis’in, Rum Devlet Radyo ve Televizyonu RIK’e yaptığı açıklamalarını sayfalarına taşıdı.

Açıklamaya atıfta bulunan Rum basını,  Güney Kıbrıs’ın, iki kesimli iki toplumlu federasyon konusunda İngiltere’ye kapıyı erken kapattığını yazdı.

Habere göre Hristodulidis yaptığı açıklamada, siyasi eşitliğin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin nihai sonucunu belirleyecek bir nokta olmadığını söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin 2017 yılındaki güvenlik ve garantiler başlıklarındaki sonuçların, müzakerelerin nihai sonucunun ne olacağını belirleyeceği şeklindeki düşüncesine atıfta bulunan Hristodulidis, müzakerelerin sonucunu güvenlik ve garantiler konusunun belirleyeceğini ifade etti.

İngiltere’nin iki kesimli iki bölgeli federasyonun başlangıç noktası olduğuna dair düşüncesi konusunda ise Hristodulidis, Kıbrıs sorununun çözümünün, Birleşik Krallık’ın daimi üyesi olduğu BM Güvenlik Konseyi kararlarında tayin edildiğini anımsattı.

Hristodulidis, Kıbrıs sorununun çözüm zemininde değişiklik olabilmesi için tüm tarafların rızasına gerek olduğunu ancak kendilerinin, müzakere zemininin değişmesini kabul etmelerinin söz konusu olmadığını da söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88