banner6

“Önerimizi Türk tarafı reddetti”

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, New York’ta düzenlenen 76. BM Genel Kurulu’nda, 1960 Anayasası’na dönüş önerisinin Kıbrıslı Türklerin nihai çözümden önce devlete dönüşünü kolaylaştırmayı amaçladığını iddia etti

“Önerimizi Türk tarafı reddetti”
banner8

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 1960 Anayasası’na dönüş davetinin, Kıbrıs sorununa çözüm için üzerinde anlaşmaya varılan temele bir alternatif değil, nihai bir çözüme kadar Kıbrıs Türk toplumunun devlete dönüşünü kolaylaştırmayı amaçladığını ileri sürdü.  


New York’ta düzenlenen 76. BM Genel Kurulu’na hitap eden Anastasiadis, müzakere sürecini 25 Kasım 2019’da Berlin’de varılan anlaşmaya dayalı olarak yeniden başlatma kararlılığında olduklarını söyledi.  

banner134


“Bizim için tek bir plan var” diyen Anastasiadis, bu planının “İki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyona dayalı çözüm” olduğunu belirtti.


Anastasiadis, 1960 Anayasası’na dönüş önerisinin Kıbrıslı Türklerin çözümden önce devlete dönüşünü kolaylaştırmayı amaçladığını öne sürdü.


Söz konusu davetin “üzerinde anlaşılan çözüm modeline” alternatif olmadığını kaydeden Anastasiadis, bu davetin nihai çözüme kadar Kıbrıslı Türklerin devlete yeniden katılmasını ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin federal bir devlete dönüşmesini sağlamayı amaçladığını dile getirdi.


Anastasiadis, 1960 Anayasası’na dönüş önerisinin Türk tarafı tarafından reddedildiğini iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104